Miksi kaikki (aikuiset) tulee, joka päivä tänne mopo palstoille valittamaan kuinka vaarallallisia nämä mopot ovat ? Luulisin että mopon ostaja on tietoinen sen riskeistä ja tietää, että virittämisesta ei koidu hyvää jos jää kiinni. Ei kaikki nuoret lähde ajelemaan teille mopolla 60 km/h kännissä. Autot on myös vaarallisia ja niitä voi ajaa myös kännissä ylinopeutta eli menkää myös valittamaan niille. Olkaa myös onnellisia, että nykyään mopoon tarvitsee kortin jossa opetetaan liikenne sääntöjä ja ajoa eikä vain päästetä mopon kannsa tielle ilman kortti kuten ennen vanhaan. Joten lopettakaa tämä turha muistuttelu mopoista ja mopon vaaroista.
Miksi kaikki tulee valittamaan?
kyllästynyt2
686
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sulla ei taida järki päätä pakottaa?
on pakko koittaa puolustella virittämistä?
ei sinne tielle saa mennä ajelemaan selvinpäinkään 60km/h millään mopolla kun kaikki tietää että niillä ajetaan myös pyöräteillä. sinne ne ei sovi enää kun on noin helppo virittää niitä. voi tulla törmäyksiä, voi vaatia jonkun hengen.
ei auta mopopojun tiedostamat asiat mopopojua vaan pitäs painaa sinne kaaliin että jos virität niin et aja.
jos olet aikuinen niin et lässyttäisi tällaista tänne kun kysymyksesi on hölmö.
turvallisuus pyöräteillä se pointti on ja sitä ei voi kuitata tolla sun säälittävällä lässyttämisellä joka selvästikin vain vähättelee tätä asiaa.
ne on vaarallisia ja kuskit vielä poikia ja tyttöjä, senpä takia on parempi että pysäyttää mopopojun ja soittaa partion paikalle joka tarkistaa mopon kunnon.
Ne on trollei
Kaikki saa virittää niin paljonkun vaan haluaa. Minulle se on ihan sama. Kaikki kantaa siitä vastuun jos sattuu onnettomuus. Omassa mopo iässä ei korttia tarvinnut, joten silloin näki liikenteessä jos jonkinsorttista kokematonta kuskia. Tämä on nyt vähän off-topic mutta minusta on hyvä että mopokortti pitää ajaa, mutta hintaa sillä on ihan liikaa. Minä en mopoani nuoruudessani virittänyt, koska isäpappa kielsi. Ja olen ollut hänelle siitä kiitollinen. Kaveri porukassa kun ajelimme olin lähes ainut jonka ei tarvinnut vilkuilla hermostuneesti ympärilleni kun oli poliisi näköpiirissä.
Eli pointti. Älkää virittäkö jos ette hallitse ajoneuvoanne 100% ja jos ette varmasti ymmärrä kuinka vaarallista se voi olla.
Jaa minä siis puolustelin virittämistä ? Itse en kyllä huomannut. Minusta on kyllä hieman liika, että joka päivä joku on täällä valittamassa mopoista.....
Mopoikä? Onko sellainenkin olemassa? En minä nyt ainakaan välitä ajanko mopolla vai autolla, niin aivan yksi lysti.
Janne kusiaivo kaikkea ei kannata ottaa niin kirjaimellisesti. Hän vain tarkoitti varmaan tuolla mopo iällä sitä ikää, jolloin eniten mopolla ajelee. Olet kyllä aika paska ihminen jos vielä aikuisenakin ajat mopolla. Toisaalta, eihän se autokoulukaan ole kaikille idiooteille niin kuin sinä läpihuuto juttu ;). Pysy sinä vain niissä mopoissa niin ei tule onnettomuuksia kun räpellät auton kanssa.