Ongelmana näyttö

mitä ihmettä

Mistä johtuu kun kannettavan näyttö on mustana? Toimii vain tietyssä asennossa. Näyttöä joutuu kuikuilemaan melkein näippäimistön ja näytön välistä, näyttö mustana sen normaalissa asennosa.
Kannettava on 4-5 vuotta vanha, Fujitsu siemens merkkinen ja windows vista.

Mitä korjaukset tulee suunnilleen maksamaan jos se sitä vaatii vai kannattaako ostaa kokonaan uusi kannettava?

5

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • takkari

      Näytönohjaimen kaapeli on väsähtänyt, uusinta edessä. Itsellä oli eri merkissä sama ongelma. Piuhan vaihtaminen maksoi 130 euroa.

    • Kerropa vielä

      koneesi tarkka malli, niin joku voisi neuvoa linkin ko. kaapeliin

    • Vistakoksi

      Voi myös olla näytön valaistuksen invertteri, joita myös mm. HP:n laitteissa on mennyt sillion tällöin.
      Jos koneesi on kuitenkin sen verran vanha, että siinä on Vista käyttiksenä, väittäisin, että mukavampi on käydä ostamassa uusi kone ja mydä/lahjoittaa vanha kone varaosiksi.
      Uusissa koneissa taitaa olla itsessän mahdollisuus vanhan koneen tietojen siirto uuteen uuden käyttöönoton yhteydessä - tarkista asia myyjältä.

    • Osta lisänäyttö näyttöpiuha viereen. Mulla meni pimeeksi Acerin kannettavan näyttö, ei kannata korjata. Tuo lisänäyttö on jopa parempi ja maksoi vain 30 euroa.

    • XD XD

      mulla meni yhtäkii vaaan näyttö isoks ku olin intternetis:(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5500
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      93
      3399
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      45
      3289
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      76
      2467
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      55
      2349
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      75
      1877
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      299
      1695
    8. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      22
      1066
    9. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1066
    10. Kuinka kauan

      Olet tuntenut kaivattusi oletko edes jutellut hänen kanssaan Tietääkö että kaipaat häntä
      Ikävä
      63
      933
    Aihe