Olen 34-vuotias nainen, ja tiedustelisin keinoja aikaistaa vaihdevuosia. Uskoakseni vaihdevuodet vahentavat seksuaalisia haluja. Onko jotain hormooneja joita voisi syoda, jotka kaynnistaisivat vaihdevuodet? Tai ajaisiko kohdunpoisto saman asian?
Vaihdevuosien aikaistus
Poppie
9159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Outoa. Miksi ihmeessä haluaisit aikaistaa vaihdevuosia. Moni haluaisi nimenomaan siirtää niitä myöhemmäksi. Kohdunpoisto sinällään ei aikaista vaihdevuosia kuin korkeintaan pari vuotta. Munasarjat jos poistaa niin se pamauttaa vaihtarit kerralla päälle. terveeltä naiselta ei kuitenkaan aleta kumpiakaan poistamaan ilman mitään järjellistä syytä. en tiedä riittääkö syyksi vain se, että haluaa vaihtarirumpbaan ennenaikojaan
Munasarjat pois, niin kyllä hormoonitoiminta lakkaa..
Tupakointi aikaistaa vaihdevuosia. Ala röökaamaan raskaasti, 3 askia norttia per päivä.
Ei liene nortin poltossa mitään perää, itselläni vaihdevuodet alkoivat vasta 52 vuotiaana, huolimatta nortin vetämisestä. Tosin lopetin tupakin juuri samoihin aikoihin ja sain kiitokseksi 20 kiloa lisää painoa ja kuudetta vuotta kestäneet kovat vaivat. En kyllä voi kuvitellakaan, että joku haluaisi nämä kaikki viheliäiset oireet ihan vapaehtoisesti. Eipä taida osata aavistaakkaan mistä on kysymys.
parhaimmillaanhan vaihtarit tietysti voi mennä ohi niin että kuukautiset vain loppuu. Mutta mutta - kun yleensä tähän hässäkkään liittyy kaikenlaista muutakin oheis"kivaa": hikoilua, painonousua, turvotusta ja muuta mahavaivaa, unettomuutta, mielialaongelmia, yleistä väsymystä. Jos alottaja toivoo seksuaalisten halujensa vähenevän nykyisestä, se voi aluksi kuullostaa kovinkin mukavalta, mutta entä jos haluttomuus vain jatkuu ja jatkuu ja vaikka kohdekin löytyisi - mieluisakin... eikä vain haluta....vaivoja voi olla enemmän kuin etuja
Kuka haluaa ennenaikaisia vaihdevuosia ja niihin liittyviä oireita.... Itse olen viisikymppinen ja oireet ovat pahimmillaan. Hikeä pukkaa, päänsärkyä ja huonoa oloa. Ja ei ne vaihtarit välttämättä seksuaalisia haluja vähennä....
Mielummin ottaisin kyllä sekstailuhalut takaisin ja heivaisin vaihdevuosivaivat roskakoriin!!! Luulenpa monen vv-naishenkilön olevan täysin samaa mieltä kanssani. Miehenikin taatusti tykkäisi;)) Aivan järjetön kysymyskin!
Mistähän johtuu, ettei aloittaja kirjoita ääkkösiä ollnkaan?? haisee..
Antiestrogeeneillähän ne vaihdevuodet saa näppärästi aikaiseksi. Kyseisiä lääkkeitä käytetään esim. hormonaalisen rintasyövän estämiseen.