On niin pimeää että on oltava valotkin päällä, taas lämpötila on sitä luokkaa että voisi istua alasti, sää on kuin myöhäinen heitto vettä kiukaalle.
Jossain kaukaa kuuluu jyrinää liekö ukkonen vai lentokone?
Aikanaan se selviää, vaikkei sääkartat tilanteita tarkenna sateiseksi näille seuduille, hyvä vaan ettei saa tietääkään etukäteen kaikkea.
Maanantai kuitenkin ja nimpparikahville on meno illalla.
Kunpa olisi ilta ja perjantai, muttei koskaan aamu ja maanantai!
En löytänyt sellaista ketjua mihin olisin voinut tämän tarinani kirjoittaa,
vältin näin turhat panikoinnit....toivottavasti.
Sataa jo, kaatamalla,
Jossain kaukaa kuuluu jyrinää liekö ukkonen vai lentokone?
Aikanaan se selviää, vaikkei sääkartat tilanteita tarkenna sateiseksi näille seuduille, hyvä vaan ettei saa tietääkään etukäteen kaikkea.
Maanantai kuitenkin ja nimpparikahville on meno illalla.
Kunpa olisi ilta ja perjantai, muttei koskaan aamu ja maanantai!
En löytänyt sellaista ketjua mihin olisin voinut tämän tarinani kirjoittaa,
vältin näin turhat panikoinnit....toivottavasti.
Sataa jo, kaatamalla,
Vastaukset 10
Vanhimmat
Taitaa olla keskisuomeen menossa tuo ukkos ja saderintama tällä hetkellä. Yllättävän kosteaa on sisälläkin, tosin tuuletusikkunat on olleet auki yön yli.
Nuo sähköilmiöt seuraa ukonilmaa, aamulla kun kytkin TV:auki, ei mitään tapahdu. Siinä mietin oisko patterit loppu säätimestä, vaiko valolamppu simahtanut, mutta sama temppu kuin ennenkin :D irroita johdot jumpaten lattialla. Kumma kun illalla sammutin normaalisti!
Vanha massiivipuisen kaappi paukahti oikein vahvasti illalla, ihmettelin, kunnes tajusin kosteuden saavan puun laajenemaan!
Nauratti ihan kun vilkaisin sitä, mitä siinä pelottelet. Kiukkuiseks jotkut tulee kun ukkosta on ilmassa, äkäisiä kuin paarmat kimpussa!
Tuo änkyräsana on sitten hauska:D Muistuu mieleen lehmät saattavat laittaa kaikki neljä jarruaan päälle ja päättää änkyröidä........:D.., siihen se sopii erinomaisesti.
Virkeää palstaviikkoa, Kreikankin saatua hallituksensa hyväksynnän!
hyvä koostumus tuntuu olevankin nyt, ja Montikin terävänoloinen pääministeri:D
Ärisen minäkin kun tuo pilvipeite leijuu tuossa ylhäällä eikä aurinkoa näy ei kuulu.
Paikat särkee ja sydäntäkin kolottaa, eikä sielukaan luultavasti naureskele: D
On vielä lisäksi maanantai, kumpa sekin menisi ohi pikapuoleen.
Mutta eipäs surkutella, onhan meillä kesä....
Linnut laulaa ja kukkaset kukkii, toista tämä on sentään kuin syksy ja lokakuiset sateet .
Tosiaankin toivotellaan sitä virkeyttä ja iloista mieltä näin viikon alussa,
lopussa voi jo vaikka olla helteistä vaikerointia.
Kyllähän me pärjätään säässä kuin säässä, kokemustahan on jo roppakaupalla.
Kyllä pärjätään, olet fiiuliin aivan oikeassa.
Paksu on pilvikerros ja pimeys jatkuu, nyt on tuulikin aloittanut hommansa, kai se saa pilvetkin hajaantumaan tahoilleen.
Vesikuuri oli kyllä aivan mahdoton kukkaset painautui maata vasten ja siinä ne vielä loikoilee aurinko odotellen.
Pitänee kuitenkin onnitella itseä ja muita että opiskelut ovat maistuneet sen verran että on mahdollista olla sisätöissä ;-D..
Asustekin on vapaa ei kovia tärkättyjä kauluksia eikä pakollista virkapukua!
Heräsin aamuyöllä kumeaan ukkosen jylinään, salamointiin jota seurasi piiskaava sade. Toisaalta oli ukkonen oli toivottava, loppui painostava päänsärkyinen olo joka vaivaa aina sähköisen ukkosrintaman saapuessa. Pohjoisessa näkyy jo vanha taivas mutta luoteesta pukkaa sadepilveä. Tämä on kesä aikaa aurinko, sateet ja ukkonen kuuluvat päiviin.
Eilen ajelin maaseudulla huomasin heinänkorjuu pikkuhiljaa näyttää alkavan. Tuli oma nuoruusaika lapsuuskodissa mieleen. On alkanut sadonkorjuu jota jatkuu pitkälle syksyyn. Pohjoismaissa vuodenajat ovat tosi vaihtelevia ja sen huomaa, aina odotusta kesä - syksy - talvi - kevät -, jokaisella vuodenajalla on oma viehätys.
Räystäspääskysten pesiä oli kattopeltien reunojen alla, poikaset on jo pudotettu pesistä pois, joka iltaiset ja aamuvarhaiset lentoharjoitukse laumana pääskyjen kirskunnat säestävät lentoja. Joskus mietin miten kovaa on poikasten elämä, siitä vain emo työntää poikaset pesästä ulos maailmaan selviämään monista vaaroista, ihme kumma selviävät.
Tälläiset tunnelmat heinäkuulta tästä kohtaa, iloa elämään tavalla jos toisellakin.
Aamun hämäryys häviää ja aurinko palaa paikalleen, tuuli näyttää yltyvän reippaaksi puhuriksi.
Tänään pitänee mennä tarkastamaan mustikkasadon kypsymistä, naapurit olivat keränneet jo aika suuren määrän Kirkkonummelta, aurinjoiset rinteet ovat parhaita mustikkapaikkoja.
Mansikoita on tässä lähettyvillä aika paljon useita suurviljelijöitä, joilla myös itsepoimintaa.
Olen jo maistanut lähipeltojen marjoja, mutta kauempana moottoritiestä pitää tänään käydä herkkuja hakemassa.
Seurasin eräänä iltana pääskysten komentoa maalaistalon pihassa, kissa hiiviskeli kukkapenkin suojassa, mutta kun se huomattiin olivat pääskyt joukolla syöksymässä kissaa päin.
Lopulta sen oli lähdettävä piilostaan ja kova oli vauhti kun katti syksyi verannan alle turvaan.
Taisi olla sitä aikaa kun poikaset olivat lähdössä pesästä, taitavia ovat ensilentoharjoitukset, ja iloista zirrrp ääntä kilvan toistellen noustaan korkeuksiin.
Käväisikö se aurinko jossakin välillä :D No onhan hyvä, että palasi takaisin!
Just ihailin ulkona kuinka tuosade on taas tehnyt hyvää kasvustolle: kukkaset kaunistaa nyt ympäristöä, ihan herttainen tunnelma, lämpö ja kaikki, mukillinen kahviakin kädessä:)
Ne koristeelisset kukkakepit on nyt saaneet viherköynnöksen, missä heleän pinkinpunaiset kukat avautuvat isoina.
Nyt aukesi ensimmäinen syvän sinipunainen, kaunis väri sekin, joku päivänsini lajike sekin on.
Kahvit on hörppästy, ja pienet puuhat taas odottaa, heippa
Olin tyttären kanssa tuhlailemassa alennusmyynneissä ja nyt tuntuu olo hyvin pehmoiselta vielä, pian insuliini vaikuttaa ja pääsen taas 'vauhtiin'.
Koko päivä siellä sun täällä Porvoossa kävimme laiturilahvilassa vikistymässä capuccinolla.
Minun kukkaseni ovat nostaneet kauniit kukkasensa ja vaikuttavat oikein hyvinvoivilta sen aamuisen rankkasateen jälkeen.
Tulomatkalla poikkesimme Kellokoskelle, prinsessaa ei näkynyt mutta muuten nähtiin tuttuja kai jotain tuntemattomiakin, sellainen päivä, siis oikein hyvä.
Sade meni jo, yksi sananparsi. Pian se on tämäkin viikko mennyt, huomisen perästä on jo keskiviikko. Se oli silloin kun olisi ollut aina ilta ja lauantai ei koskaan arki ja maanaantai.
Kun on 70 ja plus, taitaa aret olla arvossaan.
Samaa olen huomannut kohdallani, joka ilta mietin mihin kulutin tämän päivän kun ilta oli niin lähellä aamua.
Paljon ei ehdi päivässä tekemään kun miettimiseen mitä tekisin kuluu niin paljon aikaa, pitäähän toki harkita myös miten sen jonkin tekisi ;-DD.
Kaikkialla on niin paljon näkemistä paikoillaan istuessa voi parhaiten nauttia vaikka torikahvilassa, siinä keskustellessa voi seurata ohikulkevia kanssa ihmisiä, jollain on kiireen askeleet jotka vie vauhdilla eteenpäin.
Toinen taas ihastelee kukkamyyjien kojua, joku koskettelee vaatteita, ja tarkistelee peilin edessä väriäkö, malliako vai kokoa.
Aamusade on jo menneisyyttä ja huomiseksi sääruudussa luvattu sade tulevaisuutta, näin asiat vaihtelee milta kantilta milloin katselee.
Hyvää Yötä ja virkistävää unta k a i k i l l e!
Pienet kukkaistutukseni olivat jo perkauksen tarpeessa, on leikattu liikaa rönsyyntyneet ja ylikukkineet kukkaset, niitin myös nurmen.
Tuo naapurin nuori mies on niin hyväntahtoinen ja on samalla leikannut minun kun leikkaa omansa nurmen, ja nyt olin terhakka ja niitin sekä viimeistelin hienoksi.
Voihan olla kun aurinko tulee ja kuivattaa tuon pihan on korjailtava vielä no se kuuluu asiaan sillon tällön, käy se naapurin sähköleikkurillakin joskus.
Tuuli on reipasta ja raikasta, lämpö viipyy antaa odottaa itseään, olisi kai mentävä tarkistamaan kanttarellien esiintule, eilen sain jo aika hyvin n ½ hedelmäkassia.