Turvakaukalon vuokraus

Hei.

Onko tietoa mistä vuokrata Oulussa turvakaukalo? (muu kuin baby style?)
Vuokraako MLL Oulussa kun netistä en löytänyt?

Tarvetta olisi siis turvakaukalolle, 4kk vauvalle. Oma ei enää sovellu kun näemmä liian pieni, myös vanhempaa mallia eikä vauvalle sopiva kun ei pää pysy selkänojassa kun nukahtaa, vaikka jonkun lainen tukityyny onkin, pää menee silti sivulle kun nukkuu autossa. Ollaan harsoja laitettu tueksi mutta ei enää sovellu nekään kun poitsu repii ne hereillä ollessaan poies.

Meni myös Vauvat 0-12kk kategoriaan

1

141

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihme juttu

      Jos joku kaukalo on niin pieni, että ei mene enää 4kk:n ikäiselle, niin sen täytyy olla todella vanhaa mallia. Toisaalta ne kaukalot, joita aikanaan MLL:n kautta vuokrattiin olivat aivan samanlaisia ja vanhoja moneen kertaan kiertäneitä. Osia puuuttui, eikä niissä ollut minkään valtakunnan käyttöohjeita.

      Nykyiissä turvakaukaloissa on kaikissa pääntuet juuri sitä varten, että pää ei keiku, mutta useimmissa neuvotaan ottamaan tukityyny pois juuri tuossa iässä.

      Joku nyt ei tässä yhtälössä täsmää. Joko lapsi sittenkin mahtuu kaukaloon tai sitten lapsen täytyy olla todella iso. Useimmat lapset menevät kaukalossa yli vuoden ikäiseksi.

      Vuokrausta ei kai enää nykyään harrasteta siksi, että vuokrakaukalot eivät olleet turvallisia, ne palautettiin likaisina, jos palautettiin ja vaivaa oli liikkeille ym. paljon enemmän kuin siitä sai tuloja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3874
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2811
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2478
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1829
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      29
      1578
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1468
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1248
    Aihe