jos ottaa mukaan kahden viikon reissuun? Sehän ei kuulu uudelle äidille, eikä lasten isälle, koska äiti saa heistä lapsilisät ja elarit, eikä sitten hoida heitä kuin sen kahden viikon kuusta! Vai maksaako isäressu lastensa lomatkin
Imuroiko äidit kesällä lastensa isät kuiviin ja siten ryypiskelee sen kahden viikon yksikseen kun on saanut lapset pois jaloista, exmihen perheen mukan muka lomalle?? Mulle se ei ole lomaa kun joutuu vahtimaan mukuloita ja erittäin epäsiistejä ja huonosti kasvatettujakin.. ettei mitään tolkkua. Mutta tää on tätä, uuden äidin haittapuolia, että saa ylimääräisen riesan miehen siivellä.. ja mies vielä nössö, joka ei osaa sanoa ei, kun exä pompottelee lapsillaan miestä.
Imuroiko äidit kesällä lastensa isät kuiviin ja siten ryypiskelee sen kahden viikon yksikseen kun on saanut lapset pois jaloista, exmihen perheen mukan muka lomalle?? Mulle se ei ole lomaa kun joutuu vahtimaan mukuloita ja erittäin epäsiistejä ja huonosti kasvatettujakin.. ettei mitään tolkkua. Mutta tää on tätä, uuden äidin haittapuolia, että saa ylimääräisen riesan miehen siivellä.. ja mies vielä nössö, joka ei osaa sanoa ei, kun exä pompottelee lapsillaan miestä.
Vastaukset 13
Vanhimmat
No aloitus on taas lissun höpinöitä, etten juuri ko kirjoitukseen sinänsä puutu, mutta aihe on ainakin meidän perheessä ollut tapetilla.
Avomiehelläni on siis 10v lapsi, isä on etävanhempi ja lapsi on 1-3 yötä meillä viikottain. isä on hyvätuloinen ja maksaa reilut elarit, lapsen äitikin on töissä, mutta aina rahaton. (siis lapsen sanojen mukaan kotona ei juurikaan ole ruokaa, tulee siis nytkin kesäaikana meille niin ettei ole suupalaakaan saanut, äiti välillä vippailee rahaa mieheltäni, mies lainaa kun toivoo rahan menevän ruokaan).
No muihin ongelmiin sen enempää puuttumatta, mieheni maksaa kaikki lapsen lomailut (sekä vaatteet, harrastusvälineet yms), eli kun äitinsä vei lapsen etelään viime kesänä, tuli vain ilmoitus paljonko matka maksoi ja mieheni maksoi mukisematta (lapsen mukaan äiti jopa yritti huijata osan omasta matkastaan miehen maksettavaksi). Tänä kesänä äitinsä lähtee bussilla käymään jossain (suomessa) ja aikoo taas maksattaa pojan matkailut isällään.
Itse olin aikoinaan yksinhuoltaja ja ei minulle kyllä olisi tullut mieleenkään odottaa että lapsen isä olisi maksellut minun ja lapseni lomia. Eli kyllä tästä on meillä keskusteltu vaikkei asia kuitenkaan ole minun päätettävissäni, niin kyllä tämä asia minulle kuuluu, kun koen että tuo on kuitenkin vaan välillistä elatustukea lapsen äidille.
Miksette ota lasta teille asuun, tottakai isä haluu lastensa parasta ja maksaa lapsen matkat,jos äiskällä ei ole rahaa, viekää tekin lapsi mukananne etelään.
Valitettavasti lapsi on edelleen miehenkin lapsi, vaikka vanhemmat ovat eronneet.
Minusta isä saa laittaa lapseensa niinpaljon rahaa, kun tykkää, jos kerran varaa on, lapsihan sitten joskus perii vanhempansa.
Isä ei nimenomaan halua lasta meille, enkä kyllä minäkään. Vaan näin isä yrittää pitää sovun yllä ja maksaa kaiken mitä lapsensa äiti haluaa. Juuri sanoin miehelle, että jos haluaisi niin saisi varmasti huoltajuuden itselleen, mutta valitettavasti (lapsen kannalta) on tilanne, että kumpikaan vanhemmista ei haluaisi pitää lasta. Nytkin ovat riidelleet lomaviikoistansa (vaikka näinhän se menee että lapsen äiti on meille määritellyt, milloin pitää omat lomaviikkonsa, me olemme sitten sovitelleet omat lomamme ympärille).
Koko tämä systeemi on mielestäni pielessä enkä tässä varmaan kauaa viitsi tätä enää ihmetellä.
Ja äidillä kyllä pitäisi olla rahaa, 2 tonnin nettotuloilla luulisi edes jääkaappiin järjestyvän ruokaa, mutta ei.. Ei mieskään paljoa tuon yli tienaa, mutta kompensoi kyllä tilanteen maksamalla kaiken mukisematta.
Ja jos ottaa huomioon, että miehellä ja minulla on yhteistalous, niin kyllä se kuuluu minulle mitä mies maksaa ns välillisenä elarina. Jos olisimme pienempi tuloisia, nostaisin asiasta varmasti isomman metelin, mutta kun meillä nyt ruokaraha ei lopu kesken niin asiasta on lähinnä keskusteltu periaattellisella tasolla. Kaikkien muiden ongelmien ohella..
Joo ei munkaan mies haluu nähdä omia lapsiaan koskaan, on saanu heistä ihan tarpeekseen! Ainoastaan meidän yhteiset ja mun yksi lapsi on miehelle tosi tärkeitä. Heille mies ostelee kaikkea ja vie joka paikkaan vapaillaan, mutta niinhän sen pitää ollakin, tämä perhe tässä ja nyt on se tärkein, ja muulle ei liiemmin sitten tarvi aikaa jakaa! Meil kans äiti ei halusi niitä lapsia pitää, siks tunkis tänne ne mutta mies sanoi kovan sanan, että ei kiitos! Minä yritän tässä sovitella ja olla aikuinen, mutta mies ei halua heitä. Että samassa veneessä ollaan.
saatana ihmesysteemit ! Toivottavasti muistat nämä sanasi sen jälkeen kun teille on pari tenavaa syntynyt ja tulee ero.
Ja sitten toisekseen; tuommonen paska-äijä, joka ei halua lapsiaan luonaan pitää, ei ikinä tulis huoltajuutta itselleen saamaan, ja hyvä niin ! Olet pikkuisen epäkypsä ja typerä jo, kun kirjoittelet tämmöisiä tänne, mutta että vielä kuvittelet, että huoltajuuksia evätään ja jaetaan ihan mielivaltaisesti, niin haloo !! Sanopas alkuun, mitä lapsen äiti on tehnyt, että häneltä pitäisi ottaa huoltajuus pois ? Mitä lasten isä on tehnyt niin erinomaista, että hänelle pitäisi antaa huoltajuus ? Tajuatko (tuskin, mutta kysyn silti), että yksinhuoltajuutta EI myönnetä kenellekään ilman erittäin painavia perusteita ! Ja tässä tapauksessa äiti näyttää olevan ainoa kykenevä lapsista huolehtimaan. Mies luulee, että rahalla saa kaiken hyvitettyä, mutta jonain päivänä totuus paljastuu...
että luulet, että miehesi todellakin välittää toisen miehen mulkusta tulleesta lapsesta enemmän kuin omistaan ???
Näyttelee aikansa, kunnes tilanne ns. laukeaa käsiin ja saat kuulla muutaman totuuden omastasi ja teidän yhteisestäkin, jos tuota mallia mies on.
Sääli käy lapsianne... Kaikkia niitä !
Lissu dokaa ja haaveilee uusperheestä, kossu sekoittaa jo muutenkin sekavan pään....
Et sitten löytänyt parempaa miestä kuin kuiviin imettävän ja pompoteltavan nössön isäressun?
Mitä kiksejä saat näistä hölynpölyn avauksista? Eikö sulla ole oikeata elämää?
Loikoilen sohvalla, ryyppään ja rellestän, syleksin kattoon, teen ihan mitä huvittaa juuri tuon 2 viikkoa, kun lapset ovat isällään. Käyn töissä, joten omiani juon, syön ja tuhlaan. Reissaan, kiertelen terasseja...jumankekka, että olen minilomani ansainnut. Minä ne lapset hoidan suurimman osan ajastani ja teen töitä. Exäluuseri on omasta tahdostaan työtön, vaikka hänen ammatissaan edelleen on töitä ja voi vaikka valita mieleisimmän.
Mutta elareiden pelossa on "sairastunut", milloin selkä ja milloin mikäkin (lukekaa pipi on korvien välissä)
Hyvää kesää MINULLE ja kaikille yh-äideille, nauttikaa!
Se maksaa, joka kutsuu.
Kun minä reissaan lasten kanssa, olen itse päättänyt matkakohteen, ajankohdan ym. Maksan kaikki kulut omalta ja lasten osalta. Kun isä vie lapsia reissuun omien suunnitelmiensa mukaan, hän maksaa kaikki kulut.
Olen tehnyt useita sekä kotimaan-, että ulkomaanmatkoja lasten kanssa eikä ole tullut mieleenkään pyytää exältä niihin rahaa. En ole myöskään koskaan osallistunut lasten ja isän yhteisten matkojen kuluihin.
Nyt kun lapset ovat jo lähes aikuisia, kuuluu heidän elämäänsä matkustusta ilman vanhempiakin. On harrastuksiin liittyviä leirejä, matkoja ym. kotimaassa ja ulkomailla Nämä kulut maksan minä, koska haluan kannustaa lapsia urheilemaan ja harrastamaan järkevinä pitämiäni asioita. Näihin kuluihin ei isä osallistu, koska hänen mielstään harrastaminen ja urheileminen on turhaa.
Ja jos ei rahat riitä, niin sitten ei matkailla.
Eiks sen lähivanhemman kuulu maksaa, koska saa elarit ja lapsilisät? Hänhän saa ylimääräistä rahaa, mutta isä ei, kuluja vaan. Oli kohde mikä tahansa äidi maksaa, mun mielestä. Vai ryyppäämäänkö ne rahat menee jos mies ottaa lapset pariksi vikoksi luokseen tai reissuun, silloin ylimääräistä jää äidille.
Jos mies vie lapset reissuun, niin sehän on äidille vapaata aikaa, jos ei viitsi lapsista huolehtia. Silloin hän maksaa ilman muuta.
Täytyy kyllä sanoa että melkoisia ihmispaskoja, miten KUKAAN voi sanoa ettei halua omia lapsiaan? Ja sitten vielä uudetkin puolisot kertovat samaa tarinaa?
Minut ja sisarukseni on "hylätty" isänpuolelta, no ei kokonaan mutta pitkään nro1 on ollut uusi nainen ja yhteinen lapsi. Me sisarukset aiemmasta liitosta olemme sitten pakollinen paha joka täytyy tavata jouluisin ym.
Voin kertoa että ei tunnu kivalta. Mutta ainakin olen oppinut sen että itse en samoja virheitä tee. Minulla ei menisi edes sekuntia miettiä että lähtisi avokki vaihtoon jos kerrankin ilmaisisi, että esim. tyttäreni ei ole tervetullut meille.
Olette kyllä surkeaa sakkia.