Minkälaisia ajatuksia ja tuntemuksi vankilassa ollessanne tunsitte?
Mitä katsotte vankeusaikana oppineenne vai opitteko mitään?
Mikä auttaisi sopeutumaan normaaliin elämään vankeusajan jälkeen?
En ole koskaan itse vankilassa ollut, mutta haluaisin oppia tietämään jtkn siitäkin maailmasta. En tuomitse, kysyn vain tiedonhalusta.
Asiallisia ja perusteltuja vastauksia toivoisin, muista en välitä.
Vankilassa olo?
8
2133
Vastaukset
- Tiedonhaluinen
Miksiköhän kukaan ei halua vastata yksinkertaisiin kysymyksiin?
Joillekkin niillä vastauksilla olisi ihan todellista merkitystä.- -vanha venkula-
Ehkä siksi, etteivät he osaa vastata yksinkertaisiin kysymyksiin.
Pitäisi olla monimutkaisempia kyssäreitä kuten paljonko maksaa subutex pilleri vankilan sisällä?
Vieläkö joku duunaa saapas kiljua?
Plus tietysti homojen esittämät homo kysymykset.
Ehkä vastaan, ehkä en. Paremmalla ajalla. Nyt pukkaa keikkaa.
- karlix
Itse vankina en ole ollut, joten hieman ´jäävi´ vastaamaan. Mutta mieheni lusi aikansa. Kertonut, että ikävä pehettä kohtaan oli kova. Myös puhelin, (hänen toinen raamattunsa) oli vaikea jättää pois. Yksinäisyys ja tekemättömyys (minkäs sille mahdat) otti vähän koville.
Jos vankeusaikana jotain oppii, niin sen ainakin, että arvostaa vapautta. Ja sitä että saa omien lasten kanssa rakennella mökkejä puuhun tai muuten vain heräillä kahvintuoksuun. Ei tee mieli enään vituttaa verottajaa.
Jos asiat kohdillaan, eikä syö mömmöjä, ei pitäisi olla vaikeuksia palata normielämään vankeusajan jälkeen. Jos hankaluuksia, terapeutti varmaan voisi auttaa ´mielen purkamisessa´. Ja se koevapaus..
Tämän kaiken vankilahössäkän tietenkin välttää kun toimii oikein. Sehän on selvää, että kaikki ei sitä tee. Kävelen minäkin päin punaisia jos katu on tyhjä. Eikä siinä vielä kaikki ;) Ei silti mitään lainvastaista..- Läheinen myös
Kiitos sinulle vastauksestasi.
Se hieman selvensi asioita, vaikka et itse ole varsinainen vanki ollutkaan.
Onnea elämäänne ja vielä kerran kaunis kiitos. - Näin se vain on
Ensikertalainen ei Suomessa helpolla vankilaan joudu, pitää vakava rikos tehdä. Sittenkin pääsee puolikkaalla, mikäs se on luxusvankilassa lusia. Puolesta kun on puolet lusinut pääsee avovankilaan ja lomat alkaa pyörimään. Helppoa ja mukavaa on suomalaisessa vankilassa istua, tuomiotkin lyhyitä joten ei mitään syytä valittaa.
Esimerkki, kuuden vuoden tuomio. Tällöin pitää olla tehtynä jo todella pahoja että noin pitkän tuomion saa. Puolitoista vuotta istuu suljetulla, sitten avolle ja lomat pyörii. Avolla toiset puolitoista vuotta ja vapaaksi. Voi päästä jo monta kuukautta aikaisemmin koevapauteen. Helppoa lusimista, ei ihme ettei vankila ole mikään pelote. - vanki 4xxx/07
Näin se vain on kirjoitti:
Ensikertalainen ei Suomessa helpolla vankilaan joudu, pitää vakava rikos tehdä. Sittenkin pääsee puolikkaalla, mikäs se on luxusvankilassa lusia. Puolesta kun on puolet lusinut pääsee avovankilaan ja lomat alkaa pyörimään. Helppoa ja mukavaa on suomalaisessa vankilassa istua, tuomiotkin lyhyitä joten ei mitään syytä valittaa.
Esimerkki, kuuden vuoden tuomio. Tällöin pitää olla tehtynä jo todella pahoja että noin pitkän tuomion saa. Puolitoista vuotta istuu suljetulla, sitten avolle ja lomat pyörii. Avolla toiset puolitoista vuotta ja vapaaksi. Voi päästä jo monta kuukautta aikaisemmin koevapauteen. Helppoa lusimista, ei ihme ettei vankila ole mikään pelote.Sain kolme vuotta, hipsin syksyllä 2007 riihimäelle, keikuin kuukauden sielä ja sitten hämeenlinnaan 3 kuukaudeksi, sitten olin lopun avovankilassa ojoisilla. Hyvä homma.ojoinen hyvä paikka, ei narkkeja eikä sekopäitä.bussilla prismaan ostoksille.
- Anonyymi
vanki 4xxx/07 kirjoitti:
Sain kolme vuotta, hipsin syksyllä 2007 riihimäelle, keikuin kuukauden sielä ja sitten hämeenlinnaan 3 kuukaudeksi, sitten olin lopun avovankilassa ojoisilla. Hyvä homma.ojoinen hyvä paikka, ei narkkeja eikä sekopäitä.bussilla prismaan ostoksille.
Itse olin Ojoisilla 2009, hyvät asialliset vartiat ja kaunis vankilanjohtaja. Apulaisjohtaja (Kurri) ei päästänyt minua siviilitöihin, mutta pisti koevapauteen.
- Anonyymi
Minkälainen on Turun vanki sairaala, lapsenlapseni joutui sinne vuodeksi ?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502029
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3241230Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.831048- 35908
- 107898
- 53844
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31839Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta21775Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos58739Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711