Kaiken mahdollisen polttaminen

Pyromaanin tytär

Elikkäs mietin tässä että kuinka ekologista on että isäpappani polttaa kaiken palavan jätteen pihallaan nuotiolla ja levittää sitten tuhkat metsään? Onko tuhka hyväksi vai huonoksi metsälle? Olenkovasti yrittänyt vinkata paperinkeräyksen olemassaolosta, mutta ei ota kuullakseen...

4

777

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mörkö..

      Ymmärrän huolesi, mutta voisitko uskoa että isäsi toimii ihan oikein?

      Tuhkasta, sen koostumuksesta ja tarpeellisuudesta luonnolle on tehty paljon tutkimuksia. Esko Jalkanen on yksi heistä (www.eskojalkanen.net). Kun metsästä kerätään poltto- ja tarveaineita sekä marjoja ja sieniä, viedään paikallisesti pois energiaa. Jos tilalle ei tuoda mitään, niin maaperä köyhtyy. Tuhka on ikiaikainen lannoite, jossa on maaperälle kaikki tarvittava vieläpä oikeassa suhteessa. Samalla tavalla kuin hiiressä on kaikki käärmeelle oikeassa suhteessa. Jos nuotio on pihalla tarpeeksi pitkään, se desinfioi tuhkasta aivan kaiken. Mitään eloperäistä tai sellaista joka oksidoituisi, ei siihen jää.

      Voit tehdä kokeen jos sinulla on vaikka lehtisalaattia kasvamassa, siinä muutos näkyy viikossa. Ota litran verran tuhkaa ja sekoita se ämpärilliseen vettä. Anna seistä vuorokausi ja kastele kasveja tällä vedellä. Pari kertaa viikossa riittää ja jo viikon päästä huomaat kasvussa melkoisen eron.

      Jos nuotioon joutaa muovit, styroksit ja vaahtomuovit sekä sen sellaiset, niin ne kannattaa laittaa sinne vasta sitten kun nuotio on kuuma. Eli ei sytyttää. Tällöin niistä tulee vähemmän nokea (mustaa savua) jolloin ne palavat puhtaammin. Luonto kiittää koska ilmaan tulee hiilidioksidia jota kasvit tarvitsevat kasvamiseen.

      Kaiken kaikkiaan nykyiset kierrätysnormit ovat oikeasti niin kaukana luonnon suojelusta, että pahaa tekee. Pikkuisen biologiaa yhdistettynä kemiaan ja fysiikkaan, niin itsekkin huomaat mikä on luonnolle hyväksi.

      Muuten, muistanet vanhan sanonnan:"Viekää tuhkatkin pesästä". Tuhkaa käytettiin sekä lannoitukseen että saippuan tekoon. Se ei ole kaatopaikoille kuuluva tuote.

    • Kierrätys kunniaan

      Tuo Jalkasen artikkeli tuhkan hyödyllisyydestä käsittelee metsän kulotusta ja yleensä puun poltossa jäljelle jäävän tuhkan lannoitevaikutusta.
      Muutenkin tuo nimim. Mörkö.. kirjoitus on päälaellaan.

      Jätteiden poltto nuotiossa, tai omassa tulisijassa ei ole viisasta ja ympäristönsuojelulain mukaan se onkin kiellettyä Suomen kaikkissa kunnissa. Palamislämpötila on liian alhainen. Esim. muovien, vaahtomuovien ja styroksien palaessa nuotiossa, keskuslämmityskattilassa tai muussa takassa kituliaasti, ilmaan vapautuu runsaasti haitallisia ja myrkyllisiä yhdisteitä (esim.tappavaa kloorikaasua ja dioksiineja), jotka laskeutuvat sitten lähiseudulle ja jää sitä osansa omalle pihallekin.
      Sekalaisen jätteen poltossa syntyvä tuhka sisältää mm. myrkyllisiä raskasmetalleja, syöpää aiheuttavia karsinogeenejä sekä muita haitallisia yhdisteitä. Tuhkaa ei pidä missään tapauksessa käyttää hyötykasvien lannoitteena, eikä sitä pidä päästää vesistöihin.

      Puhtaan puun poltossa syntyvä tuhka on sensijaan hyvää lannoitetta, joka samalla erittäin hyvin tasapainoittaa maaperän ph-lukua (kalkitseva vaikutus).

      • Pyromaanin tytäR

        Kiitos vastauksista, jatkan keskustelua perherintamalla


    • pakon sanelema polta

      Minä jatkan edelleen mökillä jätteiden polttoa. Lasi, paperi, metalli kierrätykseen, sekajäte lavaan. Mutta kaikki isompi mikä palaa, poltetaan. Lähin kaatopaikka on 60km päässä ja varmaa on että en lähde sinne kuskaamaan. Palamaton, kivilevy, sementti, kaivan maahan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4879
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      192
      3820
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      188
      3571
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3249
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2979
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      2004
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1951
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      182
      1804
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1696
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1395
    Aihe