Armeijasta työttömäksi

Rva 50 vuotta

Olen työskennellyt viimeiset 15 vuotta armeijan harmaissa siviilinä sihteerin hommissa. Nyt olen jäämässä työttömäksi valtion virasta säästöjen vuoksi. Työ on ollut mielenkiintoista ja sen menettäminen masentaa. Eikä mitä, kun ikää alkaa olla viisikymppiä. Pelottaa, saako enää työtä pieneltä paikkakunnalta tämän ikäiseltä, vaikka terveyttä piisaa ja ikä ei todellakaan paina. Viimeksi olen ollut sairaslomalla kolme päivää nelikymppisenä..
Lapset ovat vielä ala-ikäisiä ja olen yksinhuoltaja. Pelottaa, miten pystyn heistä huolehtimaan. Eurooppaan valtiolla kyllä riittää rahaa, mutta omien kansalaisten tukemiseen ei. Miten jaksan??? Mistä apua?

6

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tervemenoa

      Tuskin mistään. Muuta Kreikkaan.Siellä pidetään paremmin omista huolta.

    • 16+6=?

      Onko armeija jo kertonut millainen sopeutumispaketti niillä on tarjota?

      Pienellä paikkakunnalla oman alan työt voi olla tiukassa. Todelliset vaihtoehdot työllistyä nopeasti on joko muuttaa toiselle paikkakunnalle tai vaihtaa alaa. Voisitko harkita uudelleenkouluttautumista jollekin toiselle alalle? Jos olet vielä alle 50-vuotias, ehtisit kouluttautua esim lähihoitajaksi ja työskennellä uudessa ammatissasi kymmenisen vuotta ennen eläkeikää.

      Et ole ainoa, joka joutuu näitä juttuja miettimään. Tsemppiä sinulle!

    • hyvinvointivaltio?

      Eikö millään PV.n varikolla ole edes työtä tai Sotilasläänien esikunnissa? ikäväähän toi on valtiolta. Pitäisi olla kuten Upseerien yhteydessä on puhuttu rahallinen kannustin siirtymisestä takaisin siviilimaailmaan. 15 vuodesta tyyliin 18 kk nettopalkka.

      Ranskassa ja Isossa Britanniassa kannustimia jaetaan vaan ei meillä. Luin Ranskalaisesta mallista vuosi sitten ja siellä jos lopetti uransa ennen 16 palvelusvuotta sai bonuksena 3 vuoden nettopalkkaa vastaavan summan ja muualla Euroopassahan on vieläkin käytössä eläkkeiden indeksikorotukset, toisin kuin täällä paratiisissamme.

    • Perseessä tuulee

      Suomessa ei saa kuin kansanedustajat ja Finnairin johtokunta turvatun loppuelämän.

    • Voihan vitun pelle !

      Kyllä tämä uusi pulustuministeri joka iltalehdesa kertoo mm seuraavaa pitää sinusta huolen.Keksiköhän tämä silmälasipelle sinulle jotain perehdyttämisohjelmaa :))))))


      Miten aiotte valmistautua hoitamaan puolustusministerin tehtävää?

      - Olin tänään puolustusministeriöön yhteydessä. Minulle on suunniteltu hyvin laaja kymmenpäiväinen perehdyttämisohjelma. Olen myös tilannut ministeriöstä suuren määrän materiaalia, jota aion lukea kesän aikana.

    • YYhhhh

      Eikö ne mitään sinulle voi tarjota sieltä puolustusvoimista tai edes suositella sinua johonkin paikkaan. Tosi kurja juttu. Joskus silti elämä tuo yllättäviä muutoksia elämään, jotka ensin pelottaa, mutta joista ehkä sitten myöhemmin voi olla iloinen.
      Itsellä silti tuntunut, että kun tradenomina hain vuosia turhaan töitä, että ei siitä nyt mitään ahaa-elämystä tullut ja hain hoitoalalle. Edelleen haikailen muualle töihin. Toimistohommiin turha odottaa ilmeisesti pääsyä, kun ei ole suhteita, eikä työkokemusta, eikä narsismin luonnetta, joka nykyään lie hyvinkin positiivinen piirre haastatteluissa, että olet kunnianhimoinen, toisista välittämätön, hamuat vain tuloksia keinoista välittämättä, Ups, en puhunut nyt poliitikoista, vaikka sen voisi joku niinkin käsittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      306
      3631
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      29
      1996
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1636
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1481
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      94
      1261
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      144
      1181
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      1032
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      857
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      777
    Aihe