Mikä peli?

tulitikkujako

Ihan klassinen yksin pelattava lautapeli, jossa hypätään aina yhden nappulan yli jolloin ylitetty nappula poistetaan laudalta. Tavoitteena poistaa laudalta yhtä lukuunottamatta kaikki nappulat (viimeistä ei tietenkään saa pois).

Tuolla sivulla http://users.jyu.fi/~vesal/kurssit/winohj/htyot/gko99/TikkuRisti.htm peli on nimeltään TikkuRisti, mutta se ei taida olla ihan oikea nimi tuolle pelille.

Tietääkö joku?

3

1437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelle hermanni

      Moi.
      Todennäköisesti Solitaire.
      Tactic valmistaa sitä ja moni muu valmistaja ja nimi voi muuttua matkalla.

    • tulitikkujako

      Juu tuolla nimellä löytyi. Näköjään käytetään myös nimeä "peg solitaire". Hyvin voi nimiä tuolle olla tosiaan enemmänkin.

      Kiitokset!

    • pelle hermanni

      Moi.

      Ole ystävällinen.
      Hyvää kesää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      71
      2762
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2318
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2168
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2065
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1474
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1429
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1142
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1060
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1057
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1013
    Aihe