sitykettuja, mutta nyt villityksenä on sitykanat. No mikäs siinä jos siellä muutaman tai kolmen kanan kanalassa ei ole kukkoa. Ei meinaan haluttais kuulla aamusta iltaan kukon kiekaisuja. Muuten kanat olis varmaan ihan mukavia asukkeja taajamissakin.
On siis sitykaneja
Nittaminax
36103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Mikäs siinä ny on pahaa, jos ajoissa herää... Kaikkeen kato tottuu, kiekumiseenkin..
Mutta kun kaikki ei varmaan halua herätä kesällä neljän tai viiden aikoihin, niinkuin minä. Ja se kiekuminen jatkuu kaiken päivää, ei mun korvat sitä ainakaan kestäis.
Mua ei ainakaan häiritsisi, lapsuuteni maalla viettäneenä.
Siihen vaan tottuu. Ei mua häiritse muu kuin humalaisten huuto ja
metelöinti. Entises asuin paikassa se oli lähes jatkuvaa.
Niin no sitten mä ymmärrän. Meillä yhteen aikaan tääl asusti fasaani kanoineen tai akkoineen ja hermostuin jo siihen sen aamuisiin reviiri huutoihin. Ei ole kukkoa tänä vuonna näkynyt, et onkohan joku pistänyt sen lihoiksi.
Voi hyvinkin olla, et paistiksi on päätynyt. Tai reviiriään laajntanut...
Nooooo, tässä just viikon verran tuolla saaressa, missä yhdessä talossa kanoja.
Ja kukko. Alkoi kiekumisen aina ennen aamuneljää ja jatkoi päivän pitkän. Tunnelmallista kyllä, eikä aikainen aloituskaan minnuu häirinnyt koskapa itse heräsin samaan aikaan, mutta ehkä jotakuta muuta olisi voinut....
No kyllä sitä nyt yhden viikon kestää kuunella tuotakin idylliä, mutta entäs kuukausitolkulla.
Nooooo, saapa nähdä mahdollisesti joskus tulevaisuudessa jos erakoidun tästä eläkepäiviksi johonkin korven piilomökkiin ja pidän pihallani kymmenkuntaa pimeää kanaa ja puuvajan takana yhtä mustaa sikaa, vähän sodanjälkeisen säännöstelyajan malliin, kätkössä EU:n tilatarkastajilta...
Miten niin pimeää kanaa? Pitääks ton suuruisesta laumasta tehä joku ilmotus johonkin ja siasta?
Hitostako mie tiiän, maataloustietäjät vastatkoot, mutta jos sinne metsään menisin, tuskin tekisin...
Mutta tuli vain mieleen vertailla asiaa sodanjälkeiseen säännöstelyaikaan, jolloin tosiaan maita kierteli tarkastajia jotka yrittivät käräyttää noita pimeiden possujen ja vastaavien kasvattajia...
Elähän nyt heti hermostu. Olin vain ihmeissäni ku noista eu säädöksistä aina ole perillä ja luulin et sä tiedät paremmin. Uskaltaakohan tässä hymyillä, no hymyilen kuitenkin :)
Jokuaika sit oli telkussa näistä citykanoista, hellyyttäviänhän ne on pieninä vaan...en taitais ´haluta´ , muistan nuorna kanalaa siivotessani sen pölyn ja hajun ;)
Joo, haju on kyllä tyrmäävä. Ei tee mieli ollenkaa vetää sisään henkitystä...
Vaik sikala vie kyl voiton, jos hajusta on kyse..
Olen mä kanalassa käynyt, mutta sellasessa pikkusessa ehkä 50 kanan kanalassa, mutta mä muista siellä olleen mitään erikoista hajua.
Tiiä sitten onko suurtakaan vaivaa muutaman kanan jätöksiä siivota.
Hyi..sikalahan haisee jo kilometrinkin päähän, tai ainakin ennen vanhaan.
Kyllä haisee, ja sikalan omistajan vaatteetkin. Kyllä hajusta tunnistaa, mut sehän on vaan rahan haju....;)
Joops.
Kaneja ei meitin kulmilla ole näkynyt. Kaneissa nyt se, että ne tosiaan lisääntyvät kuin kanit. Vähän sama asia kuin rottien kanssa. Ei rottia pöndellä juuri näe, mennä talvena näin yhden rusakon.
Kanat ei elä suomen talvessa. Mutta hox, tsadissa pirusti valkoposkihanhia kesäisin. Net on muuttolintuja, häipyvät maasta pakkasten ajaksi. Ne on alunperin tuotu maahan Korkeasaareen, missä häkki oli mennyt rikki ja hanhet lähteneet lenteleen. Hupaisaa, Saaressa on pari sulkakatoista valkoposkihanhea näytillä harvinaisina ja suojeltuina eläiminä, häkin ulkopuolella valtava populaatio villihanhia rääkymässä ja paskomassa :D
Toinen on fasaani. Tsadissa jokapaikka täynnä fasaaneita. Munkin pihalla usein. Maukkaan näköisiä elukoita, eipä siinä mitään. Valitettavasti fasaanin metsastys on mahdotonta kaupungissa. Niistä ei ole mitään harmia, hauskan näköisiä elukoita.
Ja se suomen villi fasaanikanta taas perustuu Falkullan tilaan. Siellä ollut aikanaan fasaaneita, että sitten aateliset sun muut paremmat ihmiset pääsee niitä metsästelemään. Noh niitä oli sitten jäänyt metsästellssä ampumati ja osa alkoi villifasaaneiksi. Fasaani pärjää suomen talvessa.
Ja tänne pöndelle on yllättäen asustanut kyyhkyset. Niitä rääkyy toss munkin saunarannassa. Hitto, hienoja kyyhkysiä. Net on levinneet tänna kaupungin pullapulujen kannoista, koska täällä paremmin ruokaa viljapelloilla kuin kaupunkien toreilla.
Ja niin kanoista. On ne tavallaan mukavia elukoita. Meillä oli aikanaan kanala. Niissä se hyvä puolikin, että munivat noita kananmunia. Ja syövät melkein mitä tahansa. Huono puoli on just kukko. Se kun pitää kanalaumassa olla. Alfauros Ja kaikki kukot, mitä olen tavannut on olleet pirun pahaäänisiä ja järjestään todella agressiivisia. Ja vaarallisiakin, terävä nokka.
Niettä mun mielestä citykanit on kohtuullisesti jees. Niillä työllistäväkin vaikutus. Tsadi on joutunut palkkaamaan muutamia ihmisiä ammuskelemaan niitä, pienoiskiväärillä tai jalkajousella. Ikinä kukaan ei ole muuten kertonut, mitä niille kaupunkimetästetyille kaneille muuten käy. Meinaan vaan, kyllä jänispaisti maistuis mullekin.
=DW=
Ne viedään Korkeasaareen käärmeitten ruoaksi.Kanit meinaan.
Joo, takatuupparilla mennyt taas elukat sekasin. Kanadanhanhi on harvinaisempi kun valkoposkihanhi ja tuskin sun takapihalla pulut rääkyy, vai miten ne ääntelee. Huhuileeko ne vai pulisee?
Pahanhajuisia ovat, kovasti ihmettelen tätä uutta villitystä..ja etenkin sitä kuinka kaupunkien järjestyssäännöt hyväksyy tuotantoeläinten pidon...kaikkea ne keksivätkin :/
Tiedä tuota, lasketaanko kana tuotantoeläimeski jos määrä pysyy kohtuullisena ja asuinolot myös on kunnossa. Kerrostaloon voi olla jo vaikeuksia saada omistajalta lupaa pihalla pidettäviin kanoihin.
Itse en haluaisi esim. 600-1000 neliön ok -tontilleni kanoja, tietysti saahan ne häkkeihin ja pakkokin laittaa, muuten naapuri voisi/saisikin kalauttaa sen päivällisekseen, - kanoilla on siivet..:)
Muistan lapsuudesta, ja myöhemmin anopin vapaista pihamaa kanoista kuinka nurmella polkaisi aina johonkin kanan jätökseen, se oli inhottavaa kun se tursusi varpaan välistä jalkapöydälle, lapsena ainakaan ei pidetty kesäisin läheskään aina kenkiä :)
Kana syö vuorokaudessa noin painonsa verran evästä, eli pakko sitä on tulla ainakin kolmasosa painosta poiskin, eli siivoamista riittääpi :)
Maalla kotieläimet on ihan ok.
Höh...meinaisitko pitää paria kanaa häkissä etkä omassa tarhassa. Nyt sää taidat puhua jo isommanluokan kanalasta.
Häkillä tarkoitin kyllä tarhaa, jossa olisi suojaisa koppi ja lisäksi verkosta terhty häkkimäinen hökötys..:)
Kana tarvitsee yöpuun jolla se nukkuu, ja sen pitäisi olla sisätiloissa, mieluummin, mutta pannuhuoneeseenko ne - parikin kanaa ja kukko pistetään talveksi..? :)
Ja, sitten.. tiedotusvälineissä on kuultiin kuinka esim. maissa joissa on tiheä asutus ja kaikilla melkein siipikarjaa reviirillään niin kuolleisuus esim. lintuinfulensaan oli pajon suurempi kuin julkisuuteen annettiin tietoa..miusta kanat, jos niitä alkaa olla asemakaava-alueilla, eli kaupunkimaisissa oloissa on jo terveysriski en ymmärrä miksi terveysviranomaiset ovat antaneet lupia kanojen pitoon, ja tarkoitan tosiaan tiheitä asutusalueita.., mutta tämä on vain miun vaatimaton mielipiteeni, kenkään ei ole siihen pakko yhtyä :)
Joo no puhutaan me sit samaa kieltä. :) Pakkohan se jonkinlainen tarha tai hökötys niille kanoille oltavakin, ettei kettu vie tai haukka nappaa ilmasta. Toki myös koppi nukkumista varten jos vain sinne menevät.
Hesarista josta luin tän jutun niin yhdellä perheellä ne ei edes mene sinne "koppiin" vaan nukkuvat pusikoissa. Tuntevat varmaan olonsa turvalliseksi siellä tarhassaan.
Eräästä vanhainkodista taas oli kettu vienyt yhden kanan vaikka oli ohjeitten mukaan tehty.
Jos ei ole mahdollista pitää kanoja talvisin niin ne voi palauttaa sinne mistä niitä sitykanoja myydään.
Tuohon lintuinfluenssaan en ota kantaa.
Eikö samaan syssyyn hevonen ja pari lehmää.
Kyllä taajamien pienille tonteille ei tarvi mitään eläintarhoja perustaa, kun usein eivät omat lapsetkaan niille mahdu.
Jos lupa annetaan niin jokainen tehköön omalla pihallaan mitä lystää, kunhan ei kukkoa pidä. :)
Lieköhän loppujen lopuksi mitään mieltä koko hommassa?
Kaupasta saa munia halvemmalla. Onkohan hygienistä pitää tipuja paskomassa pihallaan?
Edes sänkyyn ei kai kanoja voi ottaa lämmittämään varpaita.
Kaikenlaista hupaa ihmiset pitkästyessään keksivätkin.
Vaikea sanoa onko mitään mieltä, kun en ole kokeillut. Halpojahan ne kanamunat on ja en mä ainakaan jaksais joka päivä munia syödä.
Onko hygenistä pitää mitään lintuja edes omassa kodissaan. Tarkoitan näitä undulaatteja ja mitä lie kanarianlintuja.
Kuka hitsi nyt kanoja muuten sisällä kämpässään pitäis?
Onhan monilla sikojakin, siis neljäjalkaisia.
Niin, puhutko minipossuista? Tuskin kellään suomessa ainakaan mitään 200 kilosta sikaa kotonaan on, jossei pakastimessa. :)
Monenkohan pihapiiri täyttää kaikki vaatimukset, ja monikohan alkuinnostuksen jälkeen jaksaa hoitaa kanasiaan?
Meillä ei ainakaan ole kylpypaikaksi soveltuvaa mullikkoa.
Kukkokin kuuluu luonnolliseen kanaparveen jöön pitäjäksi.
http://www.kotkot.net/mitakanojenpitovaatii
Jos ei täytä se on rakennettava. Kukko ei ole välttämätön muutaman kanan kanssa.
Ja sitymummoja!
sitykalkkunat oli kassa kivoja, muistuttavat ulkoiselta olemukseltaan meitä mummoja.
No joo....muistuttaa ketä muistuttaa.