Olen työskennellyt viimeiset 15 vuotta armeijan harmaissa siviilinä sihteerin hommissa. Nyt olen jäämässä työttömäksi valtion virasta säästöjen vuoksi. Työ on ollut mielenkiintoista ja sen menettäminen masentaa. Eikä mitä, kun ikää alkaa olla viisikymppiä. Pelottaa, saako enää työtä pieneltä paikkakunnalta tämän ikäiseltä, vaikka terveyttä piisaa ja ikä ei todellakaan paina. Viimeksi olen ollut sairaslomalla kolme päivää nelikymppisenä..
Lapset ovat vielä ala-ikäisiä ja olen yksinhuoltaja. Pelottaa, miten pystyn heistä huolehtimaan. Eurooppaan valtiolla kyllä riittää rahaa, mutta omien kansalaisten tukemiseen ei. Miten jaksan??? Mistä apua?
Armeijasta työttömäksi
6
543
Vastaukset
- Tervemenoa
Tuskin mistään. Muuta Kreikkaan.Siellä pidetään paremmin omista huolta.
- 16+6=?
Onko armeija jo kertonut millainen sopeutumispaketti niillä on tarjota?
Pienellä paikkakunnalla oman alan työt voi olla tiukassa. Todelliset vaihtoehdot työllistyä nopeasti on joko muuttaa toiselle paikkakunnalle tai vaihtaa alaa. Voisitko harkita uudelleenkouluttautumista jollekin toiselle alalle? Jos olet vielä alle 50-vuotias, ehtisit kouluttautua esim lähihoitajaksi ja työskennellä uudessa ammatissasi kymmenisen vuotta ennen eläkeikää.
Et ole ainoa, joka joutuu näitä juttuja miettimään. Tsemppiä sinulle! - hyvinvointivaltio?
Eikö millään PV.n varikolla ole edes työtä tai Sotilasläänien esikunnissa? ikäväähän toi on valtiolta. Pitäisi olla kuten Upseerien yhteydessä on puhuttu rahallinen kannustin siirtymisestä takaisin siviilimaailmaan. 15 vuodesta tyyliin 18 kk nettopalkka.
Ranskassa ja Isossa Britanniassa kannustimia jaetaan vaan ei meillä. Luin Ranskalaisesta mallista vuosi sitten ja siellä jos lopetti uransa ennen 16 palvelusvuotta sai bonuksena 3 vuoden nettopalkkaa vastaavan summan ja muualla Euroopassahan on vieläkin käytössä eläkkeiden indeksikorotukset, toisin kuin täällä paratiisissamme. - Perseessä tuulee
Suomessa ei saa kuin kansanedustajat ja Finnairin johtokunta turvatun loppuelämän.
- Voihan vitun pelle !
Kyllä tämä uusi pulustuministeri joka iltalehdesa kertoo mm seuraavaa pitää sinusta huolen.Keksiköhän tämä silmälasipelle sinulle jotain perehdyttämisohjelmaa :))))))
Miten aiotte valmistautua hoitamaan puolustusministerin tehtävää?
- Olin tänään puolustusministeriöön yhteydessä. Minulle on suunniteltu hyvin laaja kymmenpäiväinen perehdyttämisohjelma. Olen myös tilannut ministeriöstä suuren määrän materiaalia, jota aion lukea kesän aikana. - YYhhhh
Eikö ne mitään sinulle voi tarjota sieltä puolustusvoimista tai edes suositella sinua johonkin paikkaan. Tosi kurja juttu. Joskus silti elämä tuo yllättäviä muutoksia elämään, jotka ensin pelottaa, mutta joista ehkä sitten myöhemmin voi olla iloinen.
Itsellä silti tuntunut, että kun tradenomina hain vuosia turhaan töitä, että ei siitä nyt mitään ahaa-elämystä tullut ja hain hoitoalalle. Edelleen haikailen muualle töihin. Toimistohommiin turha odottaa ilmeisesti pääsyä, kun ei ole suhteita, eikä työkokemusta, eikä narsismin luonnetta, joka nykyään lie hyvinkin positiivinen piirre haastatteluissa, että olet kunnianhimoinen, toisista välittämätön, hamuat vain tuloksia keinoista välittämättä, Ups, en puhunut nyt poliitikoista, vaikka sen voisi joku niinkin käsittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 202664
- 441291
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70947Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää138925- 45881
- 61842
- 42806
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44795Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe165776Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis134725