Sähkömopon lataus

Näin meillä

Meillä on talomme autohallissa autopaikka (osake),nyt tarvitsemme liikkumiseen myös "sähkömopoa".Auto ja mopo mahtuisivat samaan ruutuun,mutta sähköpistoketta ei ole latausta varten.Lähin pistoke on 2 metrin päässä,sitä ei saa käyttää vaan pitäisi vetää erillinen mittarillinen johto (maksaa "maltaita"). Olisimme valmiita maksamaan kuukausittain reilusti sähkönkulutuksen ylittävän summan ,vaan EI KÄY.Perusteena on että kaikille pitäisi antaa sama mahdollisuus (n. 140 paikkaa). Tuskimpa kaikki tälläistä mopoa tarvitsevat.
Kysyisinkin miten teidän taloyhtiössänne on toimittu ja/tai miten hoidatte mopon säilytyksen ja latauksen.Siis kysymyshän ns. invamoposta.

3

3678

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gcruiseri

      Minä sain isännöitsijältä luvan ladata mopoa rappukäytävässä, jossa myös säilytän mopoa, tilassa joka on rakennettu lastenvaunujen säilytykseen. Nyt ei talossa lapsia ole. Latauspistorasia on sama jota siivooja käyttää imuroimiseen.
      Käsittääkseni vammaispalvelun pitäisi toteuttaa ja kustantaa tuon kaltaiset muutokset, jos mopo on siis saatu apuvälineeksi sitä kautta.

    • Prominent

      Kunta neuvottelemaan tällaisista asioista!
      On nähty sekin että vammainen on pakotettu muutttamaan pois omistusasunnostaan kieltämällä parin metrin mittaisen kaiteen asentamisen.
      Kunnassa pitäisi ainakin tietää kuinka vammaispalvelulain suomat muutostyöt toteutetaan.

    • Hentsux

      no vammaisena tilaat sähkiksen asentamaan 3 cm pätkän mittarin ohi ja wola.
      kunnan vammais asia mies hoitaa lakipuolen ja muutos työnä kunta sen maksaa.
      mulla in inva auto mutta lähes 80 metriä parkkipaikalle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6079
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2140
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1972
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1153
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      69
      1145
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1007
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      922
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe