Silmä punottaa ja tuntuu kuin olisi roska silmässä ja on hieman kipeä, eli kyseessä on silmätulehdus. Silmä ei kuitenkaan rähmi eikä muuraudu umpeen. Tarvitseeko mennä jo tämän päivän aikana lääkäriin, kun huomasin oireet vasta nyt aamuna.
Vai kannattaako koittaa hoitaa ensin kotikonstein?
Iso kiitos.
silmätulehdus, nopeaa apua tarvitaan
5
1305
Vastaukset
- nahkis
Lekuriin vaan.
- Näin menee
Silmätulehdukset paranevat itsestään mutamassa päivässä.
- I c blind ppl
Ei todellakaan mene noin!
Mulla kutisi ja punoitti silmät kaksi viikkoa kunnes oli pakko mennä lääkäriin etten kaivanut silmiä ulos päästä kutinan vuoksi (olen tyyppiä joka ei juokse lääkärissä turhaan ja aiheuta pahemmassa tilanteessa oleville ihmisille jonoja). Tulehdus ei lieventynyt missään vaiheessa, se vain paheni tiettyyn pisteeseen jota enempää ei kutissut ja punoittanut. Menin lopulta lääkäriin ja sain lääkäristä tipat joita käytin jonkun hieman yli viikon ohjeen mukaan. Eivät auttaneet. Menin uudestaan lääkäriin ja sain silmävoidetta jota käytin 10pv (eli ohjeen mukaan). Silmävoide lopulta auttoi ja tulehdus hävisi kolmeksi päiväksi kokonaan (ei kutissut eikä punoittanut) mutta myöhemmin tulehdus tuli takaisin. Jos olisin mennyt heti kutinan ja punoituksen ilmettyä lääkäriin tämä tulehdus ei olisi kestänyt pitkään (tulehdus levisi liian syvälle ja laajalle tuon kahden viikon aikana).
Eli heti lääkäriin kun silmissä on silmätulehdukseen viittaavia oireita!!!
(Kärsin vieläkin silmien kutinasta ja lievästä punoituksesta, mutta joka ei haittaa elämää niin paljon kuin tuolloin ensimmäisen kahden viikon aikana. Jos tämä pahenee on pakko soittaa lääkäriin TAAS [varmaan neljäs kerta kun tulee soitettua samasta asiasta]).
- Hunaja auttaa
Hunajaa saa silmätulehduksiin ulkomaalaisista kaupoista. Itse käytän kotikonstina ihan tavallista kotimaista hunajaa vedellä laimennettuna.
- No just..
Laita vielä ruokalusikallinen sokeria perään! Haloo.
Mene silmälääkärille, todennäköisesti antibioottitipat riittävät. Mikäli tulehdus pääsee leviämään silmän sisälle (googleta endoftalmiitti), se on menoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432201Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21978Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist176877Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19816- 75762
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101685