Kertokaahan vastaalkajalle mitä tämä perinneammunta pitää sisällään?Itsetiedän vain sen että matkoja on ainakin 100,150 ja 300 metriä.Itseä kiinnostaisi lähinnä tuo 100m jossa käsitykseni mukaan ammutaan kaksi 15 laukausen sarjaa,joista toinen seisaalta ja toinen makuulta.Siihen tämänhetkiset tietoni jäävätkin eli kertokaapa lisää...
Mosin nagantilla tuota lajia olisi tarkoitus lähteä harrastamaan.Mihinkään kilpailuihin ei ole ainakaan aluksi tarkoitus lähteä ollenkaan,vaan ihan omatoimisesti.
Perinneammunta
6
1738
Vastaukset
- mos ari 57
Googleta resul perinneasesäännöt. Löydät etsimäsi.
- ressu.
Perinneammunnassa käytetään kalustoa, joka perustuu ennen 1945 valmistettuihin suomessa käytössä olleisiin sotilasaseisiin. Kaluston ei tarvitse olla antiikkisellaista vaan uudistuotantokin käy. Joskus aseissa on rajoitus, kuten esim. pystykorva tms. Patruunat saa itse ladata mieleisikseen.
Sotilaskiväärissä ammutaan 150m kolmiasento 10 paukkua kustakin asennosta. 300m 15 15 laukausta. Lisäksi pistoolilajit, joita en niin tarkasti muista, mutta löytyvät tuolta resulin sivuilta.
Perinneammunta on mielestäni kuningaslaji, jossa kunnioitetaan veteraanien panosta suomen itsenäisyyden puolesta.
Perinneammuntaan pitäisi saada mukaan myös perinne-sra tyyppinen toimintalaji. Itse olen ampunut muutaman leikkimielisen toimintakisan ja kyllä vanhalla kalustolla osaavat ampujat pääsevät lähes nykykaluston vauhtiin. Laji olisi erittäin mielenkiintoinen kunhan se pidettäisiin uskollisena alkujuurilleen eikä mitään kikkailua tuotaisi mukaan. Ei mitään tiukkapipoista hifistelyä, vaan mies ja rauta toisiaan vastaan.- ressu-s
Muista kohdistuslaukaukset tai koelaukaukset 5 kpl per laji. 150 m se tekee 5 10 10 10 eli yhteensä 35 lks ja 300 m 5 15 15 = 35.
- ressu.
ressu-s kirjoitti:
Muista kohdistuslaukaukset tai koelaukaukset 5 kpl per laji. 150 m se tekee 5 10 10 10 eli yhteensä 35 lks ja 300 m 5 15 15 = 35.
Valitettavasti kohdistuslaukauksia ei lasketa pisteisiin mukaan. Meikäläinenkin pääsisi kisoissa palkintosijoille asti. :))
- koljonvirralta
Perinneammuntatapahtumia on monenlaisia. Tässä eräs viime kesältä.
Tule ihmeessä mukaan toimintaan,
http://www.youtube.com/watch?v=qGf5USJviVM - Mikaelk
Helsingin Varuskunnan Ampujat eli HVA on vuonna 1929 perustettu ampumaseura. Jäseniä meillä on tällä hetkellä hieman vajaa 500. Seura onkin yksi Suomen suurimmista. Nimestään huolimatta HVA on siviiliseura, ja kuuluu jäsenenä Suomen Ampumaurheiluliittoon. Harrastamme ja tuemme monipuolisesti urheiluammuntaa. Valtaosa käytössämme olevista ampumaradoista on Santahaminassa, jonne on pääsy seuran jäsenenä.
Seurassamme harrastetaan myös perinneammuntaa.
Lisätietoja www.hvary.fi
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1223110Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171942744Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina632176Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S2571512Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.41454Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät231344Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31191Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala3942Ei osattu ratkaista etääntymistä
Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.115910Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin103883