Hei. Irtisanoin asuntoni viimeinen päivä kesäkuuta. Uuteen asuntoon pääsen 1.8 mutta en vielä tiedä monelta saan avaimet. Milloin minun pitää olla pois vanhasta asunnosta? Pitääkö asunnon olla tyhjä koko elokuun ensimmäinen päivä vai onko se muuttopäivä ja saan pitää avaimia vaikka kello 18 asti?
Milloin pitää muuttaa pois?
14
11052
Vastaukset
- hjklhjkhhlhlkl
Laki sanoo näin:
Muuttopäivä on vuokrasopimuksen päättymisen jälkeinen arkipäivä. Muuttopäivänä vuokralaisen on jätettävä puolet asuinhuoneistoa vuokranantajan käytettäväksi sekä seuraavana päivänä luovutettava huoneisto kokonaan vuokranantajan hallintaan.
Eli jos muuta ei ole sovittu, niin voit muuttaa 1.8. ja sitten luovuttaa avaimet 2.8.- näinkin voi olla
Laki sanoo noin, mutta vuokrasopimuksessa voi olla maininta myös niin, että asunto tulee olla tyhjä, siivottu ja avaimet luovutettu kuukauden viimeisenä päivänä eli ei ole pakottavaa lainsäädäntöä.
- Muuttopäivä 1.pv
Eikös tuo mene lain mukaan siten, että muuttopäivä on kuukauden ensimmäinen arkipäivä ja jos 1.8. sattuisi olemaan pyhä, niin sitten 2.8.? TUona muuttopäivänä pitää olla puolet asunnosta uuden asukkaan käytettävissä ja iltaan mennessä loput. (mistähän lie edellinen vastaaja keksinyt tuon seuraavan päivän, en ole ikinä aikasemmin kuullutkaan)
- ghjghghhghgh
Nuo on keksitty laista huoneenvuokrauksesta
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1995/19950481 - Lakia_ja_käytäntöööö
Laki sanoo selvästi,että vuokrasopimuksen päättymistä seuraava päivä on muuttopäivä ja sitä päivää seuraavana ARKIPÄIVÄNÄ tulee palauttaa avaimet.
Esimerkkinä meillä päättyy torstaina vuokrasopimus (kuun viimeinen päivä) ja seuraava päivä eli perjantai on virallinen muuttopäivä. Tuolloin on myös luovutettava puolet huoneistosta vuokranantajan käyttöön, -käytännössä uudest vuokralaiset voi kantaa kamppeitaan jo sisälle.
Avaimet pitää tässä esimerkissä luovuttaa vasta maanantaina,koska muuttopäivää seuraava päivä EI ole arkipäivä.
Käytännössä kukaan tuskin alkaa nillittää näistä asioista: Kirjoittamaton sääntö lienee,et kukin korjaa luunsa a.s.a.p ja pyrkii olemaan joustava uusia asukkaita kohtaan. :)
- afkjdfskgdss
''Muuttopäivänä vuokralaisen on jätettävä puolet asuinhuoneistoa vuokranantajan käytettäväksi''
Käytännössä tarkoittaa?- jkklöjkljkljklj
No käytännössä se varmaan tarkoittaa sitä että muuttopäivänä joko vuokranantaja tai uusi vuokralainen voi alkaa kantaa omia tavaroitaa sisään.
- afkjdfskgdss
No jo on on hölmöä, että edellisen asukkaan kamat ei välttämättä ole edes pihalla sillon vielä kun uus alkaa tunkemaan kamojaan sisään. Mahtaa olla pieni yksiö sinä päivänä täynnä.
- pakkohan se on olla
Muuttot ovat usein ketjureaktio, eli kun asunnosta lähtee joku ulos, niin joku muut tulee hänen tilalleen ja sen asuntoon taas muuttaa joku kolmas jne. Jos homma menisi niin että jokaisella olisi muuttopäivä ja seuraava saisi muuttaa vasta seuraavana päivänä, niin eihän se toimisi, kun ihmiset olisivat välissä pitkiäkin aikoja ilman asuntoa.
- Yleensä hoituu sovus
Laki on vähän outo. Kyllä muutot yleensä hyvin ja sovussa hoituu. Jos on pitkä ketju muuttajia ja ketjun ensimmäinen muuttaa vasta illalla, voi olla aikamoinen soppa koossa.
Vuokranantajan kannalta hankalaa on, ettei pysty asunnon kuntoa eikä siivousta tarkastamaan, jos on kahden vuokralaisen tavarat asunnossa. Eikä se ole reilua vuokralaisenkaan kannalta. Miten todistat, että asunto on jäljiltäsi kunnossa?- Hyvä että on laissa
Todistustaakka on kyllä sillä joka väittää että asuntoa ei oltu siivottu....
Laki on ihan asiallinen, sillä tilannehan on se että yleensä ihmiset muuttaa asunnosta toiseen ja kun ajattellaan että samaan aikaa ihmiset muuttaa asuntohin ja joku toinen samaan asuntoon tilalle, niin jotenkinhan se pitää saada onnistumaan ,jos kukaan ei voi joustaa. Joten muutot synkronoidaan niin että muuttopäivä on kuukauden ensimmäinen arkipäivä.
Itse olen tehnyt yhden muuton niin että edellinen asukas muutti ulso samaan aikaan. Kieltämässä siinä tuli loppusiivouksen kanssa vähän ongelmia, kun sauna oli käyttökevottomassa kunnossa ja vuokraisäntä oli ehtinut jo palauttaa vakuuden edelliselle asukkaalle. Mutta sekin asia hoitui ainakin meidän osalta, sitä en tiedä pääsikö edellinen asukas saunan sotkemisesta kuin koira veräjästä.
- porista pois muutan
Itse muutan poiis poprista 17.12.2012 ja sanoin jo vuokrasopimuksen irti porin asunnosta. Irtisanomis aika on yksi kalenteri kuukausi. Mun vuokra sopimus on sanottu irti porin asunnosta 31.12. 2012 lähtien eli muutan jo pois 17.12.2012 pietarsaareen.
- ei lain mukaan
Vuokralaisen eduksi laista voidaan aina poiketa.
Halutessan vuokranantaja voi vaatia sinulta tammikuun vuokran. - Anonyymi
ei lain mukaan kirjoitti:
Vuokralaisen eduksi laista voidaan aina poiketa.
Halutessan vuokranantaja voi vaatia sinulta tammikuun vuokran.höpö höpö
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1127184
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t364222törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/383698Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3991962- 321457
- 351448
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi621377Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1771090Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121088Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111020