Hei,
Jos olen saanut vaikkapa valintakokeen todistuksen yhteispisteiksi 64p ja alin yhteispisteillä hyväksytty on saanut 59p, niin miksi minua ei ole hyväksytty opiskelijaksi?
Mitä en ymmärrä? Johtuuko se etten päässyt sisään siitä, että olin saanut vähemmän valintakoepisteitä kuin alin pelkällä valintakokeella hyväksytty?
Jos olen saanut vaikkapa valintakokeen todistuksen yhteispisteiksi 64p ja alin yhteispisteillä hyväksytty on saanut 59p, niin miksi minua ei ole hyväksytty opiskelijaksi?
Mitä en ymmärrä? Johtuuko se etten päässyt sisään siitä, että olin saanut vähemmän valintakoepisteitä kuin alin pelkällä valintakokeella hyväksytty?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Soita ko. amkin hakutoimistoon!
mistä amkista kyse?
Kyse on yliopistosta. Ymmärsin että en ollut kaiketi saanut tarpeeksi pisteitä itse valintakokeesta, siinä on varmaankin joku minimimäärä mikä täytyy saada päästäkseen läpi/ tullakseen valituksi. Tätä minimiä ei vain tuossa vastauslapussa kerrota.. Eli taispa jäädä paikka sit pisteen päähän. ARGH.
Nyt rohkeasti yhteyttä yliopiston kansliaan / opintotoimistoon / tms
Yliopistojen valintakokeiden arvosteluperusteet löytyvät myös internetsivuilta. Myös kyseisen tiedekunnan valintakoeopas kannattanee lukaista läpi
Näinhän se on, eli sinua ei hyväksytty, koska yhteispistekiintiö oli täynnä ja valintakoepisteesi eivät riittäneet.
Voitko selittää, miten joku pääsi yhteispistekiintiössä sisään pisteillä 59 ja kysyjä haki samassa kiintiössä pisteillä 64 ja jäi ulos? Ei mene minun logiikkaan...
Joissain hakukohteissa pääsykokeessa vaaditaan jokin minimipistemäärä, jotta koe hyväksytään. Näin ollen suuremmat yhteispisteet hyvien lähtöpisteiden avulla eivät välttämättä oikeuta opiskelupaikkaan.
Esim.
Alin hyväksytty pistemäärä yhteispistekiintiössä on 59p, hyväksymättä jääneellä hakijalla pisteitä on 64. Hakukohteessa kokeen hyväksymiseen vaaditaan koepisteiksi väh. 30p. Mikäli hakijan pisteet ovat 29(koe) 35(lähtöpisteet) häntä ei hyväksytä, mutta pisteillä 35(koe) 29(lähtöpisteet) hyväksytään.
Tai ainakin näin käsitin tässä käyneen.. Itse hain pari vuotta sitten Jyväskylän yliopiston erääseen kohteeseen, mihin yo-todistuksesta saamani pisteet olisivat riittäneen suoraan sisäänpääsyyn. En kuitenkaan tullut hyväksytyksi koska en käynyt pääsykokeessa, enkä näin ollen saanut siinä vaadittua pistemäärää.