Luonnonvalinta karsisi kaikki yksinäiset

Pysäkki-

Olen tullut siihen tulokseen että on joitain ihmisiä joiden ei olisi ns. eläinmaailmassa kuulunut selviytyä. Nykyyhteiskunta kuitenkin mahdollistaa sen että millainen tahansa luuseri saa elää kun taas eläinmaailmassa hän olisi karsiutunut.

Olen itse jo useamman vuoden ollut hyvin yksinäinen eikä tulevaisuudella näy olevan mitään tarjottavaa. Olen ollut kyllä töissä etten ihan täysin lukittautunut omiin oloihin mutta käytännössä suurin osa ajasta tulee vietettyä yksin.

Nyt olen havahtunut siihen että ystävät ympärilläni alkavat olla vakiintuneita enkä tiedä montaa joka ei olisi. Olen tullut siihen tulokseen ettei minun tarkoitus täällä maan päällä ole jatkaa sukua vaan olla osa sitä alempaa kastia jonka avulla voidaan määrittää ylemmät luokat. Olen ehtinyt elää jo yli teiniän ja tässä iässä pitäisi jo olla suhteita takana ja tulevaisuuden suunnitelmat selvät, minun kohdallani ne eivät ole.

Käytännössä olen viime vuodet ollut kuollut henkisesti ja hiljalleen alkaa tuntua siltä että helpompaa olisi tehdä se mikä olisi tapahtunut ilman tätä sivistynyttä yhteiskuntaa, antaa tilaa muille.

16

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikäsi?

      Ja ikäsi on?

    • ei kuulosta terveelt

      Oletko kouluampuja?

    • Työssä käyminen on iso saavutus,olisit varmasti saanut naisen,jos et olisi asettanut liian kovia vaatimuksia.Kaikki eivät jaksa käydä töissä,nyt nostat itsellesi hattua hyvä mies!!

    • kahta kauhiammin

      Tässä mitään aleta väistymään, pysytään täällä ihan vain piruuttaankin
      mahdollisimman pitkään, kun ei sielu suostu antamaan periksi.

    • eiperiksi

      Hei. Et ole yksin, on paljon muita yksinäisiä.. Ajallemme on ominaista harha että joukossa voi paremmin ja onni löytyy olemalla samanlainen kuin muut jne.. Oman itsen kunnioittaminen ja kuunteleminen avaa mahdollisuuksia ymmärtää muita..
      Eläinmaailmassa löytyy esimerkkiä miten vahvimmat ja hurjimmat pedot vaeltavat yksin ja saalistavat.
      Olet ainutlaatuinen luomakunnan osa ja kunnioitan rohkeaa aloituskommenttiasi. Länsimaisen ajatusmaailman vaihtoehto löytyy hyvin helposti tutustumalla aasialaiseen ajatustapaan.. Itselle se on antanut todellista vahvuutta vaikeiden asioiden jälkeen.

      • shaded*

        Motto:
        Yhytä intohimosi, ja tule sellaiseksi kuin olet.


    • Hesa-Esa

      Saatat tutustua muihin ihmisiin, on myös harrastuksia jne...

    • huomhuom

      "Olen tullut siihen tulokseen että on joitain ihmisiä joiden ei olisi ns. eläinmaailmassa kuulunut selviytyä. Nykyyhteiskunta kuitenkin mahdollistaa sen että millainen tahansa luuseri saa elää kun taas eläinmaailmassa hän olisi karsiutunut."

      Esim. agraariyhteiskunnassa ihmiset eivät eläneet niin paljon omissa kopeissaan kuin nykyään. Eli riippuu mistä aikakaudesta puhutaan.

      • luonto

        on yhtä säälimätön niin eläimille kuin ihmisillekin.


    • Impossipleisnothing

      Miksi murehdit.

      Voit tehdä asialle jotain.

      Tee työtäja rukoile.

      Tee työtä ja ryhdy pelimieheksi.

      Tee työtä ja juo sen verran alkohoholia että estot häviää ja mene iskemään naisia.

      Muuta paikkakunnalle missä sen voi tehdä.

    • milja111

      Käytät juuri samoja sanoja mitä olen ajatellut itsestäni: kuollut henkisesti. Minulla on ns. kavereita joiten kanssa voi käydä kaupungilla yms. mutta ei ystäviä, joille oikeasti voisi puhua. On niin rankkaa olla yksin.

      Minkä ikäinen olet jos saan kysyä`?

    • Ujo Herrasmies

      Yksinäisyys on kyllä niin raastavaa varsinkin pidemmän ajan. ja juuri pahimmillaan se tuntuu siltä ettei ois eläny päivääkää kun ei ole ollut kenenkään kanssa jakaa kokemuksia. Itelläkin hyvin vähän hyviä päiviä 23v ikään mennessä ainoastaan kuukausia elänyt jonkun kanssa. ei edes 1v verran ns elettyjä päiviä :( ja pahinta on se kun kaverit saa jo perheet ja häät kuvioihin,mutta kaikista vahvimpia koetellaan koviten. Kaikella on tarkoitus Esim kouluampujat ens yhteys yksinäisten huonoon oloon.

      • milja111

        Minä olen 24 v. Ja hyvin samassa tilanteessa kuin sinä, ystäväni ovat menneet naimisiin ja saaneet perheen, ja ystävyys on jäänyt. Yritän aina ajatella että kaikella on tarkoitus mutta ei niin jaksa enää oikein ajatella. Yleensä mieleen tulee että millään ei ole tarkoitusta.


    • maagista ajattelua

      "Olen tullut siihen tulokseen ettei minun tarkoitus täällä maan päällä ole jatkaa sukua vaan olla osa sitä alempaa kastia jonka avulla voidaan määrittää ylemmät luokat. "

      Kukaa tuollaisen "tarkoituksen" asettaa? Joku Jumala vai? Ovatko esim. lestadiolaiset, joilla on 20 lasta, jotain superihmisiä koska pystyvät tuottamaan niin paljon jälkeläisiä? Minusta eivät.

      "Olen ehtinyt elää jo yli teiniän ja tässä iässä pitäisi jo olla suhteita takana ja tulevaisuuden suunnitelmat selvät, minun kohdallani ne eivät ole."

      Toisin sanoen olet vielä pirun nuori. Ehdit vielä vaikka mitä. Ei ole edes harvinaista, että perhe perustetaan kolmikymppisenä!

    • Darwin tuli siihen tulokseen, että eläinmaailmassa ei kenenkään kuulukaan selviytyä, mutta toiset vain soveltuvat vallitseviin olosuhteisiin paremmin, kuin toiset, ja selviytyvät. Nietzsche tuli siihen tulokseen, että selviytyminen on keskinkertaisuuden maksimoitumista, kun taas suurten henkien tragedia on jäädä omaan yksinäiseen suuruuteensa...

      Olet varustettu ominaisuuksilla, jotka joissain toisissa oloissa olisivat elämän säilymisen kannalta keskeisiä? ehkä olet vasta kypsymässä löytämään itsesi? Tulevaisuus tuskin tarjoaa mitään, jos ei itse keksi mitä siltä kykenee ottamaan, ehkä tulevaisuus voisi tarjota matkan sen kartoittamiseksi? Ehkäpä jonain päivänä olet kastia, jonka mukaan määritellään luokat?

      Minä en ole ollut koskaan kiinnostunut mistään erityisesti, mutta kaikesta yleisesti, ja ajattelen sekavasti, enkä koskaan ole oppinut puhumaan ihmisten kanssa, tai kyennyt jakamaan ajatuksia/ tuntemuksia kenellekkään. Nuorempana olisi kyllä halunnut, vaan ei luonnistunut. Vanhemmiten on oppinut että ajatukseni ja tuntemukseni ovat minun, ja vaikkeivät koskaan mihinkään johtaisikaan, niin ovat minun elämäni sisältö kuitenkin ja itseäni, ja omaa 'viihtymistäni' varten - elämän runollinen kokemus. Jopa kärsimykseni ovat jotain ainutkertaista ja yksilöllistä elämän virrassa! jotain mitä kukaan muu ei koe niin kuin minä...

      Jos et löydä muita, niin etsi itseäsi.
      Niin minäkin teen.

    • .

      Niin, luonnonvalinta karsisi siten, että yksinäiset eivät pääsisi jatkamaan sukuansa. Eivät he mihinkään kuole, elävät vain yksinänsä, jossain syrjässä tai keskellä. Yksinäisiä tulee aina olemaan, se ei ole mikään tauti, joka katoaa maailmasta. Mielenkiintoista toki miettiä, miksi evoluution valinta estää yksinäisiä lisääntymästä, kun heitä kuitenkin tulee olemaan. Ehkäpä juuri siksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      163
      5015
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      20
      3611
    3. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      164
      3426
    4. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      38
      2927
    5. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      108
      2689
    6. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      28
      2058
    7. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      19
      1905
    8. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      12
      1824
    9. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      155
      1522
    10. Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1512
    Aihe