Veteli ja Perho "loistavat tässä tilastossa:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288482747706.html
Miten se voi olla mahdollista, nämä Keski-Pohjanmaan kaksi jyrkintä uskontosuuntausta edustavat pitäjät ovat kärjessä?
Perho on lestadiolaiskeskus Keski-Pohjanmaalla ja Veteli on niin puhdasoppista evankelista seutua jos naisella ei ole mitään asiaa puhumaan kirkkoon.
Veteli ja Perho loistavat
9
820
Vastaukset
- älä yleistä
Taitaa syynä olla se ohikulkeva valtatie - oliko se nyt 13- jolla kulkee satojatuhanisa vieraita kuskeja ja jäävät seutumme poliisien tehokkaasta valvonnasta johtuen kiinni.
Itse paikkakuntalaisia tuskin on kuin 1 kpl satunnaisesti kiinnijääneenä. - Pois muuttanut
Ai, eikö se menekkään Kaustisen kautta? Luulis että festifaali- ja ravihumut toisivat näitä "oheisilmiöitä" juuri Kaustiselle, mutta ei.
Vetelin ja Perhon uskontojen lieveilmiöitä nämä ovat, niin minäkin luulen. - voihyväntähden
Entisenä perholaisena voin sanoa ettei ole kyse tilastoharhasta eikä mistään valtatie 13 läpikulkuliikenteestä vaan paikallisten uskomattoman törkeästä välinpitämättömyydestä. Tarkkaa lukua en tiedä mutta ihan muutaman vuoden aikana on Perhossa kuollut rattijuopumusten takia muistaakseni 4 ihmistä. 3 Perhossa opiskellutta kuoli yhdessä kolarissa ja yksi paikallinen toisessa. kaikki kännissä, enemmän ja vähemmän.
- Sivusta vain
Olisiko syynä Perhossa, että lapsia perheissä on niin paljon ja kun nämä tulee siihen "murkku" ikään niin kukaan ei jouda olla heidän tekemisiään seuraamassa.
He ovat sitten kuin irti päässeet varsat laitumella. - wai hä
--Perhossa opiskellutta kuoli yhdessä kolarissa !!--
Taisivat olla ensimmäisiä viron-perholaisia??? - horse rulaa
Kyllä Perhossa ottaa viinaa uskovaiset siinä missä tavallisetkin ihmiset. Moni rattijuopoista on olllut uskovaisia. Jos käyt uudessa ravintolassa, niin tosi paljon asiakkaista on uskovaisia. Tosin hyvähän se on kun käy asiakkaita, niin saadaan pidettyä ravintola täällä.
- niinpä..
Eihän siinä ole mitään ihmeellistä , Kaustisella on Alko , kuten myös Poliisiasema . Joten helpommin veteliläiset ja perholaiset tohtivat lähteä liikenteeseen kuin kaustislaiset.
Kaustisella voi jäädä kiinni jo kotipihalta lähtiessä. - Seuraväkikö
Näin lestadiolaisväki Reisjärvellä:
Ma 9:34 KP24
Poliisi kirjoitti yli 80 sakkoa Opistoseurojen aikaan
Reisjärvellä viikonloppuna järjestetyt Opistoseurat ruuhkauttivat selvästi liikennettä Reisjärvellä. Tieverkon ruuhkaisuudesta huolimatta peräti yhdeksän moottoriajoneuvon kuljettajaa menetti ajo-oikeutensa.
Kaiken kaikkiaan 82:lle auton, moottoripyörän tai mopon kuljettajalle kirjoitettiin rangaistusvaatimus tai rikesakko, joihin myös edellä mainitut yhdeksän vakavaa piittaamattomuutta sisältyvät. Jokilaaksojen poliisi onkin huolissaan piittaamattomuuden lisääntymisestä liikenteessä.
Jokilaaksojen poliisilaitos sekä liikkuvan poliisin Haapajärven ja Oulun partiot keskittivät liikenteen valvonnan resurssit viikonloppuna Reisjärvelle. Reisjärvellä joka vuotiseen tapaan pidettiin ns. Opistoseurat, joihin kokoontui runsaasti osallistujia. - sotkeeko uskonto
Liittyvätkö Kaustisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922147Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n422105Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311080Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561023- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910