Vihreää näytti, mutta miten linuxilla katsotaan päätteestä?
http://fin.afterdawn.com/uutiset/artikkeli.cfm/2012/07/05/netti_uhkaa_katketa_tuhansilta_--_tarkista_tarvitseeko_tietokoneesi_muutoksia
http://fin.afterdawn.com/uutiset/artikkeli.cfm/2012/07/05/netti_uhkaa_katketa_tuhansilta_--_tarkista_tarvitseeko_tietokoneesi_muutoksia
Vastaukset 26
Vanhimmat
Linuxilla ei tarvitse katsoa mitään (ei edes päätteestä) koska kyseessä on Windowsin juttu. Oikeisiin käyttöjärjestelmiin ei moisia örkkejä tule.
Millä Linuxilla, sehän on pelkkä ydin. Etkö linuxjuntti tunne edes oman käyttiksesi termistöä? Kyllä on surkeita käyttäjiä, buahahahaha
Windows-pelle yrittää viisastella...
Linuxeilla kun ei yleensäkään katsota, koska se on niin rajoittunut käyttöjärjestelmä, josta käytetään nimeä ydin. Pelkkä rypistys!
vois meille suuressa viisaudessaan yrittää suomentaa tämän jutun DNS-asiaan liittyen :
Checking the Router
Small office/home office routers connect your network of computers and devices to your
Internet service provider. The SOHO router may have been purchased and installed by you
or installed by your ISP. Linksys, D-Link, Netgear, and Cisco are common SOHO router
brands, but there are many others.
The DNSChanger malware is capable of changing the DNS server settings within SOHO
routers that have the default username and password provided by the manufacturer. If you
did not change the default password at the time the SOHO router was installed, you must
check the SOHO router settings.
The procedure to access your SOHO router setting varies by manufacturer, so consult your
product documentation. Once you have access to the SOHO router configuration, compare
the DNS servers listed to those in the rogue DNS servers table above. If your SOHO router
is configured to use one or more of the rogue DNS servers, a computer on your network
may be infected with DNSChanger malware.
ja sitten kertoa miten linkkuran käyttäjä tältä suojautuu ?
No tietenkin siten että pistää verkkoasetuksiin ISP.n oman DNS-osoitteen. Pätee muuten wintoosaankin jos on reitittimen NATin takana.
"he DNSChanger malware is capable of changing the DNS server settings within SOHO routers that have the default username and password provided by the manufacturer. If you did not change the default password at the time the SOHO router was installed, you must check the SOHO router settings. "
Tuostahan se selviää, vai eikö kielitaitosi riittänyt ymmärtämiseen.
Kotimodemin login-salasana (=artikkelissa mainittu SOHO-router password) tulee vaihtaa oletusarvosta (usein helppo "1234" tai "admin"). Mm. omaan modemiini pääsee loggautumaan ulkoa sen public-IP:llä, eli sillä IP:llä mikä näkyy palvelimen/web-sivuston pitäjälle kun modemissa on reititysmoodissa (DHCP NAT). Jos modemi on siltausmoodissa, silloin public-IP=koneen IP, ja modemi ei näy ollenkaan. Esim. itse pitämästäni sivustosta näen kävijöiden public-IPn, selaintiedot ja myös mistä sinne on tultu ja jos Googlesta, millä hakusanoilla. Eli voisin helposti käydä tsekkaamassa kävijöiden modemit ja muuttaa niiden asetuksia, esim. palomuuri pois, tai tehdä ne toimimattomiksi (jolloin ne on resetoitava), mikäli ko salasanaa ei ole muutettu. Muita turva-asioita mitä suosittelen kun kone/modemi otetaan käyttöön on: normaali käyttäjätili (ei suhailla pääkäyttäjänä), koneen etäkäyttö pois päältä, päivitysten ajantasalla pitäminen, virustorjunta, palomuuri, WLAN-yhteyden salaus ei-helpolla salasanalla, ja backup-median käyttö tärkeille tiedoille (esim. ulkoinen kovalevy).
DNS:stä sen verran, että DHCPn NATin kanssa se voidaan valita automaattiseksi sekä koneesta että modemista (omassa modemissa automaattihaku=arvot 0.0.0.0). Tällöin kone saa kaikki osoitteensa modemista ja käyttää modemia myös DNS-palvelimenaan, mutta modemi vain välittää DNS-kyselyn eteenpäin todelliselle DNS-palvelimelle. Modemistani ei automaattimoodissa näy todellisen DNS-palvelimen osoite (ja kone näyttää modemin osoitetta), mutta tekemällä nslookup sen public-IPllä, todelliset DNS-palvelimet näkyy kohdassa authoritative-servers (eli tähän public-IPhen liittyvät operaattorini nimipalvelimet). Vaihtoehtoisesti DNS-palvelimet voidaan asettaa manuaalisesti koneeseen (DNS-kyselyt suoraan modemin läpi) tai myös kone automaattisesti mutta palvelimet modemiin manuaalisesti. Minulla automaattihaut toimivat, joten en ole manuaaliasetuksia käyttänyt.
Tarkennus ylläolevaan:
Jos DNS-palvelimet asetetaan manuaalisesti, DNS-palvelin-osoitteet tulee hakea operaattorin sivulta.
"ja sitten kertoa miten linkkuran käyttäjä tältä suojautuu ?"
Ootko iha oikeesti noi tyhmä vai trollaakko vaa?
Mikäs hinku sinulla on tarkastaa kahdestakin paikasta sellaista, mikä ei Linux-jakeluja edes koske?
Linux-jakeluihin haittaohjelmat tai virukset eivät edes tartu.
Kuten tuossa jo aiemmin kerrottiin, tarvetta tarkistaa ei ole. Mutta jos välttämättä haluat tarkistaa, koneellesi asetetut dns-palvelimet löytyvät /etc/resolv.conf -tiedostosta, riveiltä, joilla lukee "nameserver".
Jos käytät dhcp:tä, ei tuolla välttämättä ole mitään. Tällöin dns-asetuksesi ovat tulleet dhcp-palvelimelta ja voit ne halutessasi tarkistaa /var/lib/dhcp/dhclient.leases -tiedostosta. (Tai jos tuollaista kansiota ei ole, niin saman niminen tiedosto /var/lib/dhcp3 -kansiosta, tai muusta vastaavan nimisestä kansiosta, jakelusta riippuen.)
Myös "dig" komento paljastaa käytetyn dns-palvelimen. Vastauksen loppupäästä löytyvä ";; SERVER:" -alkuinen rivi kertoo mistä dns-palvelimesta tiedot kysyttiin. Lue "man dig" jos haluat tietää tarkemmin mitä kaikkea tuolla komennolla voi tehdä.
Miten sillä linuxilla katsotaan videota, jonka pikselikoko on 1280x720? Ei siis kovin paljon, koskapa uudemmat kamerat pystyvät tuottamaan jopa 1920x1080 kokoisena.
Mulla näkyi vain dia-esityksenä ubuntussa? Windosissa taasen näkyi täysin moitteetta! Onko siinä muitakin puutteita, kun tuo "ei tartu virukset"?
Kyllä puutteita löytyy. Ei voi siivota rekisteriä eikä eheyttää levyä. Mutta videot näkyy hyvin miniläppärilläkin. Taskulaskimeenko sen Ubuntusi asensit?
Liittyykö jotenkin kysymykseen?
vaikeaa ole, tarvitaan vaan n. 3 super-tietokonetta linkkuralla ja jopa tuollainenkin vaativa video alkaa taas pelittämään !
Enpä usko että miniläppäristä mitenkään hyvin näkyy videot, eihän siinä näy bluray-leffat kun ei ole bluray-tukea linuxissa vaikka olis isompikin näyttö. BUAHAHAHA, lasten leikkikalu, muinoin tapeltiin saako linuxilla katsella dvd-leffoja, ei elämän kevät sentää. Kaikki latailivat laittomia systeemejä että näki muumipeikkoja dvd:ltä. Har har har har har har har har haaaah
Eikä voi pelata F-Secure ja Avast! pelejä.
Kaikki viestit liittyvät tässä tapauksessa kysymykseen, koska sen kirjoittaja on sodat-palstaa ypöyksin pyörittävä hihhuli. Itse kysyy ja itse vastaa!
Hän halusi vain mainostaa sitä rypistystään tälläkin palstalla ja tämä on yksi sen keinoista!
"DNSChanger muokkaa niin Windows- kuin Mac OS X -tietokoneiden..."
Ei koske ollenkaan Linuxin jakeluja.
http://www.tekniikkatalous.fi/ict/tarkista onko koneessasi internetin rikkova haittaohjelma ndash yhteys uhkaa katketa ensi viikolla/a820476
macci on osin samaa tekniikkaa kuin linkkurakin joten kyllä ne haitakkeet siihen linkkuraankin sitten varmaan tarttuu !
Siis myös Linux on turvaton vaikka haittaohjelma ei siihen vaikuta.
Olet todellinen "ajatusten Tonava".
Jee vihreä.
"mutta miten linuxilla katsotaan päätteestä?"
Yrititkö olla hauska? Onnistuu vaikka näin
wget -qO - http://www.dns-ok.us/ | grep -oP "(RED|GREEN)"
mulle tuli:
GREEN
Vaan mitenkä sitten kun tuo testi näytti minulle punaista, mutta Cert-Fi:n sivulla olevasti linkistä sanotaan, että kone on ihan kunnossa.
No niin, ainakin tänään 9.7. pääsin nettiin, joten tuo CERT-FI:n sivulla oleva linkki oli oikeassa.