Hei!
Olen pelannut Saksassa kahden hengen peliä, jossa oli puinen lauta ja siinä 32 samanlaista pyöreätä kuoppaa. 16 kummallakin pelaajalla. Jokaiseen kuoppaan laitetaan 2 kiveä. Kiviä sitten liikutellaan aina kivien määrän verran eteenpäin ja yritetään saada vastapuolen eka rivi tyhjäksi. Kun pysähtyy sisempään riviin, saa kaapattua myös vastapelaajan ekan rivin vastaavan kolon kivet itselleen käyttöön.
Muistutti siis kutakuinkin Ntchuva-peliä, jonka ohjeen löysin netistä. (http://www.kaapeli.fi/mosambik/ntchuva.htm)
Tietääkö joku pelin Suomenkielisen nimen tai mahdollisesti nimen, jolla niitä voisi ostaa jostakin?
Haluaisin päästä pelailemaan puisella laudalla, vaikka voisinhan tuon pelin itsekin rakentaa.
Kiitos!
Kivien siirto -pelin nimi?
Kivipelaaja
1
200
Vastaukset
- Owari
Mancala, owari, kalaha, kalahari - noilla nimillä löytyy, erilaisia muunnelmia tuosta on eri puolilla Afrikkaa vaikka kuinka paljon, noilla spekseillä ei vielä selvisi, mitä nimenomaista muunnelmaa olet pelannut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä423394- 361994
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301729- 161527
- 231508
- 91391
- 241377
- 141227
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781125- 221102