Jackrussellinterrieri

Jackrusselille puku?

Kannattaako Jackrussellinterrierille ostaa talveksi ulkoihuhaalari/ fleecepuku? Palelevatko miten paljon talvella, että kannattaako ostaa ulkoilupuku ja talvella sen alle vielä fleecepuku? Pystyvätkö käymään lenkillä vesisateessa ilman haalaria, vai aristavatko vettä sen verran että haalari täytyy ostaa?

Ja kannattaako Russelilla olla panta vai valjaat?
Olemme miettineet Jackrussellin hankkimista, ja nyt voisi jo vähän etukäteen katsella tarvikkeita... ;)

Toivottavasti vastauksia tulisi pian!

8

3001

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jackrussellille puku

      Ja vielä lisäystä, minkä kokoiset valjaat, ulkoilupuvun ja fleecepuvun tulisi olla?

    • Jackrusselille puku?

      Saisiko vastauksia?

    • oma russeli on kyllä sen verran viluinen talvisin että pakkasella ja pyryllä pidän kyllä semmoista hurtan talvimanttelia, jossa on päällä vettä kestävä kangas ja sisällä fleece, kokoa en muista enkä jaksa kaivaa talvisäilöstä sitä :D mutta yleensähän eläinkaupoissa voi käydä sovittamassa. mutta kaksi ensimmäistä talvea omalla koiralla oli kaikenlaisia itsetehtyjä villapaitoja (pentuna esim villasukasta modattu puku) koska se oli niin pieni, enkä hennonut sitten ostaa kallista pukua joka olisi heti jäänyt pieneksi.
      sateella ei tule käytettyä mitään takkia, monta kertaa käynyt mielessä että kurahaalari toki olis kätevä ettei tarvis joka lenkin jälkeen pestä. eikä oma russeli kyllä vettä aristele! uimaan haluaisi aina kun on mahdollisuus :)

      on sitä tullut eri paksuisia muitakin vermeitä hommattua, kyllä tahtoo kuitenkin palella syksyllä ja talvella. on hyvä sitten olla olemassa muutama erilainen takki joka sopii ko säähän ja missä koira pääsee hyvin temmeltämään :) oma koira ainakin nimittäin rakastaa lumessa peuhaamista ja otti aluksi aika nyrpeästi vastaan manttelin joka tahtoo rajuimmissa leikeissä kerätä lunta sisäänsä.

    • HK

      Riippuu koirasta. Mulla on sileitä jotka palelee talvella ja karkeita jotka menee sujuvasti ilman takkia. Tosin ihan paukkupakkasilla, siis -20, puen jotain päälle jos ollaan ulkona kauemmin. Ja takkien koot vaihtelee, ei taida yhdelläkään olla saman kokosta haalaria. Manttelit on muistaakseni 36cm. Haalari pienimmällä 252(hurtan vanha koko), seuraavalla muistaakseni 301 tai 302. Suurimmalla oli selän pituus haalarissa 35 mut en muista oliko lahkeet 1 vai 2. En tiedä miten ne uudet koot menee Hurtan haalareissa kun niitä ei taida olla yhtään talossa. Toiset sietää vesisadetta ja lähtee ulos vaikkei takkia oliskaan ja toiset ei halua lähteä ulos ennen kun on ihan pakko. :-) Jos meille on tullu pentu talvella niin olen itse tehnyt villapaidan. Ohjeita löytyy netistä. Mulla on kaikilla panta mutta siskon koirilla on sekä että. Toinen menee paremmin valjaitten kanssa ja toisella on ihan sama.

    • Jackrusselille puku?

      Kiitoksia vastauksista!

    • Russeli30km

      Meillä käytetään neuletta aina jos pakkasta on -5 ja sitten -20 pakkasilla on neule ja kurahaalari päällä. Se haalari siis on tuulenpitävä

    • jackalove

      oikean rodun valitsit :) ihana pakkaus herramunje. hain eilen oman vauvan ja voin sanoa että sydän on vity ikiajoiksi <3

      • Russell15km

        Täysin samaa mieltä <3 ite oon 12 ja vuosi sitten sain ihan ensimmäisen oman koiran. Jackrussellinterrieri uros pennun :) <3
        On kyllä niin ihana kun jaksaa mennä ulkona niin paljon kuin minä vain jaksan mutta osaa myös rauhoittua. Leikkimistä rakastaa. Itse rakastan kouluttaa koiria. Varsinkin semmosia joilla luonnetta on eli kiltin koiran eteen on tehtävä töitä. Ei olla käyty minkäänlaisella pentukurssilla ja olen koko koulutuksen itse tehnyt ja koira on todella kiltti. mutta silti jos luvan saisi niin jokaisen pupun ja oravan perään juoksisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      50
      5167
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      67
      2945
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      287
      1466
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      72
      1143
    5. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1114
    6. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      78
      1106
    7. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1085
    8. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      129
      1072
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      171
      1044
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      924
    Aihe