Myanmar

Haluaisimme lähteä tutustumismatkalle Myanmariin entiseen Burmaan?
Onko kenelläkään tietoa matkoista?
15612
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ainakin tuollaisen olen löytänyt kuin www.myanmartraveling.com. Sillä on sekä suomalaiset että englantilaiset sivut

Äänestä
  • Kiitos vinkinstä!

    Äänestä

Meitä kiinnostaisi lähteä Myanmariin omatoimimatkalle. Tietääkö kukaan mite viisumit hoituu? Saako lentokentältä Visa on arrival, vai pitääkö hankkia etukäteen? Googlettamalla löytyi ristiriitaista tietoa, mikähän on tämänhetkinen tilanne?

Äänestä
  • Viittaan lonely planetin keskustelupalstaan, josta löytyvät usein ajankohtaisimmat tiedot asioista, niin kuin ihmiset ovat ne kokeneet. Siellä on aloitettu aiheesta keskustelu viimeksi 15.7.2012
    http://www.lonelyplanet.com/thorntree/thread.jspa?threadID=2226013
    eli en laskisi visa on arrivalin varaan. Viisumin saaa helposti Bangkokista ja sen toimittaminen normaalitapauksessa kestää muistaakseni kolme päivää. Jos on buukannut itselleen aikaisemmat lennot, voi lentotiedot esittämällä anoa nopeampaa käsittelyä, joka maksaa enemmän. Lähetystöön kannattaa mennä ajoissa jonottamaan jopa ennen aukioloaikaa, sillä siellä on pitkä jono (ainakin kolme vuotta sitten oli, enkä usko niiden työmäärän vähentyneen). Bangkokkiinhan sitä joutuu melkein jokatapauksessa menemään jos haluaa halvimmalla päästä Yangoniin. Varmaan olitkin tietoinen, mutta mainitaan vielä, että Myanmariin pääsee vain lentämällä. Maarajojen kautta pääsee vain päiväretkille.

    Äänestä

  • Tuosta www.myanmartraveling.com näyttää löytyvän tietoja viisumin hakemiseen.

    Äänestä

En tiedä tarkkaa tilannetta tällä hetkellä, mutta helpointa/varminta on hoitaa kaikki asiakirjat etukäteen. Rajalla tai kentällä asioiden hoitaminen voi viedä yllättävän paljon aikaa.

Äänestä
  • Bangokin kautta olisi tarkoitus mennä, mutta tuo kolmen päivän odottelu ei kuulosta mukavalle, Bangkok on sen verran ahdistava paikka. Mutta siinä välissähän ehtisi käydä muualla pistäytymässä... Eli täytynee varata lisää aikaa ja asennoitua odotteluun. Saako viisumit hoidettua paikallisten matkatoimistojen kautta, vai on täytyykö mennä itse lähetystöön jonottamaan?

    Äänestä

  • Kiitoksia tiedosta kirjoitti:

    Bangokin kautta olisi tarkoitus mennä, mutta tuo kolmen päivän odottelu ei kuulosta mukavalle, Bangkok on sen verran ahdistava paikka. Mutta siinä välissähän ehtisi käydä muualla pistäytymässä... Eli täytynee varata lisää aikaa ja asennoitua odotteluun. Saako viisumit hoidettua paikallisten matkatoimistojen kautta, vai on täytyykö mennä itse lähetystöön jonottamaan?

    Me ollaan kans suunniteltu reissua Myanmariin maaliskuussa 2013 ja olemme ajatelleet ottaa kiertomatkan juuri tuon kyseisen linkin kautta (TT TRAVEL)
    siinä näkisi lyhyessä ajassakin kattavasti paikkoja eikä mene aikaa omaan säätämiseen.
    Olisko jollain kokemuksia tästä matkan järjestäjästä??
    Nyt vain etsitään edullisia lentoja Bangkokiin, mutta eipä oikein löydy... Ehkä tammikuussa tulisi jotain Finskin tarjouksia vielä? Ainakin viime vuonna tuli hyvät tarjoukset.

    Äänestä

Ehtiihän siinä käydä, mutta hankalampaa mihinkään pidemmälle lähteä kun passit on lähetystössä, ehkä päiväretki Ayutthayaan katsomaan miten burmalaiset pistivät Siamin entisen pääkaupungin kivikasaksi. Viisumin voi toki hoitaa matkatoimiston kautta,varmaan ottavat jotain välistä, mutta mulla ei ole kokemusta. Yks vaihtoehto on ostaa liput tosiaan vaikka siten, että kun menee lähetystöön (tai matkatoimistoon), niin lennot olisivat jo seuraavaksi päiväksi. Silloin saa nopeamman käsittelyn, mutta onhan siinä omat riskinsä, pitää ainakin ottaa selville burmalaiset vapaapäivät jne, ettei satu lomapäivä juuri kohdalle.

Äänestä

Lentoliput taskussa Yangooniin maaliskuulle, mutta viisumi puuttuu. Mistä saa viisumin hommattua kätevimmin, kun ei mennä Bangkokin kautta? Voiko burmalaisiin matkatoimistoihin luottaa, vai pitääkö kokeilla tuota Berliinin suurlähetystöä? Onko kellään kokemusta viisumin hankkimisesta Berliinin kautta? Saako viisumit luvattuun neljään viikkoon?

Äänestä

Mistä lennätte Yangoniin? kai siellä on Myanmarin lähetystö.

Äänestä
  • Suomesta lennetään Yangoniin, yhdellä koneenvaihdolla. Vaihtokaupungissa ei ole lähetystöä, eikä siellä tosin olisi aikaakaan viisumia hankkia. Päädyttiin kokeilemaan tuota Berliiniä, tulen raportoimaan kuinka kävi.

    Äänestä

  • apuva1 kirjoitti:

    Suomesta lennetään Yangoniin, yhdellä koneenvaihdolla. Vaihtokaupungissa ei ole lähetystöä, eikä siellä tosin olisi aikaakaan viisumia hankkia. Päädyttiin kokeilemaan tuota Berliiniä, tulen raportoimaan kuinka kävi.

    Berliinin suurlahetystö toimi vallan mainiosti, voin suositella. Passi tuli takaisin tuohon luvattuun neljään viikkoon kera viisumin. Parin viikon päästä lähtö kohti Yangonia, matkakuumetta pukkaa!

    Äänestä

Ok, hyvä tietää kuinka tuo homma toimii.

Äänestä

Joo eli viisumin hankintaa ei todellakaan kannata jättää rajalle.
Voi tulla helposti 2-3pv odottelu rajalla.
Kätevinhän se on hankkia kotisuomesta käsin (silloin se haetaan berliinin kautta) Mutta jos olet töissä media-alalla, voi viisumi jäädä saamatta. Myös puolustusvoimien työntekijöillä on kuulemma ollut joskus jotain vaikeuksia.
Jos olet esim lehtimies niin sitten se viisumi kannattaa hakea matkassa ollessaan esim bangkokissa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eläkepari kirjoitti:

Haluaisimme lähteä tutustumismatkalle Myanmariin entiseen Burmaan?
Onko kenelläkään tietoa matkoista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu