Ranteen osittainen luudutus

Jäykkis

Olen yrittänyt etsiä kokemuksia tällaisesta osittaisesta ranteen luudutuksesta, mutta aika vähän ollut.

Minulla oli iso ranneluu mennyt huonon verenkierron vuoksi hajalle (kuolioon). Tehtiin osittainen luudutus ja luusiirrekin otettiin lantiosta. Jokin luu kai poistettiinkin, jos ymmärsin oikein, se oli veneluu.

Nyt kun olen jumppaillut kättä ohjeiden mukaan ja turvotus on laskenut, huomasin että kättä kiertäessä kyynärpäästä, ranne naksahtelee tai oikeastaan muljahtelee ilkeästi kyynärluun puolelta. Pelottaa, että käsi jää sellaiseksi. Muutenkin ollut todella kipeä, tosin leikkauksesta vasta vähän yli viikko.

Kertokaa miten te muut toivuitte. Milloin pystyi käyttämään kunnolla apukätenä, milloin luovuitte vai luovuitteko särkylääkkeistä, milloin pystyi nostamaan kahvikupin jne. Mitä asioita kannattaa kysyä lääkäriltä kun tapaan viikon päästä? Tuntuu jotenkin, että en kehtaisi "pummata" lisää särkylääkkeitä, ettei lääkäri vaan pidä minua lääkkeisiin koukahtaneena.

3

4713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ranteet lukkoon

      Olen menossa samanlaiseen ns. SLAC-leikkaukseen huomenna.Veneluun poisto ja neljän luun luudutus ( 4 luun deesi).Käteeni tehtiin jo 4kk sitten nivelsideleikkaus ,mutta sen seurauksena veneluu ja "rannepaketti" hajosi.Nyt siis osittainen luudutus.
      Kiinnostaa miten kätesi kuntoutus on edennyt ?

    • Jäykkis

      Edistystä on tapahtunut onneksi, sen huomaa melkein päivittäin. Aluksi kivut tosiaan oli aivan kamalat, en voinut olla paikallani ollenkaan, vaan kiersin ympäri asuntoa. Johtui kovasta turvotuksesta ja liian kireästä kipsistä.

      Noin kuukausi leikkauksesta jätin särkylääkkeet pois, kun olin pikkuhiljaa vähentänyt niiden määrää. Aluksi otin 3x2 Tramalia ja 3x1 Buranaa ja antibiootit muut lääkkeet. Nyt on vielä joskus lähinnä öisin särkyä, jos olen rasittanut sitä liikaa. Suosittelen käyttämään jotain laksatiivia särkylääkkeiden kanssa, löi nimittäin vatsan aivan jumiin. Olisin ollut kiitollinen jos lääkäri olisi tästä etukäteen maininnut.

      Kannattaa se jumppa ottaa myös tosissaan, vaikka itkun kanssa minäkin sormia suoristelin, ne jumahtaa aika nopeasti paikalleen, jos ei niitä liikuta. Esim. minulla oli peukalo laitettu tosi tiukalle sinne kipsiin ja nyt se on todella jäykkä, en saa sitä ojennettua kunnolla, harmittaa jos se jää näin jäykäksi.

      Pystyn nostelemaan kevyitä esineitä ja kirjoittaminenkin sujuu jo joten kuten. Olen tehnyt kotitöitä kuten imuroinut ja pessyt pyykkiä, tosin omalla tavallani. Välillä pelottaa, että rasitanko kättä likaa, mutta ei kai sitä voi vaan paikallaankaan pitää.

      Ylihuomenna on taas röntgen ja lääkärin vastaanotto, saan kuulla onko luutunut tarpeeksi, jotta k-piikit voisi poistaa. Jännittää kovasti se piikkien poisto, tuntuu varmaankin aika ilkeältä.

    • Anonyymi

      Onko täällä kokemusta "ranteen osittaisesta jäykistämisestä" leikkauksella. Kyseessä on siis vanha veneluun murtuma oikeassa ranteessa joka ei ole luutunut. Veneluuta ei voida enää korjata joten se poistetaan ja lopuista luista kasataan "uusi ranne". Leikkauksen seurauksena ranteen liikerata pienenee. Olisi kiva kuulla kokemuksia vastaavanlaisesta operaatiosta soittajilta, jos sellaisia löytyy. Suoli24 keskusteluista kun ei aina saa kovinkaan hyvää käsitystä mistään aiheesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      247
      14129
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      61
      7200
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      199
      6902
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      39
      4998
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      103
      4769
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4677
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      78
      4373
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      19
      4221
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4122
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3921
    Aihe