Engine fault workshop. Syy rattiakselin ohjaus/rattilukon boksi

Tiedoksi muillekin

-08 1.9 TDI Passatti ei muutamana aamuna ensimmäisillä kerroilla startannut. Tuli vikailmoitus "Engine fault Workshop" ja hehkuvalo vilkkui. Joskus starttasi toisella ja joskus kolmannella yrittämällä. Kerran tuli myös ilmoitus "steering column lock not detected".

Auto huoltoon ja vikakoodin lukuun. Syy oli rattiakselin ohjainlaite (rattilukon ohjausboksi). Hintaa remontille tuli päälle 400 €. On kuulemma aika yleinen vika Passatissa.

Vikailmoitus näyttää tältä:
http://www.youtube.com/watch?v=zUU__OVBJ5c


Aiheesta muualla:
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=5881.0
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=4126.0

Voi myös olla pumppusuutin:
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=2751.30

2

6979

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joti67

      Jep..näin on ohjauspylvään elektrininoen ohjainlaite 3C0905861J ohjauslukko irti,ohjausppilarin yläosa irti,pultit uudet maksoi 370e mutta onnistuu jos perehtyy itseltäkin.

    • tynde

      eilen ostettiin '07 1.9 TDI passatti ja tänään se päättikin jo näyttää parhaat puolensa. auto käynnissä n. 2 sek ja sammuu -> hehku välkkyy ja näytössä lukee engine fault workshop. jeshh. nyt vaan liikkeeseen taistelemaan notta korjaus menisi jonninmoiseen takuuseen..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      139
      3336
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      82
      2930
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      47
      2401
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      41
      2310
    5. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      115
      2215
    6. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      26
      2153
    7. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      145
      2096
    8. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1486
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1383
    10. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      137
      1070
    Aihe