Excel VB, muuttujat ja ketjutus

Basicer

Moi, Tällainen haaste:

Jos Excel- taulukossa on tietoa esimerkiksi sarakkeissa A - G ja niistä halutaan ketjuttaa osa solujen tiedoista. Käyttäjältä kysytään mitkä sarakkeet ketjutetaan ( esim. haluaa välillä B, A ja F tai välillä G, C, D ja A, huom. että järjestyskin on tärkeä! )
Olen tehnyt tämän siten, että käyttäjältä kysytään ketjutettavien sarakkeiden määrä ja sitten kysytään sen mukaisesti niin monta kertaa ketjutettavien sarakkeiden sarakekirjaimet. Olen onnistunut saamaan ketjutuksen näiden tietojen mukaan vain ja ainoastaan yhteen soluun seuraavana vapaana olevaan sarakkeeseen. Normaaliin concatenate kaavaan en ole saanut sijoitettua annettuja muuttujia kovinkaan järkevästi. En myöskään ole saanut makroa vaihtamaan ketjutuksen jälkeen seuraavalle riville ja tekemään ketjutuksen uudelleen kysymättä taas sarakemäärää ja sarakekirjaimia; ne pysyvät samoina ohjelman suorituksen ajan eli vain rivimäärä vaihtuu eka sarakkeen rivimäärän mukaan.

Ongelma siis, että rivimäärä vaihtelee ( tämän saa tehtyä ), ketjutettavien sarakkeiden määrä vaihtelee ja vielä valittavat sarakkeet ja niiden järjestys vaihtelee.

Olisiko jollain antaa neuvoa, miten ketjutus kaavaan voi laittaa muuttujan tai kuinka tämä muuten olisi järkevintä tehdä? Kiitos jo etukäteen.

4

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Basicer

        Kiitos suuri!

        Sain muokattua tarpeeseen sopivan ja hyvin pelaa. Ainoaksi ihmeeksi jäi vielä sellainen, että jos ketjutettavassa sarakkeessa onkin esim. pvm, niin kuinka saan torpattua sen ettei se muuta sitä luvuksi?

        Lähdesoluissa on siis pvm ja kun ketjutus suoritetaan, muuttuu se ketjussa lukumuotoon. Tämä on siinä mielessä jännä, että toinen taulukko ( csv), minkä tuon myös uuteen taulukkoon on samanmuotoinen ja siinä se ei tee sitä.

        Olen yrittänyt muotoilua, mutta se ei pelitä tai sitten en osaa laittaa sitä oikeaan kohtaan.

        T: Eero


      • Kundepuu
        Basicer kirjoitti:

        Kiitos suuri!

        Sain muokattua tarpeeseen sopivan ja hyvin pelaa. Ainoaksi ihmeeksi jäi vielä sellainen, että jos ketjutettavassa sarakkeessa onkin esim. pvm, niin kuinka saan torpattua sen ettei se muuta sitä luvuksi?

        Lähdesoluissa on siis pvm ja kun ketjutus suoritetaan, muuttuu se ketjussa lukumuotoon. Tämä on siinä mielessä jännä, että toinen taulukko ( csv), minkä tuon myös uuteen taulukkoon on samanmuotoinen ja siinä se ei tee sitä.

        Olen yrittänyt muotoilua, mutta se ei pelitä tai sitten en osaa laittaa sitä oikeaan kohtaan.

        T: Eero

        http://www.kundepuu.com/viewtopic.php?f=155&t=515&p=711#p711

        Keep EXCELing
        @Kundepuu


    • 15

      Sarake H jätetään tyhjäksi.
      Soluun I1 tulee haluttu rimpsu, esim. BAFGDA
      Soluun 12 kaava = I1&"HHHHHHHHHH"
      Sarakkeeseen K kaava, jota voi jatkaa tarvittavan pitkälle MID-funktion toisen parametrin arvoa lisäten. Myös solun I2 kaavan H-kirjaimien määrää voi tarvita lisätä.
      =INDIRECT(MID($I$1;1;1)&N(ROW()))&INDIRECT(MID($I$1;2;1)&N(ROW()))& . . .

      Ymmärsinköhän oikein?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10944
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5230
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1176
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe