muovimallien renkaat ja vanteet

peruscorolla

Olisi kiva rakentaa jokin tavallinen suomi-auto, esim. Corolla DX tms. mutta usein mallit ovat jotain GT jne. versioita ja renkaat sekä vanteet on jotain ihan muuta kuin perinteiset suomimallien 155/80x13 peltivanteilla.
Tämä yksityiskohta on kuitenkin hyvin näkyvä ja pilaa vaikutelman jos muutoin suomiautossa on jotkut hirmuläskit renkaat ja bling-bling vanteet.

Itse tekemälläkään ei oikein onnistu, miten voisi muovilevystä tehtyihin vanteisiin sorvata täydellisen pyöreät perusmuodot, siis syvyys suunnassa? Vanteiden ulkopinnan poikkileikkaushan on aika "koukeroinen".

Jotkut täyskapselit olisi tietysti varmaan helpompi tehdä mutta vielä 80-luvulla ne olivat melko harvinaisia perusautoissa.

5

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minkäs teet

      Joo näin on. Ei taida olla mallaaminen niin hirveän suosittua nykypäivänä ja vanha Corolla vielä harvinaisempi kohde.

    • uyg8

      www.pienoismallit.net

    • Onko ideaa

      Tulee äkkiseltään mieleen että jos osaat kovalla työllä tehdä sen keskiön itse niin kyllähän vannekehäksi löytyy sitten valmis osa jostain johon tuon tekeleesi istutat ja vanne on syntynyt.

      Hyvän orkkisosasihan voit sitten simppelillä kumimuotilla ja resiinivalulla kopioida aina vain uudestaan.

      Orkkisosaan jos vielä jättäisi kevennysreiät tekemättä niin samasta originaalista tehtyihin valuosiin voisi avata kevennysreiät vasta jälkikäteen, kulloisenkin vannemallin mukaan.

      Tuli vain nämä mieleen, aika samanlaisiahan noi plootuvanteet on usein olleet kuitenkin noissa suomipeleissä 1/1 -skaalassa. Sopivan himmeä hopea pintaa ja ei kun suomipeliä vitriiniin.

    • mci.fi

      Aloittajalle vinkiksi, käy katsomassa noita renkaita mci.fi -osoitteesta.

    • Haastetta löytää.

      Olen ihan samaa mieltä, ja kun mieleisensä mallin lopulta löytää, niin se on sitten ralliauto, levikkeineen, ja korisarjoineen. Miksi ei voida valmistaa myös vakio mallia samasta autosta, kun muottikin on vaivauduttu tekemään?

      Oli työn ja tuskan takana löytää omasta oikeasta autosta pienoismalli, joka ei ollut ralliauto, mutta löytyi se lopulta. Myös corolla dx löytyy, kun selaa ulkomaisia kauppoja, tosin on 4 ovinen, itse etsein sitä 2 ovista mallia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      307
      6694
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      51
      5846
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      194
      5344
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4113
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3348
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3343
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      53
      3264
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3018
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2262
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1135
    Aihe