Olen lukenut, että japanilaiset (niin miehet kuin naiset) ovat hyvin nöyriä, melko pidättyväisiä, hiljaisia ja jotkut ovat jopa ujoja. Pitääkö tämä paikkansa?
Vastaukset 7
- noh ehkä?
Minun kiinalainen kaverini kertoi, että heillä kävi japanilainen nainen kylässä ja että se japanilainen hymyili vain kokoajan ja oli aika hiljainen :/
- Tate-shakai
Heh! japanilaiset nöyriä? Eivät varmasti ole. He ovat hyvin, hyvin ylpeitä maastaan. Joku voi tulkita hymyilevän kohteliaisuuden nöyryydeksi, mutta sitähän se ei ole. Se on toisen huomioimista. Se taito yrmeiltä suomalaisilta puuttuu.
Japanilaisten keskuudessa vallitsee arvoasteikkojen hierarkia. He ovat hyvin tietoisia asemastaan tässä järjestelmässä, jota ei sovelleta kovinkaan pitkälle ulkomaalaisiin.
Ulkomaalaisita länsimaalaiset ovat (japanilaisten jälkeen) hierarkiassa ja arvostuksessa korkeimmalla. Sitten tulee latinot ja alimpana ovat mu'sta'ihoiset. - piko-chan
On totta, että japanilaiset ovat hyvin ylpeitä omasta maastaan ja kulttuuristaan. Mutta he ovat myös nöyriä. Japanilainen välttelee suoran ein sanomista, yrittää kaikilla tavoilla miellyttää toisia ihmisiä, kunnioittaa muiden yksityisyyttä kaikissa asioissa, rajujen tunteiden ilmaisu Japanissa on epäkohteliasta (riehuva ja karjuva japanilainen on harvinainen näky), myös itsensä tai omaisuutensa kehuminen on rumaa ja vaatimattomuus on hyve.
- Dogeza
Japanilla meni taloudellisesti tosi hyvin 1970 ja 80 -luvuilla. Silloin he eivät olleet nöyriä. He olivat hyvin itsetietoisia maansa vauraudesta. Lehdissä oli juttuja esimerkiksi siitä, että voisivat noin vain ostaa koko Kalifornian tai vastaavaa.
Että se siitä nöyryydestä. - matkamauno2k
kyllä siellä on myös paljon huonoa käytöstä, kyräilyä ja "et kuulu joukkoon" meininkiä kun liikkuu tokiossa ja lähialueilla.
varsinkin iäkkäämmät ihmiset tuijottavat avoimesti, tai saattavat esimerkiksi köhiä ihan päin naamaa. on hieman se tunne että "mene pois ulkomaalainen".
paljon japania kehutaan, mutta kannattaa itse käydä tutustumassa ja liikkua myös muualla kuin turistikeskuksissa, niin näkee paikallista menoa.
siellä on käsite honne ja tatemae, eli etu ja takaosa. esitetään jotain muuta kuin todellisuus oikeasti on. - lvehpevnerwpvj
Itse tutustui vaihtari aikanani samassa kohdemaahan vaihtoon tulleeseen japanilais tyttöön. Meiko on ehkä yksi positiivisimmista ja iloisimmista ihmisistä johon olen koskaan tutustunut! Aina kannustamassa, sanomassa jotain mukavaa ja halaamassa ilman mitään syytä. Ujoksi en menisi myöskää sanomaan, mutta ovatko nöyriä-ehkä.
Kaikki Japanilaiset ovat tietyti erilaisia kuten kaikki muun maalaisetkin.:)) - hai hai
Kyllä. Meissä on paljon yhteistä ja tulemme hyvin toimeen keskenämme.
Mutta niin kuin on aiemmin sanottu, joka maassa on kaikenlaisia ihmisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1861583
- 851362
- 1041058
- 48899
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40783Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..11779Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83656Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.105627Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30621Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45577