Vuosi sitten ostamassamme rintamamiestalossa eilen huomasimme veden tippasevan yläkertaan johtavien portaiden (seinän) ulkonurkasta portaille. Katossa ei pikaisella katsomisella näy saumavuotoja (käsisaumakatto). Miten tämän asian kanssa tulisi edetä? Rupeamme aukomaan portaikon sormipaneeliseinät, mitä siellä olisi odotettavissa?
Nyt kun olen ruvennut asiaa ajattelemaan, olemme sairastelleet paljon tämän talven ja kevään sekä kesän aikaan. Vauvalla kova kuiva yskä, kuumetta yhtenään ja itsellä flunssaa ja kuumetta usein. Kuntotarkastus tehtiin vuosi sitten ostaessamme taloa, eikä siinä mitään huomauttamista ollut.
Jos kenelläkään olisi jotain neuvoa, omakohtaista kokemusta yms. olisin enemmän kuin kiitoollinen.
Rintamamiestalo, vesi vuotaa sisälle. Apuja!
10
2715
Vastaukset
- sdfsf
Kyllä tuo on purettava ja katsottava mistä vesi tulee sisälle ja että miten laajalti seinässä on vauriota.
Jos itsellä ei vasara pysy kädessä, niin kannattaa palkata paikalle osaava timpuri, joka osaa tehdä purkutyöt fiksusti, jotta korjaustyöt sujuvat helposti.
Ensin pitää tutkia ja sitten hutkia jos on tarvetta. - Ei huomauttamista ei
Kuntotarkastuksia on monenmoisia. Luotettavia ja vähemmän luotettavia. Osaavia ja osaavinaan. Et ole ensimmäinen etkä viimeinenkään tuossa pisteessä tässä maassa.
- Anonyymi
Kuka hullu ostaa vanhan rintamamiestalon tai yleensäkin vanhan talon. Ei muuta kun purku ja uus tilalle.
- katso etusi
Kokeile asumista muualla. Mikäli vointi on muualla parempi, älä palaa taloon. Onhan lapsenkin terveys kyseessä.
- 66+3
Korjaa jo se katto.
- kenen olikaan
Katto oli romahtanut tulipalossa. PÄIVÄN UUTINEN.
- hupo
Vuoto tuskin on katolla, kyseisessä kohdassa, jos vesi tulee seinän nurkasta tai seinää pitkin. Katsele onko katolla jokin läpivienti kyseisellä alasvaluma-kohdalla ja vuoto siinä tai sitten vuoto harjalla.
Vesi ilmeisesti valuu pellityksen alapintaa pitkin, törmää seinään ja tulee siitä alas sisäpinnalle.
Jos vuotojälkiä on aikaisemmin ollut näkyvillä, joko pinnassa tai sitten avattaessa näkyy vanhempia vaurioita rakenteessa, kannattaa kysyä myyjältä asiasta. Unohtiko mainita ennen ostopäätöksen tekoa = korvausvelvollinen, vai mainitsiko että on joskus ollut vuotoa = olette ollut tietoisia ja maksatte korjaukset itse.
Jos talo on purueristeinen, on vaurio varmaankin melkoisen pienellä alueella, koska puru kastuu ja luovuttaa kosteutta tehokkaasti pois, mutta siitä ei pääse valumaan alas, kuten lasi, kivi ym villa eristeissa ja vaurioita on usein vuotokohdalla seinärakenteiden alapäässäkin.
Vaurion korjaaminen paikallisesti kannattaa ja on edullista. Usein kyseisenkaltaisten vaurioiden korjaamisessa lähdetään turhaan uusimaan eristeitä koko taloon ja silloin edessä onkin huomattavasti kalliimpi toimenpide ja tavallaan koko talon perusteellinen uusiminen sisä tai ulkopuolisten pinnoitteiden osalta eristeiden lisäksi. Se ei kannata, koska se ei nosta vanhan talon toimivuutta tai arvoa samassa suhteessa kustannusten kanssa.
Korjauttakaa vaurio ja palkatkaa työhön henkilö, joka osaa korjata sen alkuperäisten kaltaisilla materiaaleilla alkuperäistä vastaavaan kuntoon. Jos tulee sellaisia terveysmietteitä niin myykää talo pois ja rakentakaa uusi. Vanha talo on vanha talo ja se on vanhoillakin rakenteilla terve, jos ja kun vesivauriot on korjattu.- hupo
Niin vielä se, että tehän nykyisenä ostajana olette itse vastuussa talo huoltotoimenpiteistä, eli puhdistatte räystäät ja varmistatte katon kunnon syksyisin ja keväisi teette tarvittavat korjaustoimenpiteet. Myyjä vastaa vain jos vauriot ovat aiheutuneet hänen omistusaikanaan, eli vuotoa ollut jo silloin.
- Anonyymi
Älkää hyvät ihmiset ostako vanhaa taloa. En oo vielä rakennushommia tehneenä löytänyt vanhaa taloa jossa ei vedet oo vuotanu
- Anonyymi
Samaa mieltä täyttää paskaa kaikki vanhat rakennukset ei niistä uutta saa tekemälläkään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi3092743Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä532583- 1211710
- 1181400
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461380Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301265PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1441211- 741079
- 691070
- 701010