Miten suhtaudutte eri taustaisten seurusteluun??

Onx (onko lol) taustaisten oikee sana tähän aiheeseen? Elikkä siis jos on ihonväriltään erilainen naispari niin tuomitaanko lesbojen keskuudessa semmoset parit?? Heteroillahan nää parit tuomitaan ikävä kyllä ihan samalla lailla mitä jotkut idiootit tuomitsee lesboparit. Voisitteko seurustella eri taustaisen kanssa??
31611
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Ei tuomita. Pystyisin. Lesbojen väliset keskuudet tai muidenkaan ei liity asiaan mitenkään. Kyse on ihan yleisesti ihmisten suvaitsevuudesta. Voihan toki löytyä vieläkin rasisteja tästä maailmasta, ihan miehistä ja naisista, mut ei luulis tänä päivänä niin paljoa. Eikä niistä kannata välittää jos niitä tuppaakin eteen. tärkeintä on näyttää muille että ei välitä niiden tyhmistä suppeista mielipiteistä.

Äläs nyt mieti muiden mielipiteitä vaan pidä kiinni siitä mitä sulla on. Muiden mielipiteet ei kuulu teidän suhteeseen, Tittamua....

Äänestä
  • Heii et saa paljastaa mua)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) Oot oikeessa taas niinku aina koska jotkut tuomitsee joka tapauksessa ja kai sitä oppii sitten olemaan välittämättä.

    Äänestä

  • kirjakieli kirjoitti:

    Heii et saa paljastaa mua)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) Oot oikeessa taas niinku aina koska jotkut tuomitsee joka tapauksessa ja kai sitä oppii sitten olemaan välittämättä.

    Ainahan jotkut löytää toisista asioita mihin tarttua ja tuomita, vaikka mitä tekis. Kaikkia ei voi miellyttää...Eli käännä selkäs sellasille.

    Olipa hyvin vaikeaa tunnistaa... ;p

    Äänestä

Tottakai voisin! Oli mulla joskus jotain suhteenpoikastakin tummaihoisen naisen kanssa, ei se seurusteluun asti edennyt, mutta ei tietenkään ollut ihonväristä kiinni. Ei kyllä tullut mieleenkään että ihonvärillä voisi olla jotain merkitystä.

Äänestä

Asun Espanjassa ja vaimoni on espanjalainen... yhdessä oltu jo vuosia... molemmat 40-kymppisiä, aikuisia naisia... ei ole ollut koskaa ongelmia. Täällä varsinkin tapaa kadulla jatkuvasti nais- ja miespareja, osa erivärisiä iholtaan, ei kukaan kiinnitä huomiota... Ihmisiähän me kaikki vaan ollaan... Rakkaus ei katso ikää, ihonväriä, kokoa tms... Itse näen vaimossani naisen, jota rakastan... ja joka vastaa rakkauteeni... se on tärkeintä.... Es lo mas importante que cualquier cosa... Suerte! Onnea teille !!!

Äänestä
  • Tää kuulostaa niiiiin ihanalta!!! Mä stressaan aina aika erilaisista asioista mitä muut. Kiitos sulle kauniista sanoistas!!!

    Äänestä

En ymmärrä miten ihmisen ulkonäkö, ihonväri tms. voisi vaikuttaa negatiivisesti. Kun rakastuu niin rakastuu ihmiseen, ei pintaan.

Äänestä

Se on aika helppo sanoa jos ei oo joutunu kokemaan rasismia koskaan. Jos itselles läheisiä ihmisiä loukataan niin se sattuu kyllä suakin.

Äänestä
  • No anteeks vaan, että ilmaisin postiviivisen mielipiteeni. Varmaan sitten täytyykin sanoa, että karmee ajatus.

    Äänestä

  • paljonhulabaloota kirjoitti:

    No anteeks vaan, että ilmaisin postiviivisen mielipiteeni. Varmaan sitten täytyykin sanoa, että karmee ajatus.

    No ehkä ymmärsin sitten väärin lol.

    Äänestä

  • kirjakieli kirjoitti:

    No ehkä ymmärsin sitten väärin lol.

    En voisi koskaan seurustella naisen kanssa, joka käyttää sanaa lol, en koskaan.
    Eri tausta, totta tosiaan.

    Äänestä

  • Eri tausta kirjoitti:

    En voisi koskaan seurustella naisen kanssa, joka käyttää sanaa lol, en koskaan.
    Eri tausta, totta tosiaan.

    lol! En mäkään semmosen kanssa joka kirjottaa runoja lol.

    Äänestä

  • lol kirjoitti:

    lol! En mäkään semmosen kanssa joka kirjottaa runoja lol.

    Minä taas en voisi semmoista sietää, joka pitää näinkin vähäpätöistä asiaa niin tärkeänä, että käy hakkaamassa itselleen plussia, lol.

    Äänestä

  • paljonhulabaloota kirjoitti:

    No anteeks vaan, että ilmaisin postiviivisen mielipiteeni. Varmaan sitten täytyykin sanoa, että karmee ajatus.

    Juu, näyttäis olevan niin, ettei lepakot paljon positiivisia asioita saisi kirjoitella tai keskustella =)

    Äänestä

  • lollo tyyppi kirjoitti:

    Minä taas en voisi semmoista sietää, joka pitää näinkin vähäpätöistä asiaa niin tärkeänä, että käy hakkaamassa itselleen plussia, lol.

    Ehkäpä täällä jotkut muutki on samaa mieltä mun kanssa. Älä edes kuvittele että jaksaisin alkaa jotain plussasumaa laittamaan lol.

    Äänestä

Voisin seurustella eritaustaisen ja tummaihoisen kanssa. Tummaihoiset naiset ovat mielestäni kauniita =) Enkä tuomitse muitakaan.

Äänestä

Mielelläni seurustelisin mustaihoisen naisen kanssa. Aasialaiset taas eivät sytytä.

Äänestä

Minäkin tykkään enemmän tummaihoisista kuin aasialaisista. Voisin mielelläni seurustella tumman kaunottaren kanssa, kunhan vaan kemiat natsais ;)
Aasialaisia näkee jonkinverran naistenbileissä, tummaihoisia vähemmän, ja nekin yleensä melko poikamaisia. Itse tykkään naisellisista. Mutta eipä ole vielä semmoista ihmettä kävellyt vastaan täällä Suomessa, kuin kaunis tummaihoinen lesbo. Jään odottelemaan...

Äänestä
  • Joo, ja ulkonäköhän se onkin se tärkein, viis ihmisestä. Kunhan vaan tulee joku kiva esine vastaan. Just tämä on myös rasismin taustalla, pelkkä pintaan tuijottaminen.

    Äänestä

Enpä oo ennen miettinyt tota tolta kannalta mut aasialaiset ei oo kyllä munkaan makuuni. Ne on käytännössä aina tosi lyhyitä ja naiset aika paksuja sekä miehet ihme rääpäleitä yäk lol. Sen verran alkaa jo pikkasen hahmottumaan että itteäni selvästi lyhempää muijaa en varmaankaan pystyis tapailemaan enkä myöskään mitään mekko päällä kulkevaa korkokenkädaamia ikinä. Mun silmissä ne näyttää aika noloilta ja alistetuilta ja epävarmoilta koroilla kopistellessaan. Yleensähän semmoset on jotain kuuskymppisiä mammoja jotka on alistettu aikanaan tohon ajatusmaailmaan.

Äänestä
  • onpa tosi uskottava provo, teinipoju. Painu omalle palstalle.

    Äänestä

  • Aasialaiset naiset paksuja ? Ite tunnen tai tiedän useammankin aasialaisen naisen ja voisin sanoa, että kaikki ovat erittäin hoikkia, joskin lyhyitä. Tosin tykkäänkin lyhyistä enkä kovin pitkä itsekkään ole. Samoin tummaihoiset ovat jotenkin niin kauniita.

    Muutaman vanhemman aasialaisen naisen tunnen ja pikkasen paksumpia ovat, mutta muut todella hoikkia ja useimmat (ei tietenkään kaikki) nättejä ja tai kauniita.

    Siis yleensä kuuskymppisiä mammoja ? Täh ? Kyllä moni nuorempi aasialainenkin käyttää korkokenkiä niin kuin me suomalaisetkin.

    Ai niin, sä ootkin varmaan nim. kirjakieli hän, joka ajattelee kaikkien suomalaistenkin naisten, jotka käyttävät korkokenkiä ja mekkoa olevan jotenkin alistettuja, epävarmoja, mainosteollisuuden uhreja ?

    Äänestä

En missään nimessä tarkottanut tota viestiä rasistiseksi. Kirjotan ja puhun aika suoraan ja tiedän että voisin opetella vähän hienovaraisemmax. Nöyrimmästi anteex jos tuo kerran joitain loukkasi ei todellakaan ollut tarkotus. Mulla ei ole mitään aasialaisia vastaan ne ei vaan ole ulkonäöltään mun makuuni.

Äänestä
  • Korkokengistä sanon oman mielipiteeni tykkäs siitä joku tai ei. Mun mielestä ne on epämiellyttävät ja jäänne menneestä jolloin naisille ei ollut muuta hyväksyttävää pukeutumista tarjolla sen lisäx aniharva osaa niillä kulkea ja aniharvalle ne sopii. Jokanen saa pitää ihan mitä lystää ja samaten käyttäytyä miten haluaa. Mun mielipiteistä ei teiän tartte kauaa järkyttyä kun kohtapuolin lähen ja jossain vaiheessa kun tuun käymään taas käymään saatan jotain raapustaa mut menköön se tonne bi-puolelle jonne ainakin vielä kuulunkin lol. Tätä riitelyä ei jatkuvasti jaksais mut en todellakaan oo ainoa joka siihen valitettavasti joutuu. Pitäis varmaan vaan kirjottaa aina että oon samaa mieltä kaikkein kanssa lol.Mut todetaan se tärkein et täällä on myös tosia kivoja ihmisiä ja vaan sillä on loppupeleissä merkitystä siis ainakin mulle ja oon kiitollinen saamistani vastauksista.

    Äänestä

  • kirjakieli kirjoitti:

    Korkokengistä sanon oman mielipiteeni tykkäs siitä joku tai ei. Mun mielestä ne on epämiellyttävät ja jäänne menneestä jolloin naisille ei ollut muuta hyväksyttävää pukeutumista tarjolla sen lisäx aniharva osaa niillä kulkea ja aniharvalle ne sopii. Jokanen saa pitää ihan mitä lystää ja samaten käyttäytyä miten haluaa. Mun mielipiteistä ei teiän tartte kauaa järkyttyä kun kohtapuolin lähen ja jossain vaiheessa kun tuun käymään taas käymään saatan jotain raapustaa mut menköön se tonne bi-puolelle jonne ainakin vielä kuulunkin lol. Tätä riitelyä ei jatkuvasti jaksais mut en todellakaan oo ainoa joka siihen valitettavasti joutuu. Pitäis varmaan vaan kirjottaa aina että oon samaa mieltä kaikkein kanssa lol.Mut todetaan se tärkein et täällä on myös tosia kivoja ihmisiä ja vaan sillä on loppupeleissä merkitystä siis ainakin mulle ja oon kiitollinen saamistani vastauksista.

    Sanon kans ihan edellisen kommetoijan viestiin, että mun mielestä korkkareiden ja meikkien yms. miesten luomia ja todellakin orjuuttavia käytäntöjä, sukupuolirooleja ja kauneusmalleja noudattavat sais mennä missä pippuri kasvaa. Ihan vastaaiva ne on kuin silikonit, jalkojen sidonta, sukupuolielinten silpomiset, botoxit, burkhapakko ym. barbaariset jutut. Aivan uskomatonta että joku on niin patatyhmä, ettei tajua vaikka tietoa on saatavilla meikäläisessä yhteiskunnassa enemmän kuin tarpeeksi. Menisivät edes jollekin naistutkimuskurssille jos vaikka auttais vähän valaistumisessa.

    Äänestä

  • laatat lentää kirjoitti:

    Sanon kans ihan edellisen kommetoijan viestiin, että mun mielestä korkkareiden ja meikkien yms. miesten luomia ja todellakin orjuuttavia käytäntöjä, sukupuolirooleja ja kauneusmalleja noudattavat sais mennä missä pippuri kasvaa. Ihan vastaaiva ne on kuin silikonit, jalkojen sidonta, sukupuolielinten silpomiset, botoxit, burkhapakko ym. barbaariset jutut. Aivan uskomatonta että joku on niin patatyhmä, ettei tajua vaikka tietoa on saatavilla meikäläisessä yhteiskunnassa enemmän kuin tarpeeksi. Menisivät edes jollekin naistutkimuskurssille jos vaikka auttais vähän valaistumisessa.

    Osa heteromuijistakin muuten tiedostaa tän ainakin siis nuoremmista. Vanhemmista naisista pieni osa tiedostaa jotain ja suurin osa vaan menee ja tekee laumassa täsmälleen niinkun miehet haluu. Vanhempien ämmien tyhmyys on masentavaa oli ne heteroja lesboja bi tai mitä hyvänsä.

    Äänestä

  • tyhmää ikää kirjoitti:

    Osa heteromuijistakin muuten tiedostaa tän ainakin siis nuoremmista. Vanhemmista naisista pieni osa tiedostaa jotain ja suurin osa vaan menee ja tekee laumassa täsmälleen niinkun miehet haluu. Vanhempien ämmien tyhmyys on masentavaa oli ne heteroja lesboja bi tai mitä hyvänsä.

    No lähinnä mun mielestä toi korkkarijengi on nuoria, mutta en oo tehnyt mitään tutkimusta. Ei yli viiskymppisenä voi korkkareita enää käyttää vaikka haluais, jalat on pilattu ja täynnä liikavarpaita ym. ongelmia. Jouko Turkka sanoi aikoinaan, että naiset käyttää korkkareita siksi ettei ne pääsis pakoon miehiä ja olen ihan samaa mieltä, vaikka kärjistys onkin.

    Äänestä

  • !"!" kirjoitti:

    No lähinnä mun mielestä toi korkkarijengi on nuoria, mutta en oo tehnyt mitään tutkimusta. Ei yli viiskymppisenä voi korkkareita enää käyttää vaikka haluais, jalat on pilattu ja täynnä liikavarpaita ym. ongelmia. Jouko Turkka sanoi aikoinaan, että naiset käyttää korkkareita siksi ettei ne pääsis pakoon miehiä ja olen ihan samaa mieltä, vaikka kärjistys onkin.

    Erilaisista etnisistä taustoista tulleet on ihmisiä kuin me Suominatiivitkin. Persoonallisuus ratkaisee käykö seurustelukumppaniksi. On kyllä kiva nähdä erilaisia pariskuntia, eipä silti.

    Äänestä

mites pärjäilette porvari-vassari taustaset,ateisti-uskovainen jne onko teit täälä?onnistuuko yhteiselo,?

Äänestä

minä vaalea ja naiseni tumma. ainoa ero jonka olen huomannut tummaihoisen tai vaaleaihoisen naisen kanssa seurustellessa, on oma suhtautumiseni mahdolliseen rasismiin jota naiseni kokee. olen nykyään hieman hanakampi huomauttamaan jos joku käyttää rasistisia ilmauksia ja se pistää helpommin korvaan. Lisäksi sukulaisteni suhtautumista jännitin enemmän kun tapasivat naiseni ensimmäistä kertaa. Naisestani olen ylpeä, hän on kaunis niin ulkoa kuin sisältä, ihon väriin en kiinnitä huomiota :)

Äänestä

Aasialaiset on ihania, mutta tummaihoiset ei sytytä. Ei kuitenkaan mitään ketään vastaan, oli sitten tumma tai vaikka oranssi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kirjakieli kirjoitti:

Onx (onko lol) taustaisten oikee sana tähän aiheeseen? Elikkä siis jos on ihonväriltään erilainen naispari niin tuomitaanko lesbojen keskuudessa semmoset parit?? Heteroillahan nää parit tuomitaan ikävä kyllä ihan samalla lailla mitä jotkut idiootit tuomitsee lesboparit. Voisitteko seurustella eri taustaisen kanssa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu