Armeijasta työttömäksi

Rva 50 vuotta

Olen työskennellyt viimeiset 15 vuotta armeijan harmaissa siviilinä sihteerin hommissa. Nyt olen jäämässä työttömäksi valtion virasta säästöjen vuoksi. Työ on ollut mielenkiintoista ja sen menettäminen masentaa. Eikä mitä, kun ikää alkaa olla viisikymppiä. Pelottaa, saako enää työtä pieneltä paikkakunnalta tämän ikäiseltä, vaikka terveyttä piisaa ja ikä ei todellakaan paina. Viimeksi olen ollut sairaslomalla kolme päivää nelikymppisenä..
Lapset ovat vielä ala-ikäisiä ja olen yksinhuoltaja. Pelottaa, miten pystyn heistä huolehtimaan. Eurooppaan valtiolla kyllä riittää rahaa, mutta omien kansalaisten tukemiseen ei. Miten jaksan??? Mistä apua?

6

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tervemenoa

      Tuskin mistään. Muuta Kreikkaan.Siellä pidetään paremmin omista huolta.

    • 16+6=?

      Onko armeija jo kertonut millainen sopeutumispaketti niillä on tarjota?

      Pienellä paikkakunnalla oman alan työt voi olla tiukassa. Todelliset vaihtoehdot työllistyä nopeasti on joko muuttaa toiselle paikkakunnalle tai vaihtaa alaa. Voisitko harkita uudelleenkouluttautumista jollekin toiselle alalle? Jos olet vielä alle 50-vuotias, ehtisit kouluttautua esim lähihoitajaksi ja työskennellä uudessa ammatissasi kymmenisen vuotta ennen eläkeikää.

      Et ole ainoa, joka joutuu näitä juttuja miettimään. Tsemppiä sinulle!

    • hyvinvointivaltio?

      Eikö millään PV.n varikolla ole edes työtä tai Sotilasläänien esikunnissa? ikäväähän toi on valtiolta. Pitäisi olla kuten Upseerien yhteydessä on puhuttu rahallinen kannustin siirtymisestä takaisin siviilimaailmaan. 15 vuodesta tyyliin 18 kk nettopalkka.

      Ranskassa ja Isossa Britanniassa kannustimia jaetaan vaan ei meillä. Luin Ranskalaisesta mallista vuosi sitten ja siellä jos lopetti uransa ennen 16 palvelusvuotta sai bonuksena 3 vuoden nettopalkkaa vastaavan summan ja muualla Euroopassahan on vieläkin käytössä eläkkeiden indeksikorotukset, toisin kuin täällä paratiisissamme.

    • Perseessä tuulee

      Suomessa ei saa kuin kansanedustajat ja Finnairin johtokunta turvatun loppuelämän.

    • Voihan vitun pelle !

      Kyllä tämä uusi pulustuministeri joka iltalehdesa kertoo mm seuraavaa pitää sinusta huolen.Keksiköhän tämä silmälasipelle sinulle jotain perehdyttämisohjelmaa :))))))


      Miten aiotte valmistautua hoitamaan puolustusministerin tehtävää?

      - Olin tänään puolustusministeriöön yhteydessä. Minulle on suunniteltu hyvin laaja kymmenpäiväinen perehdyttämisohjelma. Olen myös tilannut ministeriöstä suuren määrän materiaalia, jota aion lukea kesän aikana.

    • YYhhhh

      Eikö ne mitään sinulle voi tarjota sieltä puolustusvoimista tai edes suositella sinua johonkin paikkaan. Tosi kurja juttu. Joskus silti elämä tuo yllättäviä muutoksia elämään, jotka ensin pelottaa, mutta joista ehkä sitten myöhemmin voi olla iloinen.
      Itsellä silti tuntunut, että kun tradenomina hain vuosia turhaan töitä, että ei siitä nyt mitään ahaa-elämystä tullut ja hain hoitoalalle. Edelleen haikailen muualle töihin. Toimistohommiin turha odottaa ilmeisesti pääsyä, kun ei ole suhteita, eikä työkokemusta, eikä narsismin luonnetta, joka nykyään lie hyvinkin positiivinen piirre haastatteluissa, että olet kunnianhimoinen, toisista välittämätön, hamuat vain tuloksia keinoista välittämättä, Ups, en puhunut nyt poliitikoista, vaikka sen voisi joku niinkin käsittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      199
      6375
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      254
      4299
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3545
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      107
      3367
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      53
      3365
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2856
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      75
      2417
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      243
      2387
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2346
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      100
      1927
    Aihe