Pitäisi uusia keulapurje, kyseessä toppiriki. Aikomus on hankkia vain yksi uusi purje. Fokkaa olen ajatellut paremman nousukulman ( hankkisi samalla barberit sissänvetoon) ja hiukan korkeamman reivausrajan takia.
Mitä mieltä, kannaattaako hankkia fokka vai genua uudestaan ?
Genuan tilalle fokka
15
431
Vastaukset
- seppomartti
Pari ehdotusta. Hanki täysikokoinen rullagenoa irrotettavaan kutteristaagiin fokka. Toinen vaihtoehto ajattelemasi maksifokka code O rullalle genaakkeripuomiin. Selvyyden vuoksi vielä erikseen mainitsen (ennen kuin joku mäntti kerkiää haukkua rullapurjeita) , että rullataan toinen em. Vaihtoehdoista pois ja toinen auki eikä yleensä ajeta osin rullatulla.
- zerozerozero
Kokeneen kisailijan kommentti omasta code 0:staa oli, että se on erittäin tarkka ajattava
- -Mika-
Hanki se fokka ja pida se genoa myös mukana keveiden avotuulien varalle.
Purjevalikoimasi monipuolistuu ja vain yhden uuden purjeen hankinnalla. - Joakim_
Ei kai kukaan voi noilla tiedoilla mitään järkevää vastata! Toppirikejä on kovin erilaisia, samoin veneitä. Ei fokalla välttämättä saa parempaa nousukulmaa eikä barbereita ole aina järkevä käyttää.
Jotta fokka toimisi hyvin kevyessä kelissä, pitää siinä olla ahvenselkää ja reilusti pussikkuutta. Tällöin ei reivikynnys välttämättä muutu miksikään.
Jos kyseessä on rullapurje, pitää fokassa olla joko pysty- tai rullalatat. Molemmista on riesaa enemmän kuin tavallisista. - f4554332
Perinteisesti laiskan miehen yleiskeulapurje genoaveneissä on kakkosgenoa, se voisi olla yksi ehdotus em. lisäksi.
Mutta miksi olla laiska, kevyen tuulen genoa, joka kestää ainakin 8 m/s tuulia ja plus fokka kovempiin tuuliin on purjehtian valinta. Yleensä purjehduspäivän aikana on selvää, kumman purjeen keulaan asentaa rannassa. - PetriA..............
Minun vaikutelmani on, että lomallamme heinäkuussa tuulet vuosi vuodelta vain lisääntyy. Meillä pelkkä fokka kombinaatio toimii eri hyvin. Ehkä viikkojen loma jaksolle osuus päivä tai kaksi kun voisi olla enemmän purjepinta-alaa, mutta sehän on suurta nautintoa sekin lillua pikku hiljaa.
- 54444
"Minun vaikutelmani on, että lomallamme heinäkuussa tuulet vuosi vuodelta vain lisääntyy"
Höpö höpö, Itämerellä edelleen kevyttä keliä riittää, varsinkin hankoniemen länsipuolella.
Koskaa ei ole liikaa purjealaa, sitä voi aina tarpeen tullen vähentää. Ikäviä sen sijaan ovat alirikatut veneet, varsinkin koska hidas vene ja jatkuva koneveneily aiheuttaa huonoa fiilistä joka puretaan sitten nettiin toisiin keskustelijoihin.
Siispä jos on genoavene, genoa ja fokka ilman muuta varustukseen. Jos on fokkavene niin fokka ja code 0 pitää olla.Siis jos mielii purjein järkevästi edetä. - mökkeilyyn säpinää
"mutta sehän on suurta nautintoa sekin lillua pikku hiljaa. "
Monesta lilluvasta veneestä löytyy loki ja ehkä tuulimittarikin. Kannattaisi teipata laipioon ulos orc mittakirjasta velocity prediciton taulukko, jos netistä ei löydy suoraan oman veneen orc mittakirjaa, niin tod näk. samantapaisen löytyy ja myöskin muutamalla kympillä mittaa oman veneen.
http://www.orc.org/orccert.htm#cert6
- 7+19
Nousukulmaa tuskin saat lisää, kevyellä kelillä päinvastoin voit menettää, jos vene jää selvästi alitehoiseksi. Todennäköisesti jos toppirikiseen genuaveneeseen ottaa ainoaksi keulapurjeeksi fokan, niin tehot kevyessä kelissä on todella onnettomat. Toisaalta navakassa tuulessa pärjää sitten paremmin. Makuasia kumman valitset, mutta vain yhdellä purjeella vene ei vaan toimi hyvin kaikissa oloissa. Reilusti rikatut osatakilat on tässä suhteessa parempia, niillä pärjää yhdellä keulapurjeella melko laajan tuuliskaalan.
Uskallan vetää kirjoituksesta sen johtopäätöksen, että olet lähinnä retki-/matka-/perheveneilijä etkä kilpapurjehtija. Siihen käyttöön suosittelen oman kokemuksen varassa genuaa edelleenkin. Ja rullalla tietysti (tällaisessa käytössä yksi tärkeimpiä asioita on se, että purjeiden käsittely ei normaalitilanteissa edellytä istumalaatikosta kannelle nousemista). Genua skulaa hyvin useimmissa olosuhteissa ja tehoa on enemmän kuin fokassa. Yksin seilatessa on itse asiassa silloin usein aika mukavaa ajaa pelkällä keulapurjeella.
Omassa paatissani on melko hurja osatakila, ja kun tuntuu, että aina on vastatuuli, menen mihin menen, niin olen ajatellut hankkia väsähtämässä olevan genoan tilalle fokan. Hittoonkos mulla niin kiire on? Ja itse asiassa, tuo fokka ja code-0 yhdistelmä kuulostaa ihan varteenotettavalta, tai jopa fokka ja mikä tahansa litteähkö moniväripurje.
- seppomartti
Code on hyvä 40-90 astetta apparenttia. Hyvä rulla, genaakkeripuomi ja falli toppiin täydentää keveän tuulen ominaisuudet.
Vastatuuliongelmaan olen muutaman kerran saaristomerellä ja Kreikan saaristossa keksinyt kivan ratkaisun. Jos ei ole matka minnekään niin aamulla purjehdus aloitetaan löysillä skuuteilla ja katsotaan minne joudutaan. Seuraavana aamuna sama juttu. Jos tenorit yrittää kovaa ja korkealle niin lomapurjehtija voi ajaa alas ja vielä kovempaa.
- www.snoopy.fi
Allekirjoitan "Perhepurjehtijan" kommentin minakin. Tulin pelkalla genoalla Kap Kaupungista Trinille yli 10.000 km - ihan mukavasti. www.snoopy.fi
- Äläkälk
Itse olisin myös Perhepurjehtijan kanssa samoilla linjoilla. Omassa toppirikatussa on hyvin tehty triradial-genua, joka on erittäin käymttökelpoinen purje. Tärkeää on rakentaa helppo systeemi, jolla skuuttauspistettä voi vaivattomasti säätää. Tällöin genua istuu aika hyvin ja tarjoaa tehokkaan ja helppokäyttöinen yleispurjeen. Eilenkin purjehdin tiukkaan vastaiseen noin 10 metrin tuulessa pelkällä genulla. Yllättävän hyvin nousee.
- Seppomartti
Fokka ja isoon 1. reivi kulkee kryssissä kovempaa ja korkeammalle kuin pelkkä genoa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei1206179Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1565643Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka554421Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1043925Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j153889Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle383701Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.673444Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja253070- 2322858
Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12413