Turvakaukalon vuokraus

Hei.

Onko tietoa mistä vuokrata Oulussa turvakaukalo? (muu kuin baby style?)
Vuokraako MLL Oulussa kun netistä en löytänyt?

Tarvetta olisi siis turvakaukalolle, 4kk vauvalle. Oma ei enää sovellu kun näemmä liian pieni, myös vanhempaa mallia eikä vauvalle sopiva kun ei pää pysy selkänojassa kun nukahtaa, vaikka jonkun lainen tukityyny onkin, pää menee silti sivulle kun nukkuu autossa. Ollaan harsoja laitettu tueksi mutta ei enää sovellu nekään kun poitsu repii ne hereillä ollessaan poies.

Meni myös Vauvat 0-12kk kategoriaan

1

203

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihme juttu

      Jos joku kaukalo on niin pieni, että ei mene enää 4kk:n ikäiselle, niin sen täytyy olla todella vanhaa mallia. Toisaalta ne kaukalot, joita aikanaan MLL:n kautta vuokrattiin olivat aivan samanlaisia ja vanhoja moneen kertaan kiertäneitä. Osia puuuttui, eikä niissä ollut minkään valtakunnan käyttöohjeita.

      Nykyiissä turvakaukaloissa on kaikissa pääntuet juuri sitä varten, että pää ei keiku, mutta useimmissa neuvotaan ottamaan tukityyny pois juuri tuossa iässä.

      Joku nyt ei tässä yhtälössä täsmää. Joko lapsi sittenkin mahtuu kaukaloon tai sitten lapsen täytyy olla todella iso. Useimmat lapset menevät kaukalossa yli vuoden ikäiseksi.

      Vuokrausta ei kai enää nykyään harrasteta siksi, että vuokrakaukalot eivät olleet turvallisia, ne palautettiin likaisina, jos palautettiin ja vaivaa oli liikkeille ym. paljon enemmän kuin siitä sai tuloja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      1638
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1350
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      554
      1341
    4. 65
      1061
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      74
      1000
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      53
      786
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      77
      770
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      112
      765
    9. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      42
      723
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      667
    Aihe