Tietoa

kinostunut

Kaipaisin lisätietoa Basenjista ja omakohtaisia kokemuksia:)
Eli millainen koira tuo Basenji on?

Kiitos jo etukäteen !

6

607

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qwd

      Pahasti outo. Ei oikein koira. Ei helppo. Mutta siihen ihastuu todella.

    • Tervehdys!
      Vastaan samalla kertaa sekä 'kinostuneen' että 'sellasta112' viestiin. Kirjoittaja kun taitaa olla sama henkilö.

      Basenji on suurimman osan aikaa vaikkapa kissamainen koira tai toisaalta pelkästään koiramainen ihana olento. Vain joissakin suhteissa se on ärsyttävä patkapää... Jos vastaisin tyhjentävästi tässä ketjussa kysymykseesi, "Millainen koira tuo Basenji on?" joutuisin kirjoittelemaan vähintään kolme päivää ja kuusitoista sivua tekstiä. Eikä sekään riittäisi.

      Jos olet basenjeista tosissasi kiinnostunut etkä mielestäsi ole löytänyt tarpeeksi tietoa, niin tervetuloa Suomen Basenjit Ry:n keskustelupalstoille. Siellä voit kirjauduttuasi keskustelijaksi kysyä mitä vaan kysymyksiä basenjista ja saat varmasti vastauksia. Löydät myös paljon valmiiksi kirjoitettua luettavaa ja paljon valmiiksi tuumattua tietoa eri keskusteluketjuista.

      Linkki keskustelusivustolle:

      http://www.s8.createphpbb.com/basenjikerho/

      • Pippa

        Basenji on mukavuudenhaluinen pelle, jolla ei ole pätkääkään miellyttämisen halua eli ei ole mikään tohvelinnoutaja. Itse en ole koskaan ymmärtänyt, miksi basenjia väitetään vaikeaksi roduksi, vaikean/hankalan siitä tekee vain se, että sitä ei voi pitää irti erittäin voimakkaan riistavietin takia (lähtee kaiken liikkuvan perään, vaarana jäädä auton alle) eikä tule toimeen vieraiden koirien kanssa. Välillä mun basenji on "perässä vedettävä idiootti", joten ei sitä ainakaan pelkäksi lenkkiseuraksi kannata ottaa, vaikka basenji tarviikin suhteellisen paljon liikuntaa/aktivointia. Ei siedä kylmää eikä pidä vedestä.


    • Pippa kirjoitti:
      "Basenji on mukavuudenhaluinen pelle, jolla ei ole pätkääkään miellyttämisen halua. Itse en ole koskaan ymmärtänyt, miksi basenjia väitetään vaikeaksi roduksi, vaikean/hankalan siitä tekee vain se, että sitä ei voi pitää irti erittäin voimakkaan riistavietin takia (lähtee kaiken liikkuvan perään, vaarana jäädä auton alle) eikä tule toimeen vieraiden koirien kanssa."

      Juuri näin! Ihan samaa mieltä olen, vaikka en ole osannutkaan noin lyhyesti ja osuvasti koiruuksia kuvailla:-)).

      Meillä on tosin harvoin tarvinnut näitä perässä vetää, pikemminkin päinvastoin on lenkeillä edetty...

    • Pippa

      Kyllä näitä saa välillä ihan kirjaimellisesti vetää perässään :) Ei tietenkään monia metrejä, välillä vaan tuleee kohtia, että just se suunta mihin minä olisin menossa, ei miellytä. Sateella varsinkaan... mutta tarpeilla on siitä huolimatta käytävä.

    • Urosbasu

      Mun basenji on juoksentelee joka päivä vapaana, ei tarvi perässä vetää ja tulee todella hyvin toimeen muiden koirien kanssa. Lähtee joskus jäniksen perään, mutta tulee noin minuutissa takaisin... Että eipä nää kaikki ole samasta puusta veistetty:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      193
      5147
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      37
      4537
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3171
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      263
      3092
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      160
      3021
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2578
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1949
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1896
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1829
    Aihe