kaninvaljaat, mitkä on parhaimpia :)

eli siiis vihdoin ja viimein löysin leikatun poikapupun meidän tyttökanille kaveriksi! se tulee n. 1½ viikon päästä. nyt haluaisin kuulla teidän mielipiteitä kaninvaljaista ja kanillä käytettävistä valjaista. uusi kani on hermeliini. mitkä valjaat on parhaimmat, sellaiset mistä kani ei saa päästä vapaaksi rimpuiltua? käytättekö kanin, kissan vai fretin valjaita? vai kenties liivivaljaita? olen kuullut että liivivaljaat olisi huonot että kani pystyy rimpuilemaan niistä pois. nyt jokainen kaninomistaja voisi kertoa tänne valjaista, millaset sinun kanillasi on, onko hyvät, mitä suosittelet, mitä et missään nimessä suosittele, omia kokemuksia niillä valjailla ulkona?! nekin saa kommentoida joilla ei kania ole , jos on vaan kokemuksia tai jotain hyvinä vinkkeja/tietoa!:) tää auttais mua tosi paljon, kiitos jo etukäteen :) !
51559
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mooi :)

Itselläni on kahdet valjaat kääpiöluppajätkälleni Lukalle(10vko) Toiset ovat liivivaljaat ja toiset sellaiset ''tavalliset'', itse tykkään käyttää molempia ja ei meidän Luka ainakaan pääse rimpuilemaan pois niistä liivivaljaista, molemmat todella hyviä, liivivaljaat ovat siitä huonot, että niitä ei pysty säätämään itselleni ei ole tullut sellaisia liivivaljaita vastaan joista saisi säädettyä kokoa kovinkaan paljoa, joten sellaiset valjaat ovat hyviä silloin kun kani on pieni (pehmeät, ei kurista kaulasta) mutta jää helposti pieneksi, joten ostin samalla kertaa ''tavalliset'' valjaat mitä pystyy sitten säätämään ihan aikuisen kääpiölupan kokoon :)

Eivätkä maksakkaan paljoa

Tavalliset valjaat ovat Freddy-merkkiset hintaa niillä oli 5.25e (Ostin tuurista, mutta uskon, että löytyy muualtakin)
ja sitten toisten valjaitten merkkiä en muista mutta Musti&Mirristä ostin ja hintaa oli 9,95e mutta todella laadukkaat eli molemmissa hyvä hinta-laatusuhde (:

Toivottavasti auttoi

Äänestä

H:n muotoiset valjaat ovat pitävimmät. Kanilla ei pitäisi olla niistä mahdollisuutta pujahtaa pakoon, sillä lenkit ovat kaulan ja mahan ympärillä. H-valjaita myydään eläinkaupoissa kissavaljaina
kuva: http://www.google.fi/imgres?q=kissan valjaat&hl=fi&sa=X&biw=1920&bih=943&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=MhNm-j5THop1MM:&imgrefurl=http://www.freewebs.com/hoitola-aamuaurinko/kauppa.htm&docid=UnU7Q5mUVcekZM&imgurl=http://www.freewebs.com/hoitola-aamuaurinko/KISSAVALJAAT1.jpg&w=485&h=480&ei=6KL2T8TwOMPe4QT_j43mBg&zoom=1&iact=hc&vpx=617&vpy=136&dur=598&hovh=223&hovw=226&tx=132&ty=127&sig=111452876026215141218&page=1&tbnh=136&tbnw=137&start=0&ndsp=50&ved=1t:429,r:3,s:0,i:79

Lapavaljaat :http://rabb-it.se/eng/index.html (sivuilla myös H-valjaita). Lapavaljaista kani voi päästä sujahtamaan pakoon, mutta ne eivät kurista vetävää kania.

Liivivaljaista ei ole kokemusta, mutta näyttävät läpipujahdettaville malleille
http://www.google.fi/imgres?q=kanin valjaat&num=10&hl=fi&biw=1920&bih=917&tbm=isch&tbnid=7UZD0bxdpca2DM:&imgrefurl=http://www.elaintarvikekauppa.fi/product-images/675/kanin-valjaat/Kanin_valjaat.jpg/&docid=JmbNsdHnhQa-NM&imgurl=http://www.elaintarvikekauppa.fi/tuotekuvat/450x450/Kanin_valjaat.jpg&w=449&h=450&ei=BaT2T5WQL8jR4QSUmLly&zoom=1&iact=hc&vpx=1553&vpy=134&dur=12&hovh=225&hovw=224&tx=150&ty=88&sig=111452876026215141218&sqi=2&page=1&tbnh=134&tbnw=134&start=0&ndsp=50&ved=1t:429,r:8,s:0,i:91

Äänestä

kiitos puputin99 ja dtsuniratsuni!:) vielä odottelen mielelläni kommentoimista !! :)

Äänestä

Meillä oli ostetut liivivaljaat ja sitten lahjaksi saatu H-valjaat. Meidän pupulle sopi paremmin ne liivit. Tarra kinnitys toimi liiveissä. Ja kun pupu rakasti juosta edes takas aivan täysiä puun luota toiselle puulle. Ei edes itse jaksanut pysyä mukana sitä sik-sak liikettä. Välillä naru kirsty ja tuli siis stoppi. Liivi valjassa rasitus tulee rintakehään. Kun taas H-valjaissa se rasittaa kaulaa. ja kani nousee tavallaan takajaloille kun hihna ei yhtääkkiä annakkaan tilaa juosta. Uskon että liivivaljaat sopivat siis pikku kilpureille ja H-valjaat niille joita voi hallita.

Meidän kani ei koskaan rimpullut valjaista.

Äänestä

Moi!

Meidän k.lupalla oli pienenä liivivaljaat, mutta ei tykännyt yhtään ja olivat muutenkin kesäisin kuumat. Nykyään meillä on tällaiset H-valjaat: http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRARTUU54pnMSskckuColq6hYqxnMY00-7fT341P4AmwDc0I5TX

Toki jotkut pitävät liivivaljaista, eivätkä niin H-valjaista, mutta meillä näin päin;)

Luulen kuitenkin, että jos kanisi alkaa vasta totutella valjaisiin, kannattaa valita H-valjaat, koska niistä ei kovin helposti rimpuilla irti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kanifani:) kirjoitti:

eli siiis vihdoin ja viimein löysin leikatun poikapupun meidän tyttökanille kaveriksi! se tulee n. 1½ viikon päästä. nyt haluaisin kuulla teidän mielipiteitä kaninvaljaista ja kanillä käytettävistä valjaista. uusi kani on hermeliini. mitkä valjaat on parhaimmat, sellaiset mistä kani ei saa päästä vapaaksi rimpuiltua? käytättekö kanin, kissan vai fretin valjaita? vai kenties liivivaljaita? olen kuullut että liivivaljaat olisi huonot että kani pystyy rimpuilemaan niistä pois. nyt jokainen kaninomistaja voisi kertoa tänne valjaista, millaset sinun kanillasi on, onko hyvät, mitä suosittelet, mitä et missään nimessä suosittele, omia kokemuksia niillä valjailla ulkona?! nekin saa kommentoida joilla ei kania ole , jos on vaan kokemuksia tai jotain hyvinä vinkkeja/tietoa!:) tää auttais mua tosi paljon, kiitos jo etukäteen :) !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu