Hebronin kaupungissa, Israelin miehittämällä Länsirannalla, tapahtui perjantaina järkyttäviä (Varoitus: Video sisältää järkyttävää materiaalia):
http://ranta-albumi.net/?p=419
Videossa Israelin rajapoliisi potkaisee pientä poikaa. Toimin Hebronissa ihmisoikeustarkkailijana ja voin sanoa, että tapaukset ovat arkipäivää Länsirannalla, jota Israel on miehittänyt jo 40 vuotta.
Suomi on Israelin kauppakumppani. Myymme aseita/tarvikkeita Israelin armeijalle ja valtionomisteiset yrityksemme, kuten Alko, Patria ja VR, käyvät kauppaa Israelilaisten yritysten kanssa. Näin mekin tuemme miehitystä, omalla tavallamme.
Millaisia ajatuksia tämä herättää?
Rajapoliisi potkaisee 9-vuotiasta poikaa. Onko tämä oikein?
5
214
Vastaukset
- ylläripylläri1
Ei tietenkään se ole oikein, mutta etkö ole vielä huomannut, että maailma ei ole reilu paikka, eikä oikeudenmukainen?
- eeromantymaa
Olen huomannut.
Viittaankin siihen tosiasiaan, että toimimme yhteistyössä epäoikeudenmukaisten valtioiden kanssa. Mitä mieltä olet siitä? - Ma(i)steri
Miten koko tilanne on osattu kuvata? Ei kai vain kyseessä olo jonkinlainen provokaatio? Pikkupoika on laitettu ärsyttämään poliiseja, että on saatu kuvattua tarkoitushakuista materiaalia.
- santtu1975
Kun videota katsoo, niin mietinnän aiheuttaa ensinnäkin se, että mitä videossa oli alunperin tarkoitus kuvata, koska videon alussa ei tapahtu todellakaan yhtään mitään, vaan kuvaaja valmistautuu vain siihen , että kuvaa ja odottaa talon kulmalla tapahtuvaksi jotain -> onko kyseessä odotettu, provosoimalla tehty tilanne, kuvamateriaalin aikaansaamiseksi.
Se mitä tapahtuu ennen pojan kiinniottoa ei selviä videosta millään tavalla, mutta selkeästi jotain on tapahtunut, koska poliisi/sotilas selkeästi juoksee ottaakseen juuri kyseisen pojan kiinni.
Eli jotain on tapahtunut kuvaamisen ulkopuolella, todennäköisesti kivien heittelyä israelilaisia vastaan yms. ja tästä sitten rangaistaan poikaa kiinniotolla ja potkaisulla.
- ei sokea tai kuuro
Ma(i)steri
6.7.2012 08:02
Eikös siellä silmien välissä liiku edes silmät?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen183764Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2223698Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä962656SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot202564Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman182238Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642236"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita272083Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.131946Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue581778- 901611