Mulla imppu..camo cf 30

tai jotain sinne päin, lupaa 290 m/s lähtönopeudeksi, kuinka muille impun omistajilla, tuo tuntuu aika lutkulle, ihan kuin ei olis mäntää, ei mene edes tavislaudasta läpi??!! Eikö noilla nopeuksilla pitäis jo lauta lävistää?? Lieköhän mun impussa joku vika?? ihan uusi..tosin kaupassa varmaankin moni sitä tyhjää laukonu :( ..pian ostan panssaritorjuntakivväärin niin alkaa lautaanki tulemaan reikiä.
4267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joo mutta kokeiles porata tuolla reikä lautaan vaikkapa 10 metrin päästä, no tietenkään ei ollut kyse pelkästään reikien poraamisesta lautaan vaan impun tehoista ja parhaiten impun tehoja kuvaa juuri lautaan ampuminen..se kuinka upotusta löytyy puuhun ammuttaessa, sillä varmasti jokainen jolla imppu on kokeillut ensimmäisenä kuinka impun kuti uppoaa puuhun ja nimenomaan lautaan sillä ammutaan kun sitä nyt sattuu olemaan varmaankin monen pihapiirissä ja tavislauta on suuurin piirtein aika samanvahvuista.

Äänestä
  • Hain sahalta tavislautaa ja kokeilin omaa gamoa. Mulla tää muovi tukkinen lyhyt malli. Laitoin vielä jarrunestettä pari tippaa männän päälle. Kokeilin monta kertaa ja aina meni kahdesta tavislaudasta kevyesti läpi. Teräväkärkiset meni ihan samalla tavalla kuin tasakärkisetkin. Vielä 35 metristä meni yhdestä laudasta läpi.

    Äänestä

ajan oloon.

Toisaalta tosi voimakas jousi voi sylkäistä luodin "räkänä" rihlojen läpi, jolloin teho laskee taas. Rihlannousulla ja kudin laadulla on suuri merkitys.

Jos ostaa lähikaupasta ns. "ilmakiväärin luoteja" niin saa valuvammaisia lyijymönttejä, joiden suurin anti lienee pienmetallikeräyksessä.

Laatumerkit maksaa, mutta on taatusti parempia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ostankomännän? kirjoitti:

tai jotain sinne päin, lupaa 290 m/s lähtönopeudeksi, kuinka muille impun omistajilla, tuo tuntuu aika lutkulle, ihan kuin ei olis mäntää, ei mene edes tavislaudasta läpi??!! Eikö noilla nopeuksilla pitäis jo lauta lävistää?? Lieköhän mun impussa joku vika?? ihan uusi..tosin kaupassa varmaankin moni sitä tyhjää laukonu :( ..pian ostan panssaritorjuntakivväärin niin alkaa lautaanki tulemaan reikiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu