Olympus VG-160

Epäasiantuntija

Olen harkinnut kyseisen kameran ostamista, kyseessä siis tiukan opiskelijabudjetin mukainen hankinta. Onko 70 euron hintaiseksi kameraksi minkään väärti? Ihan sellaiseen peruskuvaukseen tulossa, saisi napattua vähän muistoja erinäisiltä reissuilta ja näin päin pois. Akkukäyttöinen olisi hakusessa, ei oikein pattereitten kanssa leikkiminen innosta.

9

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kertokaa?

      sama kiinnostaisi, kannattaako hankkia? onko hyvä kuvalaatu? entä miten kauan lataus riittää?

      aiemmin olen käyttänyt Samsungin kameroita ja aika surkeita olleet kun lataus loppuu hetkessä, uusi tarjouskamera jonka ostin pitäisi ladata monta kertaa päivässä

    • pelkkää kakkaa

      Osta vaikka joku Ixus, vaikka käytettynä, noilla Olympus VG-sarjan kameroilla et tee mitään.

    • kaikki käyvät akulla

      >>Akkukäyttöinen olisi hakusessa, ei oikein pattereitten kanssa leikkiminen innosta.

      Akkukäyttöisiä ne on kaikki (Li tai NiMH). Tuollaista ei kannattaisi pitää valintakriteerinä.

    • harmivaan

      Ostin juuri tuon kameran, en ole tyytyväinen. Vaikka olen ladannut kameraa niin kuvat ei pysy siinä kun kamerassa on muistikortti, sitten kun otan muistikortin pois niin kuvat pysyy kamerassa, en tiedä mistä johtuu. Pimeässä tulee tosi epätarkkoja kuvia, palautukseen taitaa nyt joutua..

      • Usko pois

        Lue nyt kuitenkin ensin käyttöohje. Kameran sisäiseen muistiin talletetut kuvat pysyvät kamerassa vaikka otat muistikortin pois ja pimeässä tulee kaikilla kameroilla pimeitä kuvia. Niin se vain on.


      • väärät syyt

        Palauta vain. Paska kamera se on. Tosin ei mainitsemistasi syistä.


      • Full4mat

        Jos haluaa harrastaa pimeäkuvausta, kannattaa muuttaa suljinaukkoa ja käyttää jalkaa. Tai hankkia käytetty järkkäri (esim Canonin 5xx sarjaa saa käytettynä alle satasen. Ja aika reippaasti) ja harjoitella ihan oikealla kameralla suljinaukon säätöä. Järkkärit ovat paljon parempia kuvauksiin ja niillä leikkiminen kehittää kuvaustapaa ihan toisella lailla kuin pokkareilla.

        Jeps. Mulla on Olympus VG-160. Ihan bulkkikamerana. Kuvanlaatu on ihan ok, mutta aika staattisia kuvattavat kohteet saavat olla että kuva on ok. Hidas kuin mikä on tämä kamera.

        Ihan ok satunnaiseen kuvaamiseen, mutta täytyy sanoa että usea matkapuhelimen 3.2-5.0 Mpix kamera on nopeampi ja parempi.


      • pimeetä touhua
        Full4mat kirjoitti:

        Jos haluaa harrastaa pimeäkuvausta, kannattaa muuttaa suljinaukkoa ja käyttää jalkaa. Tai hankkia käytetty järkkäri (esim Canonin 5xx sarjaa saa käytettynä alle satasen. Ja aika reippaasti) ja harjoitella ihan oikealla kameralla suljinaukon säätöä. Järkkärit ovat paljon parempia kuvauksiin ja niillä leikkiminen kehittää kuvaustapaa ihan toisella lailla kuin pokkareilla.

        Jeps. Mulla on Olympus VG-160. Ihan bulkkikamerana. Kuvanlaatu on ihan ok, mutta aika staattisia kuvattavat kohteet saavat olla että kuva on ok. Hidas kuin mikä on tämä kamera.

        Ihan ok satunnaiseen kuvaamiseen, mutta täytyy sanoa että usea matkapuhelimen 3.2-5.0 Mpix kamera on nopeampi ja parempi.

        Pimeässä saa kaikilla kameroilla mustia kuvia, ei se kameran hinnasta tai merkistä ole kiinni.


    • olympus asian tuntija

      No mulla on toi kamera ja siinä on aika huono mikki kun ottaa videota muuten ihan hyvä ja akku kestää tarpeeksi kauan mun mielestä. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      89
      6184
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      310
      5513
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      55
      3419
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      12
      3185
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      106
      2749
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      10
      1720
    7. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1670
    8. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      18
      1614
    9. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      185
      1162
    10. Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona

      Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on
      30
      871
    Aihe