Kissan oksentelu huolettaa :/

ruusun nuppunen

Moi! Meidän 5v. leikattu narttukissa on alkanut oksentelemaan huolestuttavan usein. Syötyään ruuan, se oksentaa sen melkein heti sulamattomana ulos. Kissa siis oksentaa lähes joka päivä.
Kissa on muuten täysin normaali, se leikkii ja kaipaa hellyyttä yhtälailla kun ennenkin. Madotus kissallamme on Ok, sillä madotamme kissat säännöllisesti (kissat liikkuvat myös vapaana ulkona). Harmittaa, kun kissa syö ruokansa, ja tunnin sisällä oksentaa sen ulos, ja sit on taas nälkä ja tullaan jalkoihin mouruamaan.
Lääkärille on soitettu, ja sanoivat vain että seuraillaan tilannetta muutaman viikon ajan, sillä koska kissa liikkuu ulkona niin luultavasti se vain yrittää kakistella ruohoja ja karvoja ulos.
Mutta kuitenkin, on se nyt kumma jos kissa oksentaa päivittäin aina ruuan jälkeen!
Ps. kissan ruokavalio ei ole muuttunut millään lailla, vaan oksentelu alkoi aivan yhtäkkiä, enkä tiedä syytä, ja eläinlääkäri ei vaivaudu heti auttamaan. :-(

3

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nepsu86

      Eläinlääkäri vaihtoon ja sassiin! Toi ei ole normaalia, kissalla voi olla vierasesine joka pistää ökkäämään, suolistotulehdus, tai vaikka allergia.
      Kyllä kunnon eläinlääkäri ottaa kipeän kissulin heti vastaan. Peukkuja!

    • oksentelu

      Minun kissani oksentaa jos ahmii ruuan, joten tulee kyllä heti ylös. Täytyy vaan antaa pieni annoksi, hitaasti ettei pääse ahmimaan.

      • adasdadasda

        Ja jos kissalla on huonot hampaat, ruokaa voi vaikka haarukalla muussata pienemmäksi. Niin ei tule sitten ahmittua liian isoja paloja.

        Siskon seniorikissalla on sama ongelma: liian suuri ruokahalu! Ahmii ruokaa hulluna ja hetken päästä ne onkin jo matolla. Niinpä kissalle on alettu antaa pienempiä ruokamääriä ja tämän vuoksi tietenkin useammin. Haarukalla myöskin on muussattu ruokaa vielä pehmeämmäksi, vanhan kissan hampaat eivät ole enää yhtä hyvässä kunnossa kuin nuorena. Sen kun yhdistää ahmimiseen...

        Mutta suosittelen hakemaan toisen mielipiteen toiselta eläinlääkäriltä, jos kissasi ruokailutavoissa ei ole muuten muutoksia (eli se syö normaaliin tahtiin).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8138
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3922
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1400
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      34
      1241
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1122
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1020
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe