Minkälainen paikka Sotkamo on? Millaista siellä on asua ja onko se turvallinen paikka?
Sotkamo
kiinnostunut
51640
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Talviurheilu-, pesäpallo- ja turismipitäjä. Vuokatin vaara ja sen ympärille nousseet matkailuyritykset leimaavat pitkälle koko kuntakeskusta. Kirkonkylä ja Vuokatti ovat kasvaneet käytännössä yhteen yhdeksi nauhamaiseksi taajamaksi, jossa asuu varmaan jo yli puolet kunnan väestöstä (jota lienee reilut 10.000 henkeä kaikkiaan). Sisä-Suomen maaseututaajamaksi iso kylä siis.
Hyvää: luonnonläheisyys, vaihtelevat maastot ja runsas vesistö, maaseutukirkonkyläksi vireä, kehittyvä ja palveluiltaan kattava. Runsaanpuoleiset harrastusmahdollisuudet. Vetää useimmissa asioissa hyvinkin vertoja naapurilleen Kuhmolle, joka on julistautunut kaupungiksi jo ajat sitten (no, kulttuurin alalla Kuhmo on vähän edellä maailmankuulujen kamarimusiikkijuhliensa ansiosta). Työllisyysaste Sotkamossa Kainuun puitteissa paremmasta päästä. Liikuntaa harrastavalle toivepaikka, yksi maan parhaimpia! Koulujärjestelmän erikoisuutena mahdollisuus jopa liikuntapainotteisen lukion käyntiin.
Huonoa: kepulaisuus, pesäpallohulluus.
Turvallisuus - mitähän tarkoittanet? Voi Sotkamossa toki jäädä auton alle tai hukkua, mutta niin varmaan muuallakin. Järjestyshäiriöitä tuskin sen mainittavammin kuin vastaavissa kylissä muuallakaan.
Itse en ole asunut vuosiin Sotkamossa, mutta mukavahan tuolla on aina käväistä.
Kunnan verkkosivut: http://www.sotkamo.fi/
muuta kajaaniin on kainuun pääpaikka olen sotkamossa asunut joskus on nykyisin monipuoliset harrastus mahdollisuudet mutta kajaani on aina kajaani.
itse olen aika paljon liikkunut sotkamossa ja asunutkin jonkun aikaa siellä, mutta siinä pikku kylässä on vikojakin, niinkuin
muissakin paikoissa joidenkin mielestä...sisä siittosta porukkaa..noh, on se meno siellä niistä ajoista muuttunut...siell äon hyvät harrastus mahdollisuudet...
Hyvä paikka tämä on asua. Kasvanu täällä aikuisikään asti. Helsingissä olin välillä töissä, mutta muutin takas vaikkei töitä tiedossa ollutkaan. On miljoona kertaa parempi paikka asua kuin ruuhkaiset kaupungit. Ja jos Kajaaniin haluu niin eihän siellä pitkä matka ole kulkea.
Moni tuttu on sanonut että ei muuttais muualle mistään hinnasta (nekin jotka on muualla asuneet) niin hyvä paikka tää on asua, oli töitä tai ei.
Ja onhan tää turvallisempi paikka kuin esim Hesa. Mut tapahtuuhan täälläkin aina jotain, niin kyllä muuallakin.
Sotkamoon muutan heti takaisin kun yliopistosta pääsen. Asua kannattaa omassa talossa. Turvallista on, joskus todella harvoin baarissa ammuskellaan. Jos ei käy baarissa, niin ei kyllä käy kuinkaan koskaan. Mietin vain, että millä rahalla saan upean järvenrantatonttini ostettua.... hups...enpä taida kirjoittaa ajatuksiani enää tänne höperölle keskustelupalsta-mikäliel