Tänään tuli kirje Pieksämäen Diakista, että olen omien laskelmieni mukaan 32:nnella varasijalla. (sijoitukseni valinnassa 77, pistemäärä 64 ja alin hyväksytty 70..) Taitaa olla melko toivotonta päästä sisälle? Sisään otettiin 45.. En ymmärrä, miten näin käy vuosi toisensa jälkeen, vaikka edellytyksien päästä sisään pitäisi olla kuitenkin ihan hyvät. (Kasin keskiarvo lukiosta, ammatillinen sosiaalialan perustutkinto ja työkokemustakin löytyy...)
Pettymys.
jpfjs
6490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Et vaan sovellu alalle. Ole onnellinen, ettei jäänyt pisteestä kiinni.
Voi kuule, itse olen hakenut lukuisat kerrat kouluun pääsemättä edes kokeeseen riittämättömien valintapisteiden vuoksi. Tänä kesänä onni potkaisi ja kokeeseen pääsin. Sainpa vielä hyvin lähelle täydet pisteet kokeesta, joten koulu kutsuu syksyllä.
Eli jos pääset kokeeseen, siinä tapauksessa loput on kiinni siitä, mitä teet siellä kokeessa. Jos et pääse sisään, joku muu on sinua parempi. En tiedä, millaiset kokeet Diakissa on, mutta jos niihin on kirja/aineisto, kannattaa se lukea useampaan kertaan. Kyse on elämänlaajuisista valinnoista.
Diakissa ei ole mitään valintakoekirjoja... Pääsykokeet olivat kirjalliset, matematiikan tehtäviä, jotain luonteenpiirteitä ja selitysmalleja mittaavia tehtäviä jne. Vähän kyllä tuo matikka ihmetytti, mihin sosionomi tarvitsee matikkaa? Taitaa olla niin, että sillä tavalla on "helpointa" testata kognitiivisia kykyjä, mutta esim. itselleni ei tuo tapa sovellu sitten yhtään lievän lukihäiriön vuoksi. (Tehtävissä aikarajat..).
Ja sitten vielä tuohon, etten soveltuisi alalle; minullahan on jo sosiaalialan perustutkinto jota varten olen myös käynyt valintakokeissa ja tullut valituksi, joten en usko, että täysin epäsopivakaan voisin olla. Lisäksi nautin työstä paljon eikä ensimmäistäkään ihmistä ole tullut vastaan, joka epäilisi minun olevan väärällä alalla; päinvastoin.
Kannattaa ehdottomasti kysyä kokeen järjestäjiltä, että missä meni pieleen! Koska muutenhan teet kokeet aina aikalailla samalla tavalla ja ne kun vielä ovat niin samanlaisia aina. Tsemppiä!
Itse olin myös varasijalla 31 Helsingin Diakiin. Harmittaa, koska olisin todella halunnut sisään.