Ovatko japanilaiset nöyriä?

vastausta etsimässä

Olen lukenut, että japanilaiset (niin miehet kuin naiset) ovat hyvin nöyriä, melko pidättyväisiä, hiljaisia ja jotkut ovat jopa ujoja. Pitääkö tämä paikkansa?

7

548

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noh ehkä?

      Minun kiinalainen kaverini kertoi, että heillä kävi japanilainen nainen kylässä ja että se japanilainen hymyili vain kokoajan ja oli aika hiljainen :/

    • Tate-shakai

      Heh! japanilaiset nöyriä? Eivät varmasti ole. He ovat hyvin, hyvin ylpeitä maastaan. Joku voi tulkita hymyilevän kohteliaisuuden nöyryydeksi, mutta sitähän se ei ole. Se on toisen huomioimista. Se taito yrmeiltä suomalaisilta puuttuu.

      Japanilaisten keskuudessa vallitsee arvoasteikkojen hierarkia. He ovat hyvin tietoisia asemastaan tässä järjestelmässä, jota ei sovelleta kovinkaan pitkälle ulkomaalaisiin.

      Ulkomaalaisita länsimaalaiset ovat (japanilaisten jälkeen) hierarkiassa ja arvostuksessa korkeimmalla. Sitten tulee latinot ja alimpana ovat mu'sta'ihoiset.

    • piko-chan

      On totta, että japanilaiset ovat hyvin ylpeitä omasta maastaan ja kulttuuristaan. Mutta he ovat myös nöyriä. Japanilainen välttelee suoran ein sanomista, yrittää kaikilla tavoilla miellyttää toisia ihmisiä, kunnioittaa muiden yksityisyyttä kaikissa asioissa, rajujen tunteiden ilmaisu Japanissa on epäkohteliasta (riehuva ja karjuva japanilainen on harvinainen näky), myös itsensä tai omaisuutensa kehuminen on rumaa ja vaatimattomuus on hyve.

    • Dogeza

      Japanilla meni taloudellisesti tosi hyvin 1970 ja 80 -luvuilla. Silloin he eivät olleet nöyriä. He olivat hyvin itsetietoisia maansa vauraudesta. Lehdissä oli juttuja esimerkiksi siitä, että voisivat noin vain ostaa koko Kalifornian tai vastaavaa.

      Että se siitä nöyryydestä.

    • matkamauno2k

      kyllä siellä on myös paljon huonoa käytöstä, kyräilyä ja "et kuulu joukkoon" meininkiä kun liikkuu tokiossa ja lähialueilla.

      varsinkin iäkkäämmät ihmiset tuijottavat avoimesti, tai saattavat esimerkiksi köhiä ihan päin naamaa. on hieman se tunne että "mene pois ulkomaalainen".

      paljon japania kehutaan, mutta kannattaa itse käydä tutustumassa ja liikkua myös muualla kuin turistikeskuksissa, niin näkee paikallista menoa.

      siellä on käsite honne ja tatemae, eli etu ja takaosa. esitetään jotain muuta kuin todellisuus oikeasti on.

    • lvehpevnerwpvj

      Itse tutustui vaihtari aikanani samassa kohdemaahan vaihtoon tulleeseen japanilais tyttöön. Meiko on ehkä yksi positiivisimmista ja iloisimmista ihmisistä johon olen koskaan tutustunut! Aina kannustamassa, sanomassa jotain mukavaa ja halaamassa ilman mitään syytä. Ujoksi en menisi myöskää sanomaan, mutta ovatko nöyriä-ehkä.
      Kaikki Japanilaiset ovat tietyti erilaisia kuten kaikki muun maalaisetkin.:))

    • hai hai

      Kyllä. Meissä on paljon yhteistä ja tulemme hyvin toimeen keskenämme.
      Mutta niin kuin on aiemmin sanottu, joka maassa on kaikenlaisia ihmisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2396
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1433
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      640
      986
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      868
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe