Millainen veroprosentti kannattaa olla, jos nostaa opintotukea 9 kuukautta vuodessa ja tienaa töistä vuoden aikana sen verran, mitä opintotuella saa tienata (n. 11800 e)?
Onko opintotuella oma verotus? Pitääkö se laskea mukaan, vai määritelläänkö vero% noista vuoden palkkatuloista ( 11800 e)?
Kauheaa päänvaivaa aiheuttaa tämä, kun pitäisi varmaan veroprosentille tehdä jotain, kun ei kohta enää ole päätoimisesti töissäkäyvä.
Opiskelijan veroprosentti
ei ymmärrä..
2
934
Vastaukset
- koopratt
Kela maksaa automaattisesti 10% opintotuestasi veroa, ja työstä saadusta liksasta maksat sitten verokorttisi mukaan. Eli 11 800e tuloillehan ei kovin korkeaa prosenttia tule, mutta maksat veroa sen 11 800e mukaan.
- RestoNami
Kelalle voi myös toimittaa verokortin, jolloin tuen ennakonpidätysprosenttia muutetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1104326
- 793523
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843365Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223331Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?263268- 742936
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim642817"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452790Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852579- 92522