Olen mieheni kanssa lähdössä elokuun lopulla New Yorkiin. Olisiko kellään suositella hyvää hinta/laatusuhteen omaavaa hostellia/majataloa/bed and breakfastia/yms. Voi olla kauempaakin varsinaisesta keskusta-alueesta kunhan vaan pääsisi metrolla.
Hostelli New Yorkista tai läheltä
3
288
Vastaukset
- PPS
Jos majapaikan tarkoitus on lähinnä se, että siellä käydään nukkumassa, niin uskallan suositella Royal Park Hotel and Hostelia. Jos poislukee sen, että meille annettiin ensin kerrossängyllinen huone (jonka tosin saimme lähes heti vaihdettua parisängylliseen) ja sen, että jouduimme sanomaan useamman kerran huoneessamme piipittävästä palohälyttimestä, majoituksemme oli ihan kelpo. Maksoimme n.$100 yöltä, ja hinta-/laatusuhde oli ihan kelpo. Huoneet siivottiin päivittäin, yhteiset vessa- ja suihkutilat olivat siistit, mutta yleisilme oli toki hieman kulahtanut. Hostelli sijaitsi Upper west sidella, 97th streetillä, vain korttelin päässä metroasemasta. Ennen bookkaamista harkitsimme myös hotellin ottamista esim. Brooklynistä, mutta olimme tosi tyytyväisiä, että päädyimme Manhattanille. Vaikka metrolla pääsee kätevästi, menee matkustamiseen silti aikaa etäisyyksien takia, ja Brooklyniin matka olisi ollut liian pitkä.
- AirBnB
Suosittelisin katselemaan ja kokeilemaan airbnb.com organisaatiota. Edullisia yopymispaikkoja, vaikkei hotelli/hostelli olekaan. Ja en ole samaa mielta edellisen vastaajaan kanssa. Brooklynista voi loytaa erinomaisia majapaikkoja, joista paasee Manhattanille alle 20min (esim. Downtown alue, joka on kuitenkin nahtavyyksien listalla useamman kerran). Jos asuu uptownissa, niin kylla sielta menee myos se 20min downtowniin. Kaikki on siis suhteellista.
- PPS
Hyvä pointti, taisin katsella Manhattania tosiaan uptownin vinkkelistä. Tsemppiä majoituksen etsintään!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 501477
- 591411
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101018- 60811
- 49794
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41755Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118617Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit84593Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32587- 38556