Mulla imppu..camo cf 30

ostankomännän?

tai jotain sinne päin, lupaa 290 m/s lähtönopeudeksi, kuinka muille impun omistajilla, tuo tuntuu aika lutkulle, ihan kuin ei olis mäntää, ei mene edes tavislaudasta läpi??!! Eikö noilla nopeuksilla pitäis jo lauta lävistää?? Lieköhän mun impussa joku vika?? ihan uusi..tosin kaupassa varmaankin moni sitä tyhjää laukonu :( ..pian ostan panssaritorjuntakivväärin niin alkaa lautaanki tulemaan reikiä.

4

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ystäväsi.
    • ostankomännän?

      Joo mutta kokeiles porata tuolla reikä lautaan vaikkapa 10 metrin päästä, no tietenkään ei ollut kyse pelkästään reikien poraamisesta lautaan vaan impun tehoista ja parhaiten impun tehoja kuvaa juuri lautaan ampuminen..se kuinka upotusta löytyy puuhun ammuttaessa, sillä varmasti jokainen jolla imppu on kokeillut ensimmäisenä kuinka impun kuti uppoaa puuhun ja nimenomaan lautaan sillä ammutaan kun sitä nyt sattuu olemaan varmaankin monen pihapiirissä ja tavislauta on suuurin piirtein aika samanvahvuista.

      • gam00n

        Hain sahalta tavislautaa ja kokeilin omaa gamoa. Mulla tää muovi tukkinen lyhyt malli. Laitoin vielä jarrunestettä pari tippaa männän päälle. Kokeilin monta kertaa ja aina meni kahdesta tavislaudasta kevyesti läpi. Teräväkärkiset meni ihan samalla tavalla kuin tasakärkisetkin. Vielä 35 metristä meni yhdestä laudasta läpi.


    • Jousi kuoleentuu

      ajan oloon.

      Toisaalta tosi voimakas jousi voi sylkäistä luodin "räkänä" rihlojen läpi, jolloin teho laskee taas. Rihlannousulla ja kudin laadulla on suuri merkitys.

      Jos ostaa lähikaupasta ns. "ilmakiväärin luoteja" niin saa valuvammaisia lyijymönttejä, joiden suurin anti lienee pienmetallikeräyksessä.

      Laatumerkit maksaa, mutta on taatusti parempia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      185
      1549
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      200
      1411
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1129
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      43
      833
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      720
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      711
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      700
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      646
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe