Kaiken mahdollisen polttaminen

Pyromaanin tytär

Elikkäs mietin tässä että kuinka ekologista on että isäpappani polttaa kaiken palavan jätteen pihallaan nuotiolla ja levittää sitten tuhkat metsään? Onko tuhka hyväksi vai huonoksi metsälle? Olenkovasti yrittänyt vinkata paperinkeräyksen olemassaolosta, mutta ei ota kuullakseen...

4

878

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mörkö..

      Ymmärrän huolesi, mutta voisitko uskoa että isäsi toimii ihan oikein?

      Tuhkasta, sen koostumuksesta ja tarpeellisuudesta luonnolle on tehty paljon tutkimuksia. Esko Jalkanen on yksi heistä (www.eskojalkanen.net). Kun metsästä kerätään poltto- ja tarveaineita sekä marjoja ja sieniä, viedään paikallisesti pois energiaa. Jos tilalle ei tuoda mitään, niin maaperä köyhtyy. Tuhka on ikiaikainen lannoite, jossa on maaperälle kaikki tarvittava vieläpä oikeassa suhteessa. Samalla tavalla kuin hiiressä on kaikki käärmeelle oikeassa suhteessa. Jos nuotio on pihalla tarpeeksi pitkään, se desinfioi tuhkasta aivan kaiken. Mitään eloperäistä tai sellaista joka oksidoituisi, ei siihen jää.

      Voit tehdä kokeen jos sinulla on vaikka lehtisalaattia kasvamassa, siinä muutos näkyy viikossa. Ota litran verran tuhkaa ja sekoita se ämpärilliseen vettä. Anna seistä vuorokausi ja kastele kasveja tällä vedellä. Pari kertaa viikossa riittää ja jo viikon päästä huomaat kasvussa melkoisen eron.

      Jos nuotioon joutaa muovit, styroksit ja vaahtomuovit sekä sen sellaiset, niin ne kannattaa laittaa sinne vasta sitten kun nuotio on kuuma. Eli ei sytyttää. Tällöin niistä tulee vähemmän nokea (mustaa savua) jolloin ne palavat puhtaammin. Luonto kiittää koska ilmaan tulee hiilidioksidia jota kasvit tarvitsevat kasvamiseen.

      Kaiken kaikkiaan nykyiset kierrätysnormit ovat oikeasti niin kaukana luonnon suojelusta, että pahaa tekee. Pikkuisen biologiaa yhdistettynä kemiaan ja fysiikkaan, niin itsekkin huomaat mikä on luonnolle hyväksi.

      Muuten, muistanet vanhan sanonnan:"Viekää tuhkatkin pesästä". Tuhkaa käytettiin sekä lannoitukseen että saippuan tekoon. Se ei ole kaatopaikoille kuuluva tuote.

    • Kierrätys kunniaan

      Tuo Jalkasen artikkeli tuhkan hyödyllisyydestä käsittelee metsän kulotusta ja yleensä puun poltossa jäljelle jäävän tuhkan lannoitevaikutusta.
      Muutenkin tuo nimim. Mörkö.. kirjoitus on päälaellaan.

      Jätteiden poltto nuotiossa, tai omassa tulisijassa ei ole viisasta ja ympäristönsuojelulain mukaan se onkin kiellettyä Suomen kaikkissa kunnissa. Palamislämpötila on liian alhainen. Esim. muovien, vaahtomuovien ja styroksien palaessa nuotiossa, keskuslämmityskattilassa tai muussa takassa kituliaasti, ilmaan vapautuu runsaasti haitallisia ja myrkyllisiä yhdisteitä (esim.tappavaa kloorikaasua ja dioksiineja), jotka laskeutuvat sitten lähiseudulle ja jää sitä osansa omalle pihallekin.
      Sekalaisen jätteen poltossa syntyvä tuhka sisältää mm. myrkyllisiä raskasmetalleja, syöpää aiheuttavia karsinogeenejä sekä muita haitallisia yhdisteitä. Tuhkaa ei pidä missään tapauksessa käyttää hyötykasvien lannoitteena, eikä sitä pidä päästää vesistöihin.

      Puhtaan puun poltossa syntyvä tuhka on sensijaan hyvää lannoitetta, joka samalla erittäin hyvin tasapainoittaa maaperän ph-lukua (kalkitseva vaikutus).

      • Pyromaanin tytäR

        Kiitos vastauksista, jatkan keskustelua perherintamalla


    • pakon sanelema polta

      Minä jatkan edelleen mökillä jätteiden polttoa. Lasi, paperi, metalli kierrätykseen, sekajäte lavaan. Mutta kaikki isompi mikä palaa, poltetaan. Lähin kaatopaikka on 60km päässä ja varmaa on että en lähde sinne kuskaamaan. Palamaton, kivilevy, sementti, kaivan maahan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      75
      7471
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      73
      7319
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      153
      5914
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      54
      4857
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4129
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3840
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3457
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3382
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      82
      2857
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      209
      2512
    Aihe