eli kertokaas kun nyt puhutaan paljon kissan virtsakivistä jne. ´niin haluaisin faktatietoa nimenomaan kaupan purkkiruoasta että mikä olisi sellainen ruoka jossa on parhaiten kohdallaan nuo magnesium ym. arvot. ja onko purkkiruossa esim. magnesiumia vähemmän kun sitä ei ole sisällössä usein mainittu ollenkaan. aiemmin sain kysymykseeni hyvän vastauksen kuivamuonista. ja olen nyt löytänyt hyvän merkin. en halua siis tietoa eläinkaupan ruoasta vaan nimenomaan ruokakaupan tarjoamista. enkä mitään saarnaa siitä miten kannattaa ostaa eläinkaupasta jne.
Kiitos kaikille vastanneille!
Kiitos kaikille vastanneille!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eli purkkiruokaa antaessa vaaraa ei tietääkseni ole läheskään niin paljon kuin ns. "huonolaatuisissa" kuivaruuissa. Purkkiruokaa antaessa on kuitenkin hyvä huomioida, että niiden lisäksi pitäisi antaa 30-50% muuta (tuoretta) ravintoa.
Tärkeämpää on tarkistaa purkkiruuasta sen lihapitoisuus, ja ettei siinä ole paljoa kissan "luonnolliseen" ruokavalioon kuulumattomia tuoteita, kuten viljaa ja vihanneksia. Sitä laadukkaampi ruoka mitä suurempi lihaprosentti. Lisäaineita kannattaa myös hieman kaiketi tarkkailla.
eli taidanpa vähentää kuivamuonaa ja lisätä purkkiruokaa. Tämä oli minulle arvokasta tietoa!
Kiitos että viitsit vastata!
Nykyään suurimpien hyväksi todettujen merkkien kuivamuonat ovat erinomaista ravintoa kissalle. Virtsatieongelmia ilmeni joskus ennenmuinoin, mutta nykypäivänä nämä puutteet ovat korjattuja useimmissa kuivaruuissa.
No mutta mutta! Eläinkaupan kuivaruoat ovat hyviä, mutta päivittäistavarakaupoissa myytävät eivät. Ne aiheuttavat edelleen virtsakiviä. Omalle uroskissallemme ne aiheuttavat pissavaivoja välittömästi ja omalle naaraskissallemme ne aiheuttivat väriaineallergian ja vehnäherkkyyden. Että se siitä Whiskasien yms. terveellisyydestä *pyörittelee silmiään*
Olen lueskellut kasvavalla kiinnostuksella ruokien tuoteselostuksia, ja markettiruuista (kuivaruuista siis) vain yhdestä olen löytänyt metioniinia, joka estää virtsaongelmien syntymistä. Tämä oli Best friend, mutta en ole sitä vielä ostanut, sillä siinä on maissia, ja liekö se sopii kissalle.
Ja ei, en usko tutkineeni kaikkia markkinoilla olleita kuivaruokia.