mulla on nyt 1v roborovskiuros ja oon kovasti yrittänyt koko sen elinajan totuttaa sen mun käteen mutta kun se ei vaan totu olemaan käsissäni edes sitä aikaa että saisin sitä edes ulos sen dunasta. haluaisin niin totuttaa sen käteen,joten voisitteko kertoa mikä olisi paras vaihtoehto totuttaa se ja jos jollakin on myös oma roborovski ,niin voisiko sanoa miten on totuttanut sen
juunototanoin
RoBoFaN
5161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vastatkaa jookos???
Robot eivät välttämättä aina kesyynny, mutta jokapäiväisellä käsittelyllä voit saada robosi vähän kesymmäksi, voi myös yrittää syöttää sitä kädestä tai antaa robon vain hamistella kättäsi, jos se uskaltaa.
Meillä on nyt lähes 2 vuotias robo-uros jota ei ihmisen seura kiinnosta pätkääkään. On enemmän sääntö kuin poikkeus että puree heti kun käden laittaa liian lähelle. Ihan sama miten paljon aikaa yhdessä viettäisi, kaikki vain ei kesyynny.
Kun robo on esim. vessapaperihylsyn sisällä, sen saa hylsyn avulla nostettua käteen (odotat toki että itse tulee hylsystä) ja alkaa helpommin tutustumaan olopaikkaansa.
Mulla oli robouros kanssa. Ei se kesyyntyny vaikka kuinka yritin. Robot on pienin ja nopein kääpiöhamsulaji, ja mun hamsu säikky aika helposti. (esim. kärpäsiäkin)
Ja kätevimmin saat sen sitte napattua kun talouspaperihylsyn laitat lattialle ja annat sen mennä ite sinne, ehkä pari kertaa sen läpikkin ja sitte vasta suljet päät käsilläs ku se on taas siellä, niin ei ainakaan säiky heti.
No noi Robot on tommosii vipeltäjii ja kesyyntyy huonoiten,ei syytä huoleen