Metsäkoneenkuljettajat huomio !

Sertti- Pertti

Metsäkonealalla on todella paljon työnantajia / metsäkoneyrityksiä, jotka eivät kanna työnantajan- ja yhteiskunnallisia vastuitaan. Metsäkoneenkuljettajien on nyt aika toimia. Ilmoittakaa työsuojeluviranomaisille työnantajanne / työkaverinne työnantajan vastuuttomasta toiminnasta.
Ole yhteydessä alueesi työsuojeluviranomaiseen. Puhelin - ja sähköpostiosoitteet löydät osoitteesta: http://www.tyosuojelu.fi/fi/ . Osoitteesta löytyvät alueittain yhteystiedot ja virkamiesten sähköpostiosoitteet ovat muotoa [email protected]

Ilmoitat viranomaiselle, mitä rikkeitä työpaikallasi, työkaverisi työpaikalla on. Viranmainen on lain mukaan vaitiolovelvollinen. Siispä viranomainen ei kerro, että kuka teki tarkastuspyynnön, tai onko tarkastus sattunut vain työnantajan huonon " arpaonnen seurauksena" .
Kun tarkastus on tehtynä, pyydä puhelimitse / sähköpostitse pöytäkirja tarkastuksesta. Toimita se Puuliittoon.
Voit myöskin kertoa Puuliittoon Metsäkonealan työehtosihteerille, että tällainen tarkastus on tehtynä, jolloin Puuliitto tietää pyytää viranomaiselta pöytäkirjaa. Pöytäkirjat toimitetaan Puuliitosta metsäsertifiointien tarkastusprosesseihin, jolloin niistä dokumentoidaan laki- ja sopimusrikkomukset.
Urakanantajat joutuvat tuolloin vastuuseen urakointiketjujensa menettelyistä. Isot urakanantajat laittavat koneyritykset takuulla ruotuun, siinä pelossa, että heidän toimintansa johdosta tulee poikkeama.
Homma toimii pomminvarmasti, eikä työntekijälle / ilmoittajalle voi olla mitään seuraamuksia. Korkeintaan makeat naurut !

6

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Totuus tässä

      Juuri näinhän karjanpitäjistä tehdään ilmoituksia kunnaneläinlääkäreille muka eläinrääkkäyksestä. Nimettömänä ja suurin piirtein joka kerta turhaan.

    • Big boss

      Hiljaa kyllä pomot on pomoja ja orjat orjia kaikki tekee sitä mihin on luotu.Rahat kuuluu pomolle kärsimys ja leivänpalat orjalle.

    • Jaska, mies metsän s

      Metsäsertifikaatti ei kuulu sellaisille firmoille, jotka eivät noudata lainsäädäntöä ja työehtosopimuksia.

      • vihreen koneen kuski

        Esimerkkinä Mhy. Teettävät korjuun jollain maajussilla jolla ei minkäänlaista koulutusta metsäalalta. Lisäksi kalusto vanhentunutta, eikä täytä kaikkia turvallisuus määräyksiä. Parasta on ettei näillä jyväreillä ole mitään käsitystä mittalaitteista ja niiden säädöistä, yhtään sen enempää kuin Mhy:n työnjohdollakaan. Silti uskotellaan että vain Mhy on metsänomistajan asialla, vaikka laskuttavat törkeitä summia turhan päiväisestä valvonnasta, vaikka todellisuudessa ei ymmärretä mistään mitään.


    • rwdupos

      ja sitten höpöhöpö

      • Kartelli

        Eikö metsäkeskus valvo otanta mittauksilla koneiden kalibrointia. Ainakin muistan kun kerran 90-luvulla myin leimikon niin palstalle tuli mies digitaalisen kaulaimen kanssa ja käski koneenkuljettajan tehdä pölliä tietyn mottimäärän?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe