Mistä saisin lisää kavereita?

Kaverit lähti armeijaan ja nyt ei oo yksinkertaisesti vaan ketään kaveria, jonka kans vois tehdäkki jotain.

Kertokaas jotain jolla voisin saada lisää tuttuja/ystäviä, olen ihan sosiaalinen kaveri, joten se ei ole ongelma.

Mietin tässä jos alkaisin harrastamaan jotain, mutta mistä noita harraste ilmoituksiakaan löytyy?
Mutta jooh, olis kiva tietää muitakin tapoja saada lisää kavereita.
Joten laittakaas ideoita tulemaan :D

Alkaa tää yksin kotona oleminen jo masentamaan.
281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ylpeys on epäitsekkyyden suurin este. Siksi on tärkeää soveltaa ylpeyden vastalääkettä aina muiden seurassa ollessa, riippumatta siitä, keitä he ovat. Nöyryys kasvattaa hyviä ominaisuuksia, kun taas ylpeyttä täynnä oleva ei mitenkään voi olla onnellinen. Ylpeys johtaa kateuteen ja vihaan muita kohtaan, ja halveksunta saa aikaan epämiellyttävän ilmapiirin, niin että koko yhteisön on vaikea elää. Koska ylpeys perustuu väärään käsitykseen itsestä, sitä voi vastustaa keskittymällä pohtimaan muiden hyviä ominaisuuksia ja omia huonoja puolia.
Esimerkiksi, voi pitää itseään kärpästä arvokkaampana, koska pystyy kulkemaan henkistä tietä. Kärpänen ei siihen pysty. Jos kuitenkin käyttää aikansa väärin, eikä pysty rakastamaan muita, on kärpästäkin huonompi. Tällainen ajattelu auttaa.
Nöyryydessä ei ole syytä joutua niiden vaikutuksen alle, jotka kulkevat väärää tietä. Joskus voi joutua vastaamaan jyrkästi, vaikka silloinkin on syytä säilyttää kohtelias sävy.

Äänestä

Cool story bro.
Jooh itekkin ihmetelly mistä noita harraste ilmotuksia löytäs... pitäis kans joku semmonen laji ettiä josta sais kavereita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JokuVaan... kirjoitti:

Kaverit lähti armeijaan ja nyt ei oo yksinkertaisesti vaan ketään kaveria, jonka kans vois tehdäkki jotain.

Kertokaas jotain jolla voisin saada lisää tuttuja/ystäviä, olen ihan sosiaalinen kaveri, joten se ei ole ongelma.

Mietin tässä jos alkaisin harrastamaan jotain, mutta mistä noita harraste ilmoituksiakaan löytyy?
Mutta jooh, olis kiva tietää muitakin tapoja saada lisää kavereita.
Joten laittakaas ideoita tulemaan :D

Alkaa tää yksin kotona oleminen jo masentamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu