Onko kellään kokemusta kumiveneestä.
Itseäni kiinostais ostaa jonkinlainen hintaluokkaa 300-600e
Asun lähellä kallavettä joten autoon mukaan otettava ja rannalla täytettävä kumivene johon saa moottorin olisi mukava.
Osaako kukaan kertoa mitä eroja on ilma, lasikuitu rima pohjalla.
mikä olisi kätevin/kestävin.
Pienen selailun jälkeen huomasin että veneitähän löytyy mut mikä olisi se oikea.
Lisäksi löysin tälläisen http://www.nettimarkkina.com/alumiini-kumivene-32-x-15m/1013391
Onko kokemuksia?
Niin ja lisäksi vene pitäisi kuitenkin olla turvallinen että pystyis lastenkin kanssa käydä uistelemassa.
Kumivene kalastukseen
3
715
Vastaukset
- kalamies_
http://www.nettivene.com/kumivene/muu-merkki/472121
Tollainenkin tuli vastaan
kokemuksia? - Kalastus & metsästys
Mulla oli tuon alumiini-kumiveneen tapainen kumppari, paitsi että sen sisäpohja ei ollut alumiinia, vaan ns. filmivaneria/laminaattia. Hoiti tehtävänsä siinä missä alumiinikin.
Veneen mitatkin olivat samat ja siinä oli hyvää tilaa kahdelle kalastajalle/retkeilijälle. Alle kolmemetrinen on kahdelle henkilölle sisätilaltaan ahdas, jos mukaan pitää ottaa jotain tavaraakin, kuten kalavehkeet, reput, teltta, ym.
Mulla oli 8- tai10- heppainen Yamaha (en muista tehoa tarkasti), joka kuljetti venettä todella liukkaasti. Parempi olla reilut tehot, jos jostain oikeasti järjellisestä syystä tulee kiire, ja sitäpaitsi yli kolmemetrinen kumppis ei kulje kunnolla pikkumoottorilla. Sekä veneen että matkustajien ja tavaroiden yhteispaino hyydyttää menon tehokkaasti.
Tuon mallinen kumppari on hyvä ja ja käytännössä testattu malli, joten älä osta sellaista pyöreälaitaista ja litteäpohjaista kumpparia. Se pärskii vedet sisään, eikä lähde aallokossa liukuun. Siitä tulee aallokossa läpsytin. Katso, että kumpparissa on v-pohja (ilmatäytteinen v-köli). Se lisää ohjattavuutta ja suuntavakautta, ja on todella mukava ajaa. - raimo.n1
Tässä on yksi ihan pätevä mallisto. https://kumiveneet.mycashflow.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662228Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381843Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711460Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣211444Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.751127Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1771114Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬211074Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1041047En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9912- 75898