Mitä jos....

Ostan kaupungista katutasoisen omistusasunnon ja teetätän sen julkisivuun näyteikkunan? Olen käsityöläinen ja haaveissa pitää kotona pientä puotia jossa myisin tuotteitani käteiskaupalla. Tulisiko joku mulukku verottaja inisemään etten voi tälläistä tehdä? Omalle kodilleenhan saa tehdä mitä tykkää jos ei ole vuokra-asunto....? Kaikki mahdolliset sudenkuopat listatkaa kiitos. Kyseessä ei siis ole rekisteröity yritys vaan toimin freelancerina.
359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuon estää asunto-osakeyhtiön yhtiöjärjestys josta määrätään laissa. Yhtiöjärjestys määrittelee mitkä huoneistot ovat liikehuoneistoja, mitkä asuinhuoneistoja. Liikehuoneistossa ei saa asua vakinaisesti, ja samoin asuinhuoneistossa ei saa harjoittaa liiketoimintaa (näin pääsääntöisesti, tästä toki on poikkeuksia, esim. vaikkapa kirjanpitäjä saa tietysti tehdä kotonaan töitä asiakkaille; sitä ei mikään estä).

Sinä sen sijaan suunnittelet muuttavasi asuinhuoneiston liikehuoneistoksi (näyteikkuna, asiakkaita jotka tulevat huoneistoon). Ensinnäkään et varmasti saa yhtiöltä lupaa edes teetättää tuota näyteikkunaa. Jos alat pitää kodissasi puotia ilman näyteikkunaa, niin yhtiö antaa sinulle varoituksn siitä että huoneistoa käytetään oleellisesti yhtiöjärjestyksen vastaisesti. Jos et suostu lopettamaan toimintaa yhtiö voi ottaa huoneiston haltuunsa. Huoneisto vuokrataan, vuokrasta maksetaan vastikkeet ja muut kulut, ja loput tilitetään sinulle. Haltuunotto tehdään yleensä vähintään vuodeksi, useimmiten pitemmäksi aikaa (jotta saadaan pitkäaikainen vuokralainen).

Äänestä
  • No joo, näyteikkunan rakentaminen ei varmasti onnistu. Sensijaan tämä iänikuinen jankutus:

    Jos alat pitää kodissasi puotia ilman näyteikkunaa, niin yhtiö antaa sinulle varoituksn siitä että huoneistoa käytetään oleellisesti yhtiöjärjestyksen vastaisesti

    on täyttä soopaa. Asumisen yhteydessä tapahtuvasta liiketoimnnnasta saa varoitella kuka tahansa mutta siihen se uhittelu kuihtuu. Kieltäminen tai estäminen onnnistuu vain jos toiminnasta on selvää haittaa naapureille. Rälläköintiä ja sirkkelöintiä kannattaa siis välttää

    Äänestä

Lisäksi ikkunoiden koon muuttaminen vaatii rakennusluvan, jonka hakemiseen tarvitset as oy:n hyväksynnän muutokseen. Se, saisitko sitten sitä varsinaista lupaa, on vielä toinen juttu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


taiteilijalyyli kirjoitti:

Ostan kaupungista katutasoisen omistusasunnon ja teetätän sen julkisivuun näyteikkunan? Olen käsityöläinen ja haaveissa pitää kotona pientä puotia jossa myisin tuotteitani käteiskaupalla. Tulisiko joku mulukku verottaja inisemään etten voi tälläistä tehdä? Omalle kodilleenhan saa tehdä mitä tykkää jos ei ole vuokra-asunto....? Kaikki mahdolliset sudenkuopat listatkaa kiitos. Kyseessä ei siis ole rekisteröity yritys vaan toimin freelancerina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu