Panasonic Lumix gf3

LumiX1

Heippa, eli tietojatarvitsisin kyseisetä kamerasta ?
Pysäyttääk hyvin liikkeen, saako tarkkoja kuvia ?
Toki noihin vaikuttaa myös asetukset sekä obiskat, mutta järkkäreillä olen reilusti kuvannut jo aiemminkin.

2

2349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ottaisi

      Peilittömät eivät ole kovin hyviä valintoja liikkuvien kohteiden kuvaamiseen, koska niissä ei tarkennuksen seurantanopeus ole vielä peilijärkkärien tasolla.

    • Ottaisin huomioon "En ottaisi" kommentoijan mielipiteen. Etsimetön runko saattaa sopia maisemiin mutta kiihkeiden tapahtumien seuraamiseen tuskin. Kyseisestä laitteesta minulla ei ole kokemusta mutta jo bridgellä kuvaaminen takanäyttöä käyttäen on varsin paljon hitaampaa kuin järkkärillä kuvaaminen vaikka zoomia olisikin riittävästi.

      Turistimatkoillehan noilla saattaa olla tilausta koska halutaan pitää varusteet mahdollisimman pieninä mutta vanhan liiton miehenä en niitä sekoittaisi varsinaiseen valokuvaukseen. Ainakin omissa rungoissani joissa on läpikatselu ei tarkennus sitä käytettäessä pelaa lainkaan niin hyvin kuin varsinaista etsintä käytettäessä. Noiden toimintojen tarkennusmetodit eroavat toisistaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      152
      4945
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      190
      3997
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      124
      3647
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      46
      2941
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      31
      2263
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      139
      1904
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1707
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      33
      1449
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1414
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1309
    Aihe