Katsokaa miten Finnair rahastaa, nyt kun "Air Finland" meni konkurssiin esim, Malagasta lennot Helsinkiin, niille jotka jäivät sinne on hinnoiteltu aivan pilviin. Vielä puhutaan jostain yhteiskuntavastuusta ja Suomen kuljetusvarmuuden ja kansalaisten kuljetusvastuusta. Sääli niitä esim 4 hengen perheitä jotka joutuu hädässään maksamaan 2756 euroa yhdestä lennosta Finnairille. Air Finland lensi edestakaisin 1240. Hävetkää FINNAIR
Hädänalaisten hyväksikäyttö
Totuus
18285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
SK 250 euroa oneway
DY 280 euroa oneway
Halvin menopaluu AGP-HEL-AGP maksaa Finnairilla 390 euroa.
Su 08.07.2012 - Ti 14.08.2012
tai huomenna Pe 06.07.2012 (paluu Ti 14.08.2012) pääsee 4 hengen perhe (2 aik 2 lapsi) yhteensä 1491,60 EUR
Toivottavasti jäät jonnekin Afrikkaan ilman lentoa.
Eihän tuo ole totuus, kuten alta selviää. Miksi yrität olla näsäviisas ja tahallaan väärässä? Ja ei ole toisten firmojen vastuulla hoitaa konkkaan menevien asioita, sitä varten on kuluttajansuoja ja vakuutukset.
Voi kun olisitte olleet itse niin kuin minä perheen kanssa Espanjassa kun kuulitte Air Finlandin konkurssista ja soittelin matkan tarjoajat läpi Finnair, e-Bookers, yms. kaikki sanoivat hintojen nousseen "tilanteen" takia eniten nosti heti FINNAIR. Tultiin Norwegianilla.
AF:n konkurssista ja lentohintojen pompsahtamisesta luettuani kävi mielessä että jos olisi joutunut maksamaan paluukyydin omillaan, niin eräs hintastabiili vaihtoehto olisi ollut lennähtää Tukholmaan. Tukholmasta on vain pikku hyppy koto-Suomeen. Pääsee laivoilla, pääsee lentokoneilla. Tämä siis jos kilpaileva vaihtoehto on maksaa Finnairille tonneja.
Kait siel Epsanjassa netti toimii? Miksi soitella kalliita puheluita Suomeen lentoja varatessa. Tsekkaa netistä hinnat ja varaa. Nuo yllä olevat SK/DY/AY hintaesimerkit löyty netistä 10-15 min etsimisellä.
Lentojen hinta on jo pitkään määräytynyt kysynnän perusteella. Hinnat nousee sitä enemmän mitä enemmän kysyntää. Eri lentoyhtiöillä on kuitenkin omat hinnoitteluperiaatteensa. Finnair on aina peruskallis yhtiä joten miksi nyt olisi pitänyt tehdä poikkeus? Miksi et alunperin lentänyt Finnairilla - no siksi että halusit lennot mahdollisimman halvalla.Nyt kun lentolippusi halpa hinta kaatoi yhtiön niin vaadit kalliimpaa yhtiötä pelastajaksi.
Mikään lentoyhtiö ei kysy lippua ostavalta tämän taloudellista tilannetta tai syytä lipun ostoon. Oli syy sitten loma tai toisen yhtiön konkurssi, on lippujen hinnat samat kaikille sillä hetkellä lentolippua haluavalle. Nykyisin on kuitenkin eri reittejä ja hintaluokkia valittavana.Finnair ei ole ainoa lentoyhtiö joka lentää Suomeen.
Minustakin on täysin väärin, että jos on lentämällä menossa katsomaan sairasta äitiään ulkomaille niin joutuu maksamaan saman hinnan kuin jos olisi menossa ryyppäämään puolituttujen kanssa. Miksei hädänalainen saisi matkaa esim. tarveharkintaisena sosiaalietuutena tulotasosta riippumatta?! Eihän sairaudella saa rahastaa!!! Kun samassa koneessa on sitten näitä räyhääjiä. Törkeää.
Itse asiassa lentoyhtiöt kyllä saattavat kysyä syytä lipun ostoon. Jotkin lipputyypit on periaatteessa rajattu yksityismatkustamiseen. Kysyminen kyllä on tyhmää, koska lentoyhtiö ei käytännössä voi valvoa asiaa.
Olennaista on se, että kun kysyntä lisääntyy, hintoja nostetaan. Lentoyhtiö ei kysele yksittäisiltä matkustajilta oston syytä, mutta seuraa kyllä tilannetta ja tajuaa, että kilpailijan konkurssi aiheuttaa kysyntäpiikin. Pörssiyhtiön johto rikkoisi velvollisuuksiaan ja lakia vastaan, jos se ei pyrkisi kasvattamaan yhtiön voittoa nostamalla hintoja silloin, kun siihen on oiva tilaisuus. Usein ei edes tarvitse tehdä mitään erityistä, vaan myynnin järjestelmät reagoivat automaattisesti kysynnän nousuun, tai ainakin asia hoituu osana revenue managerien rutiinityötä.
Tervetuloa markkinatalouteen!
Matkavakuutus korvaa.
Ystävän tai sukulaisen vierailu Vakuutetun luona sairaalassa:
Toisen luokanmatkalippu ja enintään 200 euroa/yö, enintään
kymmeneltä (10) yöltä ruoka- ja majoituskuluja yhden ystävän
tai sukulaisen vieraillessa Vakuutetun luona sairaalassa tai
tämän toipumisaikana.
Aivan törkeää rahastusta toisellakin bisnesalalla..!
http://yle.fi/uutiset/festivaalit_kayvat_kalliiksi_hotelliasiakkaalle/6207328
"Kesätapahtumat voivat nostaa hotelliyön hinnan jopa kolminkertaiseksi suurimpien festivaalien aikaan. Asiakas voi myös joutua ottamaan huoneen useammaksi kuin yhdeksi yöksi."
Näin sitä hädänalaisia hyväksikäytetään!!! Miksei sosialistisessa Suomessa saa kaikken lämpimällä kädellä?! On se niin väärin.
Ei kilpailu toimi. Sama on äitienpäivänä ruusujen hintojen osalta. Miksihän kaupat sitten myyvät kinkkunsa joulun alla aina tappiolla?
Neuvostoliitto ja säännöstelytalous romahti jo 90-luvulla. Suomalainen sosiaalidemokraatti on ay-liikkeen hoivissa kasvanut ja opetettu harhaluuloon, että kaiken on tultava heti ja valtion kustantamana. Ei ilmailua-ala mitään hyväntekeväisyyttä ole, vaan raakaa bisnestä, jossa kulut on korkeat ja matkustajien halu maksaa vähäinen. Air Finlandin konkurssi aiheuttaa tietenkin huikean piikin lentojen kysyntään ja markkinatalouden lakien mukaisesti liput saavat maksukykyisimmät. Koneidenkin kapasiteetti on rajallinen eikä ilmainen pelastuslento ole mikään kansalaisoikeus.
Omalla rahalla ja omalla vastuulla maailmalle lähdetään. Viisas hankkii kattavan matkavakuutuksen ja varautuu pahimpaan ennakolta, tyhmä menee hinta edellä kaahottaen ja itkee kun maito on jo läikkynyt. Silloinkin vika on kaikkialla muualla paitsi itsessä.
mikään vakuutus ei kata konkurssia. et kuluttaja-asiamies on tässä tilanteessa ainut vaihto ehto jos on suoraan maksanut matkan air finlandille. Selvitetty asia moneen kertaan.
Yksi pettynyt matkaaja...
Niin ei. Paitsi että mm. SuperSaverilta saa vakuutettua matkansa lentoyhtiön konkurssin varalta.
Lennot hinnoitellaan kysynnän mukaan..., jos kilpailun vähentäminen lisää toisen firman kysyntää ja hintoja, niin näin se toimii.
Mikä yhteiskuntavastuu on finskillä toisen firman lentojen korvaamisessa?
Ja hieman vaivaa näkemällä ja parilla vaihdolla pääsee halvemmalla, mutta kivaahan se ei ole.