Myanmar

Eläkepari

Haluaisimme lähteä tutustumismatkalle Myanmariin entiseen Burmaan?
Onko kenelläkään tietoa matkoista?

15

612

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Thaimaasta

      Ainakin tuollaisen olen löytänyt kuin www.myanmartraveling.com. Sillä on sekä suomalaiset että englantilaiset sivut

      • eläkepari

        Kiitos vinkinstä!


    • vielä töissä käyvät

      Meitä kiinnostaisi lähteä Myanmariin omatoimimatkalle. Tietääkö kukaan mite viisumit hoituu? Saako lentokentältä Visa on arrival, vai pitääkö hankkia etukäteen? Googlettamalla löytyi ristiriitaista tietoa, mikähän on tämänhetkinen tilanne?

      • Viittaan lonely planetin keskustelupalstaan, josta löytyvät usein ajankohtaisimmat tiedot asioista, niin kuin ihmiset ovat ne kokeneet. Siellä on aloitettu aiheesta keskustelu viimeksi 15.7.2012
        http://www.lonelyplanet.com/thorntree/thread.jspa?threadID=2226013
        eli en laskisi visa on arrivalin varaan. Viisumin saaa helposti Bangkokista ja sen toimittaminen normaalitapauksessa kestää muistaakseni kolme päivää. Jos on buukannut itselleen aikaisemmat lennot, voi lentotiedot esittämällä anoa nopeampaa käsittelyä, joka maksaa enemmän. Lähetystöön kannattaa mennä ajoissa jonottamaan jopa ennen aukioloaikaa, sillä siellä on pitkä jono (ainakin kolme vuotta sitten oli, enkä usko niiden työmäärän vähentyneen). Bangkokkiinhan sitä joutuu melkein jokatapauksessa menemään jos haluaa halvimmalla päästä Yangoniin. Varmaan olitkin tietoinen, mutta mainitaan vielä, että Myanmariin pääsee vain lentämällä. Maarajojen kautta pääsee vain päiväretkille.


      • eläkepari

        Tuosta www.myanmartraveling.com näyttää löytyvän tietoja viisumin hakemiseen.


    • rmtab

      En tiedä tarkkaa tilannetta tällä hetkellä, mutta helpointa/varminta on hoitaa kaikki asiakirjat etukäteen. Rajalla tai kentällä asioiden hoitaminen voi viedä yllättävän paljon aikaa.

      • Kiitoksia tiedosta

        Bangokin kautta olisi tarkoitus mennä, mutta tuo kolmen päivän odottelu ei kuulosta mukavalle, Bangkok on sen verran ahdistava paikka. Mutta siinä välissähän ehtisi käydä muualla pistäytymässä... Eli täytynee varata lisää aikaa ja asennoitua odotteluun. Saako viisumit hoidettua paikallisten matkatoimistojen kautta, vai on täytyykö mennä itse lähetystöön jonottamaan?


      • Kiitoksia tiedosta kirjoitti:

        Bangokin kautta olisi tarkoitus mennä, mutta tuo kolmen päivän odottelu ei kuulosta mukavalle, Bangkok on sen verran ahdistava paikka. Mutta siinä välissähän ehtisi käydä muualla pistäytymässä... Eli täytynee varata lisää aikaa ja asennoitua odotteluun. Saako viisumit hoidettua paikallisten matkatoimistojen kautta, vai on täytyykö mennä itse lähetystöön jonottamaan?

        Me ollaan kans suunniteltu reissua Myanmariin maaliskuussa 2013 ja olemme ajatelleet ottaa kiertomatkan juuri tuon kyseisen linkin kautta (TT TRAVEL)
        siinä näkisi lyhyessä ajassakin kattavasti paikkoja eikä mene aikaa omaan säätämiseen.
        Olisko jollain kokemuksia tästä matkan järjestäjästä??
        Nyt vain etsitään edullisia lentoja Bangkokiin, mutta eipä oikein löydy... Ehkä tammikuussa tulisi jotain Finskin tarjouksia vielä? Ainakin viime vuonna tuli hyvät tarjoukset.


    • Ehtiihän siinä käydä, mutta hankalampaa mihinkään pidemmälle lähteä kun passit on lähetystössä, ehkä päiväretki Ayutthayaan katsomaan miten burmalaiset pistivät Siamin entisen pääkaupungin kivikasaksi. Viisumin voi toki hoitaa matkatoimiston kautta,varmaan ottavat jotain välistä, mutta mulla ei ole kokemusta. Yks vaihtoehto on ostaa liput tosiaan vaikka siten, että kun menee lähetystöön (tai matkatoimistoon), niin lennot olisivat jo seuraavaksi päiväksi. Silloin saa nopeamman käsittelyn, mutta onhan siinä omat riskinsä, pitää ainakin ottaa selville burmalaiset vapaapäivät jne, ettei satu lomapäivä juuri kohdalle.

    • apuva1

      Lentoliput taskussa Yangooniin maaliskuulle, mutta viisumi puuttuu. Mistä saa viisumin hommattua kätevimmin, kun ei mennä Bangkokin kautta? Voiko burmalaisiin matkatoimistoihin luottaa, vai pitääkö kokeilla tuota Berliinin suurlähetystöä? Onko kellään kokemusta viisumin hankkimisesta Berliinin kautta? Saako viisumit luvattuun neljään viikkoon?

    • Mistä lennätte Yangoniin? kai siellä on Myanmarin lähetystö.

      • apuva1

        Suomesta lennetään Yangoniin, yhdellä koneenvaihdolla. Vaihtokaupungissa ei ole lähetystöä, eikä siellä tosin olisi aikaakaan viisumia hankkia. Päädyttiin kokeilemaan tuota Berliiniä, tulen raportoimaan kuinka kävi.


      • apuva1
        apuva1 kirjoitti:

        Suomesta lennetään Yangoniin, yhdellä koneenvaihdolla. Vaihtokaupungissa ei ole lähetystöä, eikä siellä tosin olisi aikaakaan viisumia hankkia. Päädyttiin kokeilemaan tuota Berliiniä, tulen raportoimaan kuinka kävi.

        Berliinin suurlahetystö toimi vallan mainiosti, voin suositella. Passi tuli takaisin tuohon luvattuun neljään viikkoon kera viisumin. Parin viikon päästä lähtö kohti Yangonia, matkakuumetta pukkaa!


    • Ok, hyvä tietää kuinka tuo homma toimii.

    • dgjsjgjjjgjsgj

      Joo eli viisumin hankintaa ei todellakaan kannata jättää rajalle.
      Voi tulla helposti 2-3pv odottelu rajalla.
      Kätevinhän se on hankkia kotisuomesta käsin (silloin se haetaan berliinin kautta) Mutta jos olet töissä media-alalla, voi viisumi jäädä saamatta. Myös puolustusvoimien työntekijöillä on kuulemma ollut joskus jotain vaikeuksia.
      Jos olet esim lehtimies niin sitten se viisumi kannattaa hakea matkassa ollessaan esim bangkokissa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      137
      2341
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      51
      1019
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      907
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      776
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      83
      757
    6. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      665
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      637
    8. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      636
    9. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      626
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      142
      604
    11. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      589
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      564
    13. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      538
    14. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      52
      533
    15. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      517
    16. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      508
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      498
    18. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      497
    19. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      496
    20. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      489
    Aihe