Mistä Shiba Inu?

kysyjä

Olen jo pitkään halunnut akitaa,mutta sen koko estää sen hankkimisen. Sain myöhemmin tietää shibasta ja sain kaverin jolla sellainen on! Mutta kaverini koiran kasvattajalla ei ole tiedossa pentuja, ja tiedän että rotua ei löydy helposti Suomesta mutta osaisiko joku antaa infoa shiban hankinnasta(mistä shiban siis saisi, hoito ja rotu-tiedot jo hallinnassa:)

2

1194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mää luulen

      että kaverisi taisi valhetella, ehkä parempaa tietoa vasten tosin. Mutta kyllä niitä ainakin täällä pääkaupunkiseudulla tulee vastaan usein. Mukulat näyttää tuntevan sen rotuna paremmin kuin kansalliskoiraamme suomenpystykorvaa. Sen verran usein on saanut niiden eroja selittää. Ja useampi (nuorehko)aikuinenkin on kysynyt onko mun koirani shiba vai suomipystis. Että näin ne ajat muuttuvat, ehkä shibasta tulee seuraavan sukupolven kansalliskoira, ainakin city-ihmisille.

      Mutta tuolta shibasivuilta löytyy kasvattajalista josta voisit aloittaa kysellä pennuista.

      http://www.suomenshiba.fi/kasvattajalista.html

    • Katashiba

      Hei! Itsekkin olen nyt jonkin aikaa suunnitellut ottavani Shiba pennun. Olen yhteydessä pariin kasvattajaan ja kyseinen rotu on kyllä kovin haluttu, kun ei se vielä ole suomessa niin yleinen kuitenkaan. Kannattaa juuri olla yhteydessä eri kenneleihin ja kasvattajiin ja kysellä säännöllisesti heiltä tilannetta ja mahdollisia pentue suunnitelmia :) Ilmoittele vaikka tänne sitten kuulumisia onko onnistanut! itsekkin olen juuri samalla asialla ja toivon että tänä vuonna vielä sen pennun saisin! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2338
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2233
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1554
    4. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1545
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1447
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1093
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      984
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      118
      963
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      893
    Aihe