Juu, eli kaikki alkoi muutama vuosi sitten, kun terkkari sanoi vanhemmilleni, että olen liian laiha. En mä mielestäni ollut mitenkään erityisen laiha, söin hyvin, no vastaavasti kyllä liikuinkin...
Vanhempani kuitenkin huolestuivat ja rupesivat tivaamaan että "Laihdutatko sä?" Ja kertoivat kaikkia syömishäriö ym. juttuja.
Olen tätä valitusta aikani kuunnellut, enkä jaksa enää, mitä teen, koska en todellakaan laihduta, mutta rakkaat vanhempani eivät sitä usko.
Nyt olen siis 16- vuotias, 160 cm pitkä ja hieman yli 40 kg paivava...
Asiallisia vastauksia :)!
Vanhempani kuitenkin huolestuivat ja rupesivat tivaamaan että "Laihdutatko sä?" Ja kertoivat kaikkia syömishäriö ym. juttuja.
Olen tätä valitusta aikani kuunnellut, enkä jaksa enää, mitä teen, koska en todellakaan laihduta, mutta rakkaat vanhempani eivät sitä usko.
Nyt olen siis 16- vuotias, 160 cm pitkä ja hieman yli 40 kg paivava...
Asiallisia vastauksia :)!
Vastaukset 6
Vanhimmat
mulla sama juttu... ollu jo neljä vuotta. juttele niitten kanssa tai kirjota vaikka kirje. vanhemmat ei vaan ikinä tunnu uskovan =) nyt oon jo vähän saanu niille selvitettyä etten laihuta..
Ymmärrän sun vanhempien huolen koska niin moni teinityttö laihduttaa, ite on 172cm 68kg (15v), olen tyytyväinen mutta mun veli on 169cm ja 44.5kg (16v) ja muo vaan joka iltapelottaa että aamulla se ei avaakkaan silmiään koska on niin laiha. Pelkäänkuollakseni että menettäisin veljeni joten yritän saada hänet lihomaan.
Koita ymmärtää sun vanhempia koska alipaino on vaarallista.
Mut taas pakotetaan syömään, ja kun syön liikaa oksennan. :(
Oon 12-vuotta 34kg ja 159 ½ pitkä.. MÄ EN VAAN PYSTY SYÖMÄÄN PALJON PERKELLLE.. ;(
Kun lukee näitä teidän kirjoituksia, niin kyllä ne koskettavat....
Minä yritän lihoa, muttei se onnistu, olisko mulla joku syömähäiriö tmv?
Mulla on myös samanlaisia kokemuksia. Ensimmäisen kerran ollessani 12-vuotta terkkari lähetti minut ravitsemus terapeutille alipainoni takia ja siitä se sitten lähti että minua kokoajan yllytettiin syömään enemmän ja sitä kautta tulikin sellainen olo että ei ole nälkä ollenkaan kun siihen syömiseen kiinnitettiin minun osaltani niin paljon huomiota..
Nyt olen jo 17-vuotta ja ammattikoulussa. Tänä vuonna kun kävin terveydenhoitajalla joka myös mittasi painon ja pituuden niin hän laittoi minut painontarkkailuun ja jouduin kuukauden päästä mennä terveydenhoitajalle uudelleen tarkistuttamaan painoni ettei se vain ole laskenut, mutta ei onneksi ollut. Tällä hetkellä painoa on 51kg ja olen 170cm pitkä.
Tyttö17, okei!
On toisaalta helpottava tieto, etten ole ongelmani kanssa yksin.