Veteli ja Perho "loistavat tässä tilastossa:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288482747706.html
Miten se voi olla mahdollista, nämä Keski-Pohjanmaan kaksi jyrkintä uskontosuuntausta edustavat pitäjät ovat kärjessä?
Perho on lestadiolaiskeskus Keski-Pohjanmaalla ja Veteli on niin puhdasoppista evankelista seutua jos naisella ei ole mitään asiaa puhumaan kirkkoon.
Veteli ja Perho loistavat
9
799
Vastaukset
- älä yleistä
Taitaa syynä olla se ohikulkeva valtatie - oliko se nyt 13- jolla kulkee satojatuhanisa vieraita kuskeja ja jäävät seutumme poliisien tehokkaasta valvonnasta johtuen kiinni.
Itse paikkakuntalaisia tuskin on kuin 1 kpl satunnaisesti kiinnijääneenä. - Pois muuttanut
Ai, eikö se menekkään Kaustisen kautta? Luulis että festifaali- ja ravihumut toisivat näitä "oheisilmiöitä" juuri Kaustiselle, mutta ei.
Vetelin ja Perhon uskontojen lieveilmiöitä nämä ovat, niin minäkin luulen. - voihyväntähden
Entisenä perholaisena voin sanoa ettei ole kyse tilastoharhasta eikä mistään valtatie 13 läpikulkuliikenteestä vaan paikallisten uskomattoman törkeästä välinpitämättömyydestä. Tarkkaa lukua en tiedä mutta ihan muutaman vuoden aikana on Perhossa kuollut rattijuopumusten takia muistaakseni 4 ihmistä. 3 Perhossa opiskellutta kuoli yhdessä kolarissa ja yksi paikallinen toisessa. kaikki kännissä, enemmän ja vähemmän.
- Sivusta vain
Olisiko syynä Perhossa, että lapsia perheissä on niin paljon ja kun nämä tulee siihen "murkku" ikään niin kukaan ei jouda olla heidän tekemisiään seuraamassa.
He ovat sitten kuin irti päässeet varsat laitumella. - wai hä
--Perhossa opiskellutta kuoli yhdessä kolarissa !!--
Taisivat olla ensimmäisiä viron-perholaisia??? - horse rulaa
Kyllä Perhossa ottaa viinaa uskovaiset siinä missä tavallisetkin ihmiset. Moni rattijuopoista on olllut uskovaisia. Jos käyt uudessa ravintolassa, niin tosi paljon asiakkaista on uskovaisia. Tosin hyvähän se on kun käy asiakkaita, niin saadaan pidettyä ravintola täällä.
- niinpä..
Eihän siinä ole mitään ihmeellistä , Kaustisella on Alko , kuten myös Poliisiasema . Joten helpommin veteliläiset ja perholaiset tohtivat lähteä liikenteeseen kuin kaustislaiset.
Kaustisella voi jäädä kiinni jo kotipihalta lähtiessä. - Seuraväkikö
Näin lestadiolaisväki Reisjärvellä:
Ma 9:34 KP24
Poliisi kirjoitti yli 80 sakkoa Opistoseurojen aikaan
Reisjärvellä viikonloppuna järjestetyt Opistoseurat ruuhkauttivat selvästi liikennettä Reisjärvellä. Tieverkon ruuhkaisuudesta huolimatta peräti yhdeksän moottoriajoneuvon kuljettajaa menetti ajo-oikeutensa.
Kaiken kaikkiaan 82:lle auton, moottoripyörän tai mopon kuljettajalle kirjoitettiin rangaistusvaatimus tai rikesakko, joihin myös edellä mainitut yhdeksän vakavaa piittaamattomuutta sisältyvät. Jokilaaksojen poliisi onkin huolissaan piittaamattomuuden lisääntymisestä liikenteessä.
Jokilaaksojen poliisilaitos sekä liikkuvan poliisin Haapajärven ja Oulun partiot keskittivät liikenteen valvonnan resurssit viikonloppuna Reisjärvelle. Reisjärvellä joka vuotiseen tapaan pidettiin ns. Opistoseurat, joihin kokoontui runsaasti osallistujia. - sotkeeko uskonto
Liittyvätkö Kaustisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945188Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12125963SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16310782Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369401Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!308663Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476