muovimallien renkaat ja vanteet

peruscorolla

Olisi kiva rakentaa jokin tavallinen suomi-auto, esim. Corolla DX tms. mutta usein mallit ovat jotain GT jne. versioita ja renkaat sekä vanteet on jotain ihan muuta kuin perinteiset suomimallien 155/80x13 peltivanteilla.
Tämä yksityiskohta on kuitenkin hyvin näkyvä ja pilaa vaikutelman jos muutoin suomiautossa on jotkut hirmuläskit renkaat ja bling-bling vanteet.

Itse tekemälläkään ei oikein onnistu, miten voisi muovilevystä tehtyihin vanteisiin sorvata täydellisen pyöreät perusmuodot, siis syvyys suunnassa? Vanteiden ulkopinnan poikkileikkaushan on aika "koukeroinen".

Jotkut täyskapselit olisi tietysti varmaan helpompi tehdä mutta vielä 80-luvulla ne olivat melko harvinaisia perusautoissa.

5

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minkäs teet

      Joo näin on. Ei taida olla mallaaminen niin hirveän suosittua nykypäivänä ja vanha Corolla vielä harvinaisempi kohde.

    • uyg8

      www.pienoismallit.net

    • Onko ideaa

      Tulee äkkiseltään mieleen että jos osaat kovalla työllä tehdä sen keskiön itse niin kyllähän vannekehäksi löytyy sitten valmis osa jostain johon tuon tekeleesi istutat ja vanne on syntynyt.

      Hyvän orkkisosasihan voit sitten simppelillä kumimuotilla ja resiinivalulla kopioida aina vain uudestaan.

      Orkkisosaan jos vielä jättäisi kevennysreiät tekemättä niin samasta originaalista tehtyihin valuosiin voisi avata kevennysreiät vasta jälkikäteen, kulloisenkin vannemallin mukaan.

      Tuli vain nämä mieleen, aika samanlaisiahan noi plootuvanteet on usein olleet kuitenkin noissa suomipeleissä 1/1 -skaalassa. Sopivan himmeä hopea pintaa ja ei kun suomipeliä vitriiniin.

    • mci.fi

      Aloittajalle vinkiksi, käy katsomassa noita renkaita mci.fi -osoitteesta.

    • Haastetta löytää.

      Olen ihan samaa mieltä, ja kun mieleisensä mallin lopulta löytää, niin se on sitten ralliauto, levikkeineen, ja korisarjoineen. Miksi ei voida valmistaa myös vakio mallia samasta autosta, kun muottikin on vaivauduttu tekemään?

      Oli työn ja tuskan takana löytää omasta oikeasta autosta pienoismalli, joka ei ollut ralliauto, mutta löytyi se lopulta. Myös corolla dx löytyy, kun selaa ulkomaisia kauppoja, tosin on 4 ovinen, itse etsein sitä 2 ovista mallia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      223
      5901
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      112
      5754
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      214
      4821
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      58
      4123
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4047
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3628
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      11
      3263
    8. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      16
      3092
    9. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      39
      1687
    10. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1490
    Aihe